REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Ewelina Tusińska

REKLAMA

Skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca powoduje, że za skróconą część tego okresu pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jest ono obliczane tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub też w tzw. trybie natychmiastowym. W pierwszym przypadku rozwiązania umowy Kodeks pracy ściśle określa, jak długi będzie okres wypowiedzenia. Co do zasady strony mogą ustalić krótszy niż kodeksowy okres wypowiedzenia, pod warunkiem że takie rozwiązanie będzie korzystne dla pracownika. Istnieje jedna sytuacja, w której to pracodawca jednostronną decyzją może skrócić okres wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą skróconą część wypowiedzenia.

Autopromocja

Zasady obliczania odszkodowania

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia oblicza się na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. Niemniej jednak samo wyliczanie odszkodowania następuje na zasadach, jakie są stosowane przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia >>

W związku z tym odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia ustala się z wyłączeniem m.in.:

 • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
 • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
 • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
 • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy,
 • należności przysługujących pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców – w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy (§ 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r.).

Pozostałe składniki powinny być uwzględnione przy obliczaniu odszkodowania. Niemniej jednak sposób ich zaliczenia zależy od tego, czy są to stałe czy zmienne składniki. Jeżeli pracownik otrzymuje stałe składniki wynagrodzenia, należy wziąć pod uwagę ich wysokość z dnia rozwiązania stosunku pracy. Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, uzyskane w okresie 3 miesięcy poprzedzających rozwiązanie umowy o pracę, bierze się pod uwagę w przeciętnej wysokości z okresu tych 3 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracownikowi przysługiwały też inne zmienne składniki za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozwiązania umowy o pracę, uwzględnia się je również w średniej wysokości z tego okresu.

WAŻNE!

Podczas obliczania odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia nie bierzemy pod uwagę współczynnika urlopowego.


Przykłady

Pracodawca z powodu likwidacji działalności gospodarczej musi rozwiązać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Pracownik był zatrudniony ponad 3 lata, a zatem obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w zakładzie jest poniedziałek. Pracodawca wypowiedział umowę 16 maja 2011 r., w związku z tym umowa rozwiązałaby się 31 sierpnia 2011 r. Pracodawca skrócił jednak okres wypowiedzenia o 2 miesiące, w związku z tym umowa rozwiąże się z końcem czerwca 2011 r. Za skrócony o 2 miesiące okres wypowiedzenia pracownikowi należy się odszkodowanie.

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 23 zł. Ponadto otrzymuje premię regulaminową, która wyniosła:

 • w maju – 247 zł,
 • w kwietniu – 300 zł,
 • w marcu – 324 zł.

Średnia wysokość premii z tego okresu to 290,33 (871 zł : 3).

Wynagrodzenie, jakie pracownik w tym czasie uzyskał, wyniosło:

 • w maju – 168 godz. x 23 zł = 3864 zł,
 • w kwietniu – 168 godz. x 23 zł = 3864 zł,
 • w marcu – 184 godz. x 23 zł = 4232 zł.

Średnia pensja z ostatnich 3 miesięcy to 3986,67 zł (11 960 zł : 3).

W związku z tym przez 3 miesiące poprzedzające zwolnienie z pracy pracownik zarobił średnio 4277 zł (290,33 zł + 3986,67 zł). Ponieważ pracodawca skrócił okres wypowiedzenia o 2 miesiące, kwotę tę należy pomnożyć przez 2:

4277 zł x 2 = 8554 zł.

Za skrócony o 2 miesiące okres wypowiedzenia pracownik powinien otrzymać odszkodowanie w wysokości 8554 zł.

***

Pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną w wysokości 2900 zł. Ponadto otrzymuje premię regulaminową. Pracodawca zdecydował się rozwiązać z pracownikiem umowę i skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc. W związku z tym czerwiec 2011 r. jest ostatnim miesiącem pracy pracownika. Dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w zakładzie to sobota.

Pracownik otrzymał premie w następującej wysokości:

 • w maju – 250 zł (przepracował 21 dni),
 • w kwietniu – 159 zł (przepracował tylko 15 dni z powodu choroby),
 • w marcu – 279 zł (przepracował 23 dni).

Aby obliczyć odszkodowanie za skrócony o 1 miesiąc okres wypowiedzenia, należy:

 • ustalić kwotę premii z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozwiązania stosunku pracy: 250 zł + 159 zł + 279 zł = 688 zł,
 • zsumować dni pracy, za które wypłacono pracownikowi premie: 21 + 15 + 23 = 59,
 • obliczyć stawkę premii za 1 dzień: 688 zł : 59 = 11,66 zł,
 • uzupełnić wynagrodzenie uzyskane w 3-miesięcznym okresie, którego pracownik nie wypracował w kwietniu z powodu choroby; w tym celu należy stawkę za 1 dzień premii pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby, gdyby nie chorował: 11,66 zł x (21 + 20 + 23) = 11,66 zł x 64 dni = 746,24 zł,
 • ustalić średnią wysokość premii z ostatnich 3 miesięcy: 746,24 zł : 3 = 248,74 zł,
 • ustalić średnią wysokość pensji za ostatnie 3 miesiące pracy: 2900 zł + 248,74 zł = 3148,74 zł.

Ponieważ pracodawca skrócił okres wypowiedzenia o 1 miesiąc, pracownikowi będzie się należało odszkodowanie w wysokości 3148,74 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA