reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Mają Państwo prawo wymagać, aby pracownica wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica kontynuowała pracę nie korzystając z urlopu wychowawczego, jeżeli uzyska na to Państwa zgodę.

UZASADNIENIE

Urlop wychowawczy jest udzielany w wymiarze do 3 lat na pisemny wniosek pracownika. Powinien on zostać złożony na co najmniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. W sytuacji gdy uprawniony pracownik zawnioskuje o udzielenie urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek mu go udzielić. Pracownik może również wycofać złożony przez siebie wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Jednak musi tego dokonać na piśmie, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (§ 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego).

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnych niekorzystnych dla pracownika konsekwencji w przypadku spóźnienia się z cofnięciem złożonego już wniosku o urlop wychowawczy. W tym przypadku należy zastosować w drodze analogii przepisy dotyczące niezachowania 14-dniowego terminu wymaganego przy składaniu wniosku o urlop wychowawczy. Niezachowanie 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu najpóźniej z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca udzielił urlopu wcześniej.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył 1 czerwca 2009 r. wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 10 czerwca 2009 r. Pracodawca zaakceptował wniosek, ale uprzedził pracownika, że udzieli mu urlopu od 15 czerwca br., czyli po 14 dniach od złożenia wniosku, chyba że wcześniej znajdzie odpowiedniego pracownika na zastępstwo. Pracodawca znalazł pracownika na zastępstwo, lecz ten najwcześniej mógł rozpocząć pracę 12 czerwca. W tej sytuacji pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wychowawczego od 12 czerwca 2009 r., przed upływem 14 dni od złożenia wniosku.

W przedstawionej sytuacji pracodawca ma prawo żądać od pracownicy, aby wykorzystała 2 dni urlopu wychowawczego. Jeśli jednak nie zakłóci to normalnego toku pracy firmy, a pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownica może kontynuować wykonywanie pracy bez potrzeby wykorzystywania 2 dni urlopu wychowawczego.

Zarówno termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy, jak i termin na jego cofnięcie należy traktować jako tzw. terminy instrukcyjne. Są to takie terminy, których należy przestrzegać, lecz ich nieprzestrzeganie nie powoduje negatywnych skutków w postaci np. nieważności wniosku złożonego po terminie lub braku możliwości złożenia takiego wniosku w ogóle. Ustalenie tych terminów ma służyć przede wszystkim pracodawcy. Prowadząc bowiem w swojej firmie politykę kadrową musi mieć czas na takie zorganizowanie pracy w zakładzie, aby mimo urlopu wychowawczego lub cofnięcia wniosku o udzielenie takiego urlopu można było zachować normalny jej tok. W przypadku gdy pracownik wnioskuje o urlop wychowawczy, jego praca musi zostać rozdzielona między pozostałych pracowników lub przydzielona innemu pracownikowi, np. zatrudnionemu na zastępstwo na czas urlopu wychowawczego pracownika. Udzielając urlopu wychowawczego pracodawca musi na nowo zorganizować pracę w firmie, np. pozmieniać zakresy obowiązków niektórym pracownikom, a nawet niekiedy zmienić umowy o pracę (np. w zakresie stanowiska pracy) czy zatrudnić pracownika na zastępstwo. Dlatego istotne jest zachowanie terminów na udzielenie urlopu wychowawczego oraz na cofnięcie wniosku o taki urlop.

Podstawa prawna

  • art. 186 § 1 i § 4 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 3 ust. 1, ust. 3, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama