REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Maria Staniszewska
Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Mają Państwo prawo wymagać, aby pracownica wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica kontynuowała pracę nie korzystając z urlopu wychowawczego, jeżeli uzyska na to Państwa zgodę.

UZASADNIENIE

Urlop wychowawczy jest udzielany w wymiarze do 3 lat na pisemny wniosek pracownika. Powinien on zostać złożony na co najmniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. W sytuacji gdy uprawniony pracownik zawnioskuje o udzielenie urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek mu go udzielić. Pracownik może również wycofać złożony przez siebie wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Jednak musi tego dokonać na piśmie, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (§ 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnych niekorzystnych dla pracownika konsekwencji w przypadku spóźnienia się z cofnięciem złożonego już wniosku o urlop wychowawczy. W tym przypadku należy zastosować w drodze analogii przepisy dotyczące niezachowania 14-dniowego terminu wymaganego przy składaniu wniosku o urlop wychowawczy. Niezachowanie 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu najpóźniej z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca udzielił urlopu wcześniej.

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik złożył 1 czerwca 2009 r. wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 10 czerwca 2009 r. Pracodawca zaakceptował wniosek, ale uprzedził pracownika, że udzieli mu urlopu od 15 czerwca br., czyli po 14 dniach od złożenia wniosku, chyba że wcześniej znajdzie odpowiedniego pracownika na zastępstwo. Pracodawca znalazł pracownika na zastępstwo, lecz ten najwcześniej mógł rozpocząć pracę 12 czerwca. W tej sytuacji pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wychowawczego od 12 czerwca 2009 r., przed upływem 14 dni od złożenia wniosku.

W przedstawionej sytuacji pracodawca ma prawo żądać od pracownicy, aby wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jeśli jednak nie zakłóci to normalnego toku pracy firmy, a pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownica może kontynuować wykonywanie pracy bez potrzeby wykorzystywania 2 dni urlopu wychowawczego.

Zarówno termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy, jak i termin na jego cofnięcie należy traktować jako tzw. terminy instrukcyjne. Są to takie terminy, których należy przestrzegać, lecz ich nieprzestrzeganie nie powoduje negatywnych skutków w postaci np. nieważności wniosku złożonego po terminie lub braku możliwości złożenia takiego wniosku w ogóle. Ustalenie tych terminów ma służyć przede wszystkim pracodawcy. Prowadząc bowiem w swojej firmie politykę kadrową musi mieć czas na takie zorganizowanie pracy w zakładzie, aby mimo urlopu wychowawczego lub cofnięcia wniosku o udzielenie takiego urlopu można było zachować normalny jej tok. W przypadku gdy pracownik wnioskuje o urlop wychowawczy, jego praca musi zostać rozdzielona między pozostałych pracowników lub przydzielona innemu pracownikowi, np. zatrudnionemu na zastępstwo na czas urlopu wychowawczego pracownika. Udzielając urlopu wychowawczego pracodawca musi na nowo zorganizować pracę w firmie, np. pozmieniać zakresy obowiązków niektórym pracownikom, a nawet niekiedy zmienić umowy o pracę (np. w zakresie stanowiska pracy) czy zatrudnić pracownika na zastępstwo. Dlatego istotne jest zachowanie terminów na udzielenie urlopu wychowawczego oraz na cofnięcie wniosku o taki urlop.

Podstawa prawna

 • art. 186 § 1 i § 4 Kodeksu pracy,
 • § 1, § 3 ust. 1, ust. 3, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).
Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną upływa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady pracy zdalnej. Przepisy dotyczące telepracy od tego momentu nie mogą być już stosowane.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  REKLAMA

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

  Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

  REKLAMA

  Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

  Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

  Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

  Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

  REKLAMA