reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak obliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Jak obliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca powoduje, że za skróconą część tego okresu pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jest ono obliczane tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub też w tzw. trybie natychmiastowym. W pierwszym przypadku rozwiązania umowy Kodeks pracy ściśle określa, jak długi będzie okres wypowiedzenia. Co do zasady strony mogą ustalić krótszy niż kodeksowy okres wypowiedzenia, pod warunkiem że takie rozwiązanie będzie korzystne dla pracownika. Istnieje jedna sytuacja, w której to pracodawca jednostronną decyzją może skrócić okres wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą skróconą część wypowiedzenia.

Zasady obliczania odszkodowania

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia oblicza się na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. Niemniej jednak samo wyliczanie odszkodowania następuje na zasadach, jakie są stosowane przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia >>

W związku z tym odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia ustala się z wyłączeniem m.in.:

  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
  • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy,
  • należności przysługujących pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców – w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy (§ 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r.).

Pozostałe składniki powinny być uwzględnione przy obliczaniu odszkodowania. Niemniej jednak sposób ich zaliczenia zależy od tego, czy są to stałe czy zmienne składniki. Jeżeli pracownik otrzymuje stałe składniki wynagrodzenia, należy wziąć pod uwagę ich wysokość z dnia rozwiązania stosunku pracy. Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, uzyskane w okresie 3 miesięcy poprzedzających rozwiązanie umowy o pracę, bierze się pod uwagę w przeciętnej wysokości z okresu tych 3 miesięcy.

Jeżeli pracownikowi przysługiwały też inne zmienne składniki za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozwiązania umowy o pracę, uwzględnia się je również w średniej wysokości z tego okresu.

WAŻNE!

Podczas obliczania odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia nie bierzemy pod uwagę współczynnika urlopowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama