REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzicielstwo, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ochrona pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego objęci będą szczególną ochroną stosunku pracy jak pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim. Taką zmianę przewiduje projekt zmian przepisów kodeksu pracy, który rozpatrzy Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Skrócony wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi od 20 do 37 tygodni i zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Jednak w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka, pracownicy przysługuje krótszy urlop macierzyński.

Ciąża pracownicy zatrudnionej sezonowo

Jedna z pracownic zatrudnionych tylko na sezon jest w ciąży. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Zajmowane przez nią stanowisko nie jest już nam potrzebne po sezonie. Czy możemy z taką pracownicą rozwiązać umowę?

Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Pracownica, której skończył się urlop macierzyński, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy w okresie, z którego mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Czy zmniejszenie etatu musimy zgłosić w ZUS? Czy pracownicę trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić?

REKLAMA

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zainteresowana jest obniżeniem wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 1867 k.p. Pracownica wnioskuje o obniżenie czasu pracy z całego etatu do 1/2 etatu. Chciałaby pracować przez 8 godzin dziennie przez połowę miesiąca, aż do wypracowania obowiązującego ją wymiaru czasu pracy (w zakładzie pracy jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy), natomiast pracodawca wolałby, aby pracownica pracowała codziennie przez 4 godziny. Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić zaproponowany przez pracownicę harmonogram czasu pracy, czy raczej zależy to całkowicie od jego decyzji? Czy w razie obniżenia wymiaru czasu pracy wynagrodzenie pracownicy może być obniżone? Czy brak możliwości wprowadzenia zaproponowanego przez pracownicę harmonogramu czasu pracy uzasadnia rozwiązanie z nią umowy o pracę?

Zmiana zasad wypłacania "becikowego"

Od 1 listopada zmieniają się zasady wypłacania "becikowego": aby je otrzymać trzeba będzie przedstawić zaświadczenie potwierdzające, że kobieta była pod opieką lekarza co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu, przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Uprawnienia ojca dziecka do urlopu macierzyńskiego

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają pracodawcom na udzielanie pracownikom-ojcom urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Są oni dyskryminowani szczególnie w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

REKLAMA

Czy pasierbica ma prawo do renty rodzinnej po śmierci macochy

Nasza pracownica wyszła ponownie za mąż. Mąż ma dorosłą studiującą córkę, która z nimi mieszka i jest wychowywana przez ojca i macochę, która jej formalnie nie przysposobiła. Czy w razie śmierci pracownicy córka jej męża ma prawo do renty rodzinnej po macosze? Co będzie w sytuacji, gdy wcześniej ZUS przyzna jej prawo do renty po biologicznej matce?

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie?

Szczególna ochrona kobiet a przepisy BHP

Zatrudniając kobiety w zakładzie pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to głównie organizacji pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz niezatrudniania przy określonych rodzajach prac.

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

Pracodawca powinien znać reguły, jakimi należy kierować się przy ustalaniu okresu wypowiedzenia. Powinien stosować ustawowe terminy, choć możliwe są również modyfikacje okresów wypowiedzenia.

Obowiązkowa opieka lekarska podczas ciąży

Od 1 listopada br. zmienią się przepisy o wypłacie becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Przy ubieganiu się o te świadczenia trzeba będzie przedłożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską podczas ciąży.

Zasiłek opiekuńczy

Jestem ojcem dziecka. Z jego matką nie pozostaję w związku małżeńskim. Czy na dziecko i na konkubinę mogę otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Długość urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Długość urlopu z tytułu urodzenia dziecka oraz jego długość z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie jest taka sama.

Zasiłek dla osoby zajmującej się dzieckiem niepełnosprawnym - nowelizacja

Osoby, które przed 1 maja 2004 roku - gdy obowiązywała poprzednia ustawa o pomocy społecznej - złożyły wniosek o zasiłek stały, lecz nie został on rozpatrzony, będą miały prawo ubiegać się o ten zasiłek - przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą przyjął Sejm.

Czy za bezprawne wypowiedzenie można żądać odszkodowania ponad kwotę określoną w Kodeksie pracy

Pracownik, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach przez sąd pracy, po ustaleniu, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, nie ma prawa do odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy określone w Kodeksie pracy (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2009 r., I PZP 2/09).

Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru maksymalnie przez 270 dni.

Zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony

Z jednym z pracowników naszej firmy została zawarta umowa na czas określony na 3 miesiące. Umowa ulega rozwiązaniu 17 października 2009 r. Z uwagi na fakt, że pracownik osiąga bardzo niskie efekty pracy, chcielibyśmy rozwiązać z nim umowę przed upływem wyżej wymienionego terminu. Czy istnieje taka możliwość, by rozwiązać z tym pracownikiem umowę wcześniej? Jeżeli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać?

Czy można wręczyć wypowiedzenie z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych, za które pracownik został wcześniej ukarany karą porządkową

Pracownik został ukarany karą porządkową (nagana) za nieprzestrzeganie godzin pracy (liczne spóźnienia). Dwa miesiące po nałożeniu kary postanowiliśmy wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę, jako przyczynę podając spóźnienia, które były powodem nałożonej kary. Czy mimo ukarania pracownika karą porządkową, może on być z tego samego powodu zwolniony? Czy jest jakiś termin na wręczenie pracownikowi wypowiedzenia od momentu, w którym powstało naruszenie obowiązków pracowniczych?

Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu

Żona mojego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym i jest płatnikiem składek na KRUS. Czy w takiej sytuacji mojemu pracownikowi należą się 2 dni urlopu (zwolnienia) na dzieci?

Uprawnienia kobiety karmiącej piersią

Moja pracownica po okresie urlopu wychowawczego wróciła do pracy. Oświadczyła mi, że nadal karmi dziecko piersią. Chciałbym wiedzieć, jakie prawa przysługują kobiecie karmiącej i w jakiej formie można je zrealizować?

Czy pracownik, który zachoruje podczas urlopu bezpłatnego wykorzystywanego w okresie wypowiedzenia, otrzyma zasiłek chorobowy

Zatrudniamy ponad 50 pracowników. Jeden z naszych pracowników otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Po dwóch tygodniach od wypowiedzenia uzyskał zgodę na urlop bezpłatny do końca okresu wypowiedzenia, a w trakcie urlopu bezpłatnego złamał nogę. Niezdolność do pracy potrwa najprawdopodobniej przez kilka miesięcy. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia i po rozwiązaniu umowy o pracę? Jeśli tak, to kto powinien wypłacać pracownikowi zasiłek?

Przerwa na karmienie piersią a harmonogram czasu pracy

Jestem kadrową w niewielkiej firmie. Jedna z naszych pracownic po urlopie macierzyńskim powróciła do pracy. Przedstawiła zaświadczenie, że karmi dziecko piersią. Jest zatrudniona na pełny etat, a więc przysługują jej dwie półgodzinne przerwy na karmienie. Pracownica na swój wniosek korzysta z przerwy na karmienie łącznie i przychodzi do pracy godzinę później. Na liście obecności wpisuje czas rozpoczęcia pracy godz. 9.00 (zamiast jak inni pracownicy 8.00) i czas zakończenia godz. 16.00. Czy jest to prawidłowe? Jeżeli tak, to jak w takim razie klasyfikować 5 godzin w tygodniu, których brakuje jej w harmonogramie, czy jako inną nieobecność usprawiedliwioną? Moje drugie pytanie dotyczy innej pracownicy zatrudnionej w wymiarze 3/4 etatu, która również karmi dziecko piersią. Pracownica wykonuje swoją pracę 5 razy w tygodniu po 6 godzin. Czy przysługuje jej przerwa na karmienie, jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Zatrudniamy pracownika młodocianego. Poprosił on o rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego za porozumieniem stron z końcem sierpnia br. Czy urlop będzie przysługiwał temu pracownikowi za 2009 r. proporcjonalnie do końca sierpnia? Jak go wyliczyć? Pracownik skończył w tym roku 17 lat. Od 1 września br. zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy.

Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony, jeżeli w umowie nie zawarto klauzuli przewidującej możliwość jej wypowiedzenia

Nasza firma zatrudnia 11 pracowników w wymiarze pół etatu oraz 12 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Z jedną z osób zatrudnionych na czas określony rozwiązaliśmy stosunek pracy za wypowiedzeniem, podając jako przyczynę zwolnienia likwidację stanowiska pracy (stanowisko magazyniera). Po zwolnieniu w firmie powstało nowe stanowisko „specjalista ds. zasobów”. Odpowiada ono zakresem obowiązków wcześniejszemu stanowisku magazyniera. Zwolniony pracownik twierdzi, że zwolnienie nie było uzasadnione, gdyż likwidacja stanowiska w rzeczywistości nie nastąpiła. Ponadto pracownik wskazał, że był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, w której przez przeoczenie nie zamieściliśmy klauzuli dopuszczającej wypowiedzenie. Czy żądania pracownika są uzasadnione?

Które z jednocześnie doręczonych przez pracodawcę pism jest ważne

W razie jednoczesnego doręczenia pracownikowi dwóch sprzecznych oświadczeń woli pracodawcy – o wypowiedzeniu i rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, skuteczne jest drugie oświadczenie – o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia, w szczególności gdy wypowiedzenie złożył nieuprawniony podmiot (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II PK 285/08).

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie stosunku pracy

Mam 57 lat, posiadam ponad 35-letni staż pracy, w tym 22 lata w warunkach szczególnych. Z dniem 1 lipca 2009 r. otrzymałem od mojego pracodawcy wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska. Czy działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Co z tzw. ochroną przedemerytalną?

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego i w rozmowie ze mną zażądała obniżenia wymiaru czasu pracy do 2/3 etatu przez okres 12 miesięcy na podstawie art. 1867 k.p. Czy mam jej ustne żądanie potraktować jako wniosek o obniżenie wymiaru czasu, czy raczej powinna ten wniosek złożyć na piśmie? Czy z takim wnioskiem pracownica może wystąpić „z dnia na dzień”?

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Jak udzielać urlopów wychowawczych

Do urlopu wychowawczego są uprawnieni rodzice lub opiekunowie dziecka. Przepisy traktują na równi w zakresie prawa do urlopu wychowawczego oboje rodziców, tj. zarówno matkę, jak i ojca dziecka. Identyczne prawo do urlopu wychowawczego przysługuje również pracownikowi będącemu prawnym opiekunem dziecka. Przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego nie ma znaczenia, czy drugi z rodziców lub opiekunów jest pracownikiem.

Dni opieki nad dzieckiem

Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację?

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownica wychowuje samotnie ośmioletnie dziecko. Kilka dni temu złożyła wniosek o wykorzystanie dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem za 2008 r. Pracodawca nie uwzględnił jej wniosku i odmówił udzielenia dni wolnych. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Zasady zwolnień grupowych

Moja firma jest w trudnej sytuacji finansowej - grozi jej upadłość. Zatrudniam 26 pracowników. Dlatego zwracam się z prośbą o informację, jak należy rozwiązać umowę z pracownikiem z przyczyn niedotyczących pracownika?

Odwołanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę

Pracodawca powinien wiedzieć, że czasami oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy może być nieważne. Stanie się tak np. w przypadku, gdy pracownik nie miał możliwości świadomego podjęcia decyzji.

Do kiedy można wykorzystać 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14

Córka naszej pracownicy 30 czerwca 2009 r. skończy 14 lat. Pracownica poprosiła o 2 dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 29 i 30 czerwca 2009 r. W tych dniach pracownica według grafiku powinna pracować. Czy możemy udzielić pracownicy dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 30 czerwca?

Niezgodne z prawem rozwiązanie umowy terminowej

Zwalniając pracownika, pracodawca musi zadbać o to, aby prawidłowo rozwiązać umowę. W przypadku powstania nieprawidłowości naraża się na konieczność zapłaty odszkodowania.

Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy

Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia (1 miesiąc czy 3 miesiące) przysługuje pracownikowi, skoro pracował na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy, z tym że firma co jakiś czas zmieniała nazwę? Właścicielem jest ciągle ta sama osoba. Przy każdej zmianie nazwy była podpisywana nowa umowa.

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Skróceniu może jednak ulec tylko okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.

Pół etatu na wychowawczym i ochrona przed zwolnieniem

Przebywam na urlopie wychowawczym. Zastanawiam się jednak nad powrotem do pracy na pół etatu, abym mogła spędzać więcej czasu z córką i jednocześnie uzyskiwać dochody. Czy w tej sytuacji będę chroniona przed zwolnieniem tak jak podczas urlopu wychowawczego?

Zwolnienie pracownika na urlopie bezpłatnym

Przebywam na urlopie bezpłatnym. W przedsiębiorstwie rozpoczęły się procedury związane ze zwolnieniami. Czy w tej sytuacji mogę być również zwolniony?

Jakie odszkodowanie przysługuje pracownikowi za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę

Tylko jedno oszkodowanie przysługuje za niezgodne z prawem wypowiedzenie, a następnie nieprawidłowe rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez tego samego pracodawcę. Pracownik decyduje, czy chce odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia czy odszkodowania z tytułu rozwiązania bez wypowiedzenia. Żądanie przywrócenia do pracy wyłącza roszczenie odszkodowawcze z tytułu zwolnienia bez wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lipca 2008 r., II PK 361/07).

Zastosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych

Zatrudniam 110 pracowników. Ze względów finansowych wypowiedziałem umowy o pracę 16 pracownikom zatrudnionym na pełnym etacie i 3 pracownikom zatrudnionym w wymiarze 1/2 etatu. Czy muszę stosować ustawę o zwolnieniach grupowych?

Co grozi pracodawcy za rozwiązanie z pracownikiem trzeciej kolejno zawartej umowy terminowej bez podania przyczyny jej rozwiązania

Nasz pracownik podpisał kolejno dwie umowy o pracę na czas określony (pierwsza od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r. i druga od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.). 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy z tym pracownikiem trzecią umowę na czas określony do 31 grudnia 2010 r. W marcu br. rozwiązaliśmy z nim umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Pracownik pozwał nas do sądu i wnosi o przywrócenie do pracy. Czy to żądanie jest zasadne, skoro miał umowę na czas określony?

Kiedy należy dopuścić pracownika do pracy po wydaniu przez sąd wyroku przywracającego go do pracy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Umowa uległa rozwiązaniu kilka miesięcy temu z upływem okresu wypowiedzenia. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia, kwestionując zasadność wskazanej w nim przyczyny. Wyrokiem sądu I instancji pracownik został przywrócony do pracy oraz zasądzono mu kwotę 2-miesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Wyrok ogłoszono na rozprawie w obecności obu stron i nie zawierał on żadnych dodatkowych klauzul co do jego wykonalności. W następnym dniu po ogłoszeniu orzeczenia pracownik wyraził na piśmie swą gotowość do podjęcia pracy w naszym zakładzie pracy. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek dopuścić pracownika do pracy i wypłacić mu zasądzoną kwotę?

Dłuższy urlop macierzyński

Jestem zatrudniona u pracodawcy już 2 lata na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i jestem w ciąży (bliźniaczej). Czy to prawda, że przysługuje mi dłuższy urlop macierzyński? Słyszałam też o dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie ojcowskim, czy to prawda?

Zasady przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady przyznawania prawa i wymiar urlopu macierzyńskiego. Ta zmiana ma wpływ również na zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku macierzyńskiego w niektórych przypadkach przysługuje pracownicy, która urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę.

Wypowiedzenia w trakcie procedury przygotowawczej do zwolnień grupowych

W naszym zakładzie trwają zwolnienia grupowe. Pracodawca skonsultował zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zawiadomił również na piśmie te organizacje o przyczynach zwolnienia oraz liczbie zatrudnionych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia. Nastąpiło również zawarcie porozumienia. Pracodawca jednak nie zawiadomił w wymaganym terminie powiatowego urzędu pracy o zamierzonych zwolnieniach. Czy pracodawca z uwagi na trwającą procedurę będzie mógł wręczyć nam wypowiedzenia umów o pracę?

Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Zatrudniona w naszej firmie pracownica 12 stycznia 2009 r. wróciła z urlopu macierzyńskiego. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 4 miesiące od 1 czerwca 2009 r. Czy w przypadku powrotu do pracy tej pracownicy od 1 września 2009 r., okres 36 miesięcy, przez który nie musimy za nią opłacać składek na FP i FGŚP, liczy się od początku? Czy do tego okresu należy wliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA