Kategorie

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Maria Staniszewska
Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Mają Państwo prawo wymagać, aby pracownica wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica kontynuowała pracę nie korzystając z urlopu wychowawczego, jeżeli uzyska na to Państwa zgodę.

UZASADNIENIE

Reklama

Urlop wychowawczy jest udzielany w wymiarze do 3 lat na pisemny wniosek pracownika. Powinien on zostać złożony na co najmniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. W sytuacji gdy uprawniony pracownik zawnioskuje o udzielenie urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek mu go udzielić. Pracownik może również wycofać złożony przez siebie wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Jednak musi tego dokonać na piśmie, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (§ 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnych niekorzystnych dla pracownika konsekwencji w przypadku spóźnienia się z cofnięciem złożonego już wniosku o urlop wychowawczy. W tym przypadku należy zastosować w drodze analogii przepisy dotyczące niezachowania 14-dniowego terminu wymaganego przy składaniu wniosku o urlop wychowawczy. Niezachowanie 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu najpóźniej z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca udzielił urlopu wcześniej.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył 1 czerwca 2009 r. wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 10 czerwca 2009 r. Pracodawca zaakceptował wniosek, ale uprzedził pracownika, że udzieli mu urlopu od 15 czerwca br., czyli po 14 dniach od złożenia wniosku, chyba że wcześniej znajdzie odpowiedniego pracownika na zastępstwo. Pracodawca znalazł pracownika na zastępstwo, lecz ten najwcześniej mógł rozpocząć pracę 12 czerwca. W tej sytuacji pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wychowawczego od 12 czerwca 2009 r., przed upływem 14 dni od złożenia wniosku.

Reklama

W przedstawionej sytuacji pracodawca ma prawo żądać od pracownicy, aby wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jeśli jednak nie zakłóci to normalnego toku pracy firmy, a pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownica może kontynuować wykonywanie pracy bez potrzeby wykorzystywania 2 dni urlopu wychowawczego.

Zarówno termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy, jak i termin na jego cofnięcie należy traktować jako tzw. terminy instrukcyjne. Są to takie terminy, których należy przestrzegać, lecz ich nieprzestrzeganie nie powoduje negatywnych skutków w postaci np. nieważności wniosku złożonego po terminie lub braku możliwości złożenia takiego wniosku w ogóle. Ustalenie tych terminów ma służyć przede wszystkim pracodawcy. Prowadząc bowiem w swojej firmie politykę kadrową musi mieć czas na takie zorganizowanie pracy w zakładzie, aby mimo urlopu wychowawczego lub cofnięcia wniosku o udzielenie takiego urlopu można było zachować normalny jej tok. W przypadku gdy pracownik wnioskuje o urlop wychowawczy, jego praca musi zostać rozdzielona między pozostałych pracowników lub przydzielona innemu pracownikowi, np. zatrudnionemu na zastępstwo na czas urlopu wychowawczego pracownika. Udzielając urlopu wychowawczego pracodawca musi na nowo zorganizować pracę w firmie, np. pozmieniać zakresy obowiązków niektórym pracownikom, a nawet niekiedy zmienić umowy o pracę (np. w zakresie stanowiska pracy) czy zatrudnić pracownika na zastępstwo. Dlatego istotne jest zachowanie terminów na udzielenie urlopu wychowawczego oraz na cofnięcie wniosku o taki urlop.

Podstawa prawna

 • art. 186 § 1 i § 4 Kodeksu pracy,
 • § 1, § 3 ust. 1, ust. 3, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.