REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu ZUS zawiesi emeryturę

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

REKLAMA

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje przepis art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, przewidujący zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Bez względu na to, czy ukończyły powszechny wiek emerytalny (wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), mogą one pobierać nowo przyznaną emeryturę, jeśli rozwiążą dotychczasowy stosunek pracy.

Autopromocja

Przepis art. 103a ustawy emerytalnej ma zastosowanie przede wszystkim do osób, które nabywają prawo do emerytury dopiero po wejściu w życie tej regulacji, tj. po 31 grudnia 2010 r. W przypadku gdy pracowały przed emeryturą i kontynuują to zatrudnienie po jej nabyciu, ZUS od razu zawiesza przyznane im świadczenie. W nieco lepszej sytuacji znaleźli się emeryci, którzy uzyskali prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. Przepisy przewidziały dla nich okres przejściowy, w którym mogą pobierać emeryturę bez rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy.

Wybór między pracą a emeryturą

Osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., mimo że pozostają w stosunku pracy nawiązanym przed ustaleniem prawa do tego świadczenia, obecnie mogą jeszcze pobierać przyznaną emeryturę. Taki stan rzeczy ulegnie jednak zmianie. Do 30 września 2011 r. osoby te muszą bowiem dokonać wyboru między pracą a świadczeniem emerytalnym. Jeśli do tego czasu nie rozwiążą stosunku pracy, od 1 października 2011 r. ZUS zawiesi im prawo do emerytury.

Pracujący emeryci - zmiany w przepisach >>

Warunek rozwiązania stosunku pracy do końca września 2011 r. jest spełniony wówczas, gdy do tej daty ustanie zatrudnienie – nie wystarczy zatem samo złożenie wypowiedzenia umowy o pracę przed upływem tego terminu. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownik rozwiązał ze swoim pracodawcą dotychczasowy stosunek pracy, a następnie nawiązał go ponownie z tym samym zakładem pracy, nawet następnego dnia po ustaniu poprzedniego zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykłady

Marek K. po ukończeniu 65 lat w czerwcu 2010 r. nabył prawo do emerytury, nie rozwiązując dotychczasowego stosunku pracy. Mimo kontynuowania zatrudnienia ZUS wypłacał świadczenie przez kolejne miesiące, w tym również po 31 grudnia 2010 r. Z końcem lipca br. emeryt rozwiązał stosunek pracy ze swoim pracodawcą za porozumieniem stron. Od 1 sierpnia 2011 r. ponownie został zatrudniony w tym samym zakładzie pracy. Jeśli dostarczy do ZUS dokument potwierdzający ustanie poprzedniego zatrudnienia, ZUS nadal będzie wypłacał przyznane świadczenie po 30 września 2011 r.

***

Maria J. w październiku 2010 r. nabyła prawo do emerytury. Nie rozwiązała jednak stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Pod koniec lipca br. złożyła wypowiedzenie umowy o pracę. Okres tego wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, co oznacza, że umowa o pracę zostanie rozwiązana 31 października 2011 r. W związku z tym ZUS zawiesi od 1 października br. prawo do emerytury. Podjęcie wypłaty świadczenia będzie możliwe dopiero po dostarczeniu do ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia byłego pracodawcy oraz wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Jeśli ubezpieczona taki wniosek zgłosi w listopadzie, od tego miesiąca będzie możliwa wypłata świadczenia.

WAŻNE!

Osoby, które rozwiązały stosunek pracy, przechodząc na wcześniejszą emeryturę, a następnie ponownie podjęły zatrudnienie i nabyły prawo do innej emerytury, nie muszą zwalniać się z pracy, aby tę drugą emeryturę pobierać. ZUS nadal będzie wypłacał to świadczenie od 1 października 2011 r. mimo kontynuowania zatrudnienia.


Kiedy ZUS wypłaci wyrównanie

Osoby, które prawo do emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011 r., a do 30 września rozwiążą stosunek pracy, powinny od razu dostarczyć do ZUS dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia. Jeśli jednak nie dostarczą tego dokumentu przed wstrzymaniem wypłaty świadczenia za październik br., ale uczynią to w późniejszym czasie, ZUS (po otrzymaniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia) wypłaci im stosowne wyrównanie za okres od 1 października 2011 r.

Wypłata wyrównania będzie możliwa również w przypadku emerytów, którzy rozwiążą stosunek pracy w październiku 2011 r., ale wcześniej niż ostatniego dnia tego miesiąca. Jeśli jeszcze w tym samym miesiącu dostarczą dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia oraz wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia, ZUS wypłaci wyrównanie za okres od 1 października 2011 r.

Przykład

Henryk R. w maju 2009 r. nabył prawo do emerytury, nie rozwiązując dotychczasowego stosunku pracy. Zatrudnienie to kontynuuje do dnia dzisiejszego. Z końcem września 2011 r. rozwiąże stosunek pracy i wyjedzie na 2 miesiące za granicę.

Dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia z dniem 30 września 2011 r. złoży w ZUS dopiero po powrocie do kraju na początku grudnia 2011 r. Mimo to, jeśli zgłosi jednocześnie wniosek o podjęcie wypłaty emerytury, ZUS podejmie tę wypłatę „na bieżąco” oraz wypłaci należne wyrównanie za okres od 1 października 2011 r.

Ustanie zatrudnienia po 30 października

Osoby, które rozwiążą stosunek pracy po 30 października 2011 r., nie będą mogły liczyć na wyrównanie świadczenia za okres wsteczny. ZUS podejmie w tej sytuacji wypłatę emerytury „na bieżąco”, a data, od której to zrobi, będzie uzależniona od dnia rozwiązania stosunku pracy oraz od dnia zgłoszenia wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia.

Nie wszyscy pracujący emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę >>

Jeśli emeryt zwolni się z pracy w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca, ZUS podejmie wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym został rozwiązany stosunek pracy. Jeśli natomiast stosunek pracy ustanie ostatniego dnia miesiąca, wypłata emerytury będzie przysługiwała od pierwszego dnia następnego miesiąca. W obydwu przypadkach emerytura będzie mogła zostać wypłacona nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia.

Przykład

Anna P. jest uprawniona do emerytury od 1 marca 2010 r. Stosunek pracy, który kontynuuje nieprzerwanie od stycznia 2005 r., chce rozwiązać 30 listopada 2011 r. W grudniu br. zamierza natomiast zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty emerytury wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia. W takiej sytuacji ZUS podejmie wypłatę świadczenia od 1 grudnia 2011 r. Gdyby ustanie zatrudnienia nastąpiło choćby dzień wcześniej i jeszcze w listopadzie uprawniona zgłosiłaby wniosek o podjęcie wypłaty emerytury, otrzymałaby świadczenie również za listopad 2011 r.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA