Przerwa na karmienie piersią a harmonogram czasu pracy
REKLAMA
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, a przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Brakująca w harmonogramie czasu pracy pracownicy godzina pracy w ciągu dnia (w tygodniu 5 godzin) jest wliczana do czasu pracy i traktowana tak, jakby pracownica wykonywała swoją pracę. Stosownie do art. 187 § 1 k.p. przerwy udzielane pracownicy na karmienie dziecka piersią wliczane są do czasu pracy. Oznacza to, że pracownica nie musi zaznaczać na liście obecności swojego przyjścia o godz. 9.00, gdyż godzina nieobecności między 8.00 a 9.00 jest wliczana do czasu pracy pracownicy, zgodnie z obowiązującym ją harmonogramem czasu pracy. Jednocześnie należy podkreślić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica wpisywała na liście obecności swoje przyjście o godz. 9.00. W związku z tym, że to pracodawca udziela pracownicy na jej wniosek łącznie obu przysługujących jej przerw (tak jak to ma miejsce w opisanym przez Panią przypadku), posiada on również wiedzę na temat przyczyn rozpoczynania przez nią pracy o godz. 9.00. Pani jako osoba wykonująca w firmie funkcje kadrowe może zaznaczyć na liście obecności, dlaczego pracownica rozpoczyna pracę o 9.00 (można ewentualnie dołączyć do listy obecności także pismo pracodawcy do pracownicy w tej sprawie).
REKLAMA
Podsumowując, należy stwierdzić, że brakująca w harmonogramie czasu pracy pracownicy godzina pracy (w tygodniu 5 godzin) jest wliczana do czasu pracy i traktowana tak, jakby pracownica wykonywała swoją pracę.
Natomiast odpowiadając na Pani drugie pytanie, należy stwierdzić, że pracownicy zatrudnionej na 3/4 etatu, wykonującej swoją pracę każdego dnia przez 6 godzin, przysługuje jedna półgodzinna przerwa na karmienie. Wynika to z art. 187 § 2 k.p., który określa, że jeżeli czas pracy pracownicy wynosi co najmniej 4 godziny i nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat