Kategorie

Dłuższy urlop macierzyński

Małgorzata Podgórska
Jestem zatrudniona u pracodawcy już 2 lata na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i jestem w ciąży (bliźniaczej). Czy to prawda, że przysługuje mi dłuższy urlop macierzyński? Słyszałam też o dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie ojcowskim, czy to prawda?
Reklama

Pracownicy, która urodziła dwoje dzieci przy jednym porodzie, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 31 tygodni. Pracownica ma jednak prawo do wykorzystania co najmniej 2 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Jeżeli zdecyduje się na korzystanie z urlopu przed porodem, to po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał wymiar pomniejszony o liczbę tygodni wcześniej wykorzystanych (art. 180 k.p.).

Natomiast jeżeli po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie zaistnieje potrzeba jej hospitalizacji i nie może ona sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, istnieje możliwość wykorzystania przez pracownika-ojca części urlopu macierzyńskiego przypadającego na okres przebywania matki w szpitalu. W takim przypadku urlop macierzyński pracownicy-matki przerywa się i w okresie przerwy korzysta z niego pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Należy podkreślić, że również w tym przypadku nie może zostać przekroczony łącznie wymiar urlopu, czyli 31 tygodni.

Ponadto po wykorzystaniu przez pracownicę-matkę co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ma ona prawo zrezygnować z dalszej części tego urlopu (art. 180 § 5 k.p.). Pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec.

Reklama

W takim przypadku pracownica musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie, najpóźniej 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko o terminie rozpoczęcia przez niego korzystania z niewykorzystanej przez matkę części urlopu macierzyńskiego. Termin ten musi przypadać bezpośrednio po zakończeniu części urlopu macierzyńskiego przez matkę. Pracownik-ojciec też wnioskuje do pracodawcy na piśmie o udzielenie mu części urlopu.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła także instytucję dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który będzie udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, ale dopiero od 1 stycznia 2010 r., a wymiar tych urlopów w latach 2010-2013 będzie wzrastał etapowo:

 • do 6 tygodni w 2014 r. - w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie (w 2010 i 2011 r. - do 2 tygodni oraz w 2012 i 2013 r. - do 4 tygodni),
 • do 8 tygodni w 2014 r. - w przypadku urodzenia 2 i więcej dzieci przy jednym porodzie (w 2010 i 2011 r. - do 3 tygodni oraz w 2012 i 2013 r. - do 6 tygodni).

Nowością jest również ustanowienie prawa pracownika-ojca do urlopu ojcowskiego (art. 1823 § 1 k.p.). Będzie można go udzielić od 1 stycznia 2010 r. - w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (w kolejnych latach wymiar urlopu będzie sukcesywnie wzrastał i wyniesie w 2010 i 2011 r. - 1 tydzień, a od 2012 r. - 2 tygodnie).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.