Kategorie

Jak obliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Ewelina Tusińska
Skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca powoduje, że za skróconą część tego okresu pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jest ono obliczane tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub też w tzw. trybie natychmiastowym. W pierwszym przypadku rozwiązania umowy Kodeks pracy ściśle określa, jak długi będzie okres wypowiedzenia. Co do zasady strony mogą ustalić krótszy niż kodeksowy okres wypowiedzenia, pod warunkiem że takie rozwiązanie będzie korzystne dla pracownika. Istnieje jedna sytuacja, w której to pracodawca jednostronną decyzją może skrócić okres wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą skróconą część wypowiedzenia.

Zasady obliczania odszkodowania

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia oblicza się na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. Niemniej jednak samo wyliczanie odszkodowania następuje na zasadach, jakie są stosowane przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia >>

W związku z tym odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia ustala się z wyłączeniem m.in.:

 • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
 • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
 • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
 • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy,
 • należności przysługujących pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców – w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy (§ 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r.).
Reklama

Pozostałe składniki powinny być uwzględnione przy obliczaniu odszkodowania. Niemniej jednak sposób ich zaliczenia zależy od tego, czy są to stałe czy zmienne składniki. Jeżeli pracownik otrzymuje stałe składniki wynagrodzenia, należy wziąć pod uwagę ich wysokość z dnia rozwiązania stosunku pracy. Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, uzyskane w okresie 3 miesięcy poprzedzających rozwiązanie umowy o pracę, bierze się pod uwagę w przeciętnej wysokości z okresu tych 3 miesięcy.

Jeżeli pracownikowi przysługiwały też inne zmienne składniki za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozwiązania umowy o pracę, uwzględnia się je również w średniej wysokości z tego okresu.

WAŻNE!

Podczas obliczania odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia nie bierzemy pod uwagę współczynnika urlopowego.


Przykłady

Pracodawca z powodu likwidacji działalności gospodarczej musi rozwiązać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Pracownik był zatrudniony ponad 3 lata, a zatem obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w zakładzie jest poniedziałek. Pracodawca wypowiedział umowę 16 maja 2011 r., w związku z tym umowa rozwiązałaby się 31 sierpnia 2011 r. Pracodawca skrócił jednak okres wypowiedzenia o 2 miesiące, w związku z tym umowa rozwiąże się z końcem czerwca 2011 r. Za skrócony o 2 miesiące okres wypowiedzenia pracownikowi należy się odszkodowanie.

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 23 zł. Ponadto otrzymuje premię regulaminową, która wyniosła:

 • w maju – 247 zł,
 • w kwietniu – 300 zł,
 • w marcu – 324 zł.

Średnia wysokość premii z tego okresu to 290,33 (871 zł : 3).

Wynagrodzenie, jakie pracownik w tym czasie uzyskał, wyniosło:

 • w maju – 168 godz. x 23 zł = 3864 zł,
 • w kwietniu – 168 godz. x 23 zł = 3864 zł,
 • w marcu – 184 godz. x 23 zł = 4232 zł.

Średnia pensja z ostatnich 3 miesięcy to 3986,67 zł (11 960 zł : 3).

W związku z tym przez 3 miesiące poprzedzające zwolnienie z pracy pracownik zarobił średnio 4277 zł (290,33 zł + 3986,67 zł). Ponieważ pracodawca skrócił okres wypowiedzenia o 2 miesiące, kwotę tę należy pomnożyć przez 2:

4277 zł x 2 = 8554 zł.

Za skrócony o 2 miesiące okres wypowiedzenia pracownik powinien otrzymać odszkodowanie w wysokości 8554 zł.

***

Pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną w wysokości 2900 zł. Ponadto otrzymuje premię regulaminową. Pracodawca zdecydował się rozwiązać z pracownikiem umowę i skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc. W związku z tym czerwiec 2011 r. jest ostatnim miesiącem pracy pracownika. Dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w zakładzie to sobota.

Pracownik otrzymał premie w następującej wysokości:

 • w maju – 250 zł (przepracował 21 dni),
 • w kwietniu – 159 zł (przepracował tylko 15 dni z powodu choroby),
 • w marcu – 279 zł (przepracował 23 dni).

Aby obliczyć odszkodowanie za skrócony o 1 miesiąc okres wypowiedzenia, należy:

 • ustalić kwotę premii z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozwiązania stosunku pracy: 250 zł + 159 zł + 279 zł = 688 zł,
 • zsumować dni pracy, za które wypłacono pracownikowi premie: 21 + 15 + 23 = 59,
 • obliczyć stawkę premii za 1 dzień: 688 zł : 59 = 11,66 zł,
 • uzupełnić wynagrodzenie uzyskane w 3-miesięcznym okresie, którego pracownik nie wypracował w kwietniu z powodu choroby; w tym celu należy stawkę za 1 dzień premii pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby, gdyby nie chorował: 11,66 zł x (21 + 20 + 23) = 11,66 zł x 64 dni = 746,24 zł,
 • ustalić średnią wysokość premii z ostatnich 3 miesięcy: 746,24 zł : 3 = 248,74 zł,
 • ustalić średnią wysokość pensji za ostatnie 3 miesiące pracy: 2900 zł + 248,74 zł = 3148,74 zł.

Ponieważ pracodawca skrócił okres wypowiedzenia o 1 miesiąc, pracownikowi będzie się należało odszkodowanie w wysokości 3148,74 zł.

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?