REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Maria Staniszewska

REKLAMA

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Mają Państwo prawo wymagać, aby pracownica wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica kontynuowała pracę nie korzystając z urlopu wychowawczego, jeżeli uzyska na to Państwa zgodę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Urlop wychowawczy jest udzielany w wymiarze do 3 lat na pisemny wniosek pracownika. Powinien on zostać złożony na co najmniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. W sytuacji gdy uprawniony pracownik zawnioskuje o udzielenie urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek mu go udzielić. Pracownik może również wycofać złożony przez siebie wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Jednak musi tego dokonać na piśmie, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (§ 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnych niekorzystnych dla pracownika konsekwencji w przypadku spóźnienia się z cofnięciem złożonego już wniosku o urlop wychowawczy. W tym przypadku należy zastosować w drodze analogii przepisy dotyczące niezachowania 14-dniowego terminu wymaganego przy składaniu wniosku o urlop wychowawczy. Niezachowanie 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu najpóźniej z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca udzielił urlopu wcześniej.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik złożył 1 czerwca 2009 r. wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 10 czerwca 2009 r. Pracodawca zaakceptował wniosek, ale uprzedził pracownika, że udzieli mu urlopu od 15 czerwca br., czyli po 14 dniach od złożenia wniosku, chyba że wcześniej znajdzie odpowiedniego pracownika na zastępstwo. Pracodawca znalazł pracownika na zastępstwo, lecz ten najwcześniej mógł rozpocząć pracę 12 czerwca. W tej sytuacji pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wychowawczego od 12 czerwca 2009 r., przed upływem 14 dni od złożenia wniosku.

W przedstawionej sytuacji pracodawca ma prawo żądać od pracownicy, aby wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jeśli jednak nie zakłóci to normalnego toku pracy firmy, a pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownica może kontynuować wykonywanie pracy bez potrzeby wykorzystywania 2 dni urlopu wychowawczego.

Zarówno termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy, jak i termin na jego cofnięcie należy traktować jako tzw. terminy instrukcyjne. Są to takie terminy, których należy przestrzegać, lecz ich nieprzestrzeganie nie powoduje negatywnych skutków w postaci np. nieważności wniosku złożonego po terminie lub braku możliwości złożenia takiego wniosku w ogóle. Ustalenie tych terminów ma służyć przede wszystkim pracodawcy. Prowadząc bowiem w swojej firmie politykę kadrową musi mieć czas na takie zorganizowanie pracy w zakładzie, aby mimo urlopu wychowawczego lub cofnięcia wniosku o udzielenie takiego urlopu można było zachować normalny jej tok. W przypadku gdy pracownik wnioskuje o urlop wychowawczy, jego praca musi zostać rozdzielona między pozostałych pracowników lub przydzielona innemu pracownikowi, np. zatrudnionemu na zastępstwo na czas urlopu wychowawczego pracownika. Udzielając urlopu wychowawczego pracodawca musi na nowo zorganizować pracę w firmie, np. pozmieniać zakresy obowiązków niektórym pracownikom, a nawet niekiedy zmienić umowy o pracę (np. w zakresie stanowiska pracy) czy zatrudnić pracownika na zastępstwo. Dlatego istotne jest zachowanie terminów na udzielenie urlopu wychowawczego oraz na cofnięcie wniosku o taki urlop.

Podstawa prawna

 • art. 186 § 1 i § 4 Kodeksu pracy,
 • § 1, § 3 ust. 1, ust. 3, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA