REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do kiedy można wykorzystać 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Córka naszej pracownicy 30 czerwca 2009 r. skończy 14 lat. Pracownica poprosiła o 2 dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 29 i 30 czerwca 2009 r. W tych dniach pracownica według grafiku powinna pracować. Czy możemy udzielić pracownicy dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 30 czerwca?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

 Nie mogą Państwo udzielić pracownicy dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 30 czerwca br. Ostatnim dniem na wykorzystanie zwolnienia od pracy jest 29 czerwca 2009 r. W dniu, w którym córka Państwa pracownicy skończy 14 lat, pracownica utraci prawo do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

UZASADNIENIE

Dwa dni wolne od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługują pracownikowi do chwili ukończenia przez dziecko 14 lat (art. 188 Kodeksu pracy). Zwolnienie to może być wykorzystane w wymiarze 2 dni łącznie lub oddzielnie po 1 dniu. Po osiągnięciu przez dziecko 14 lat uprawnienie do opieki wygasa.

Aby obliczyć wiek dziecka, należy przyjąć, że termin oznaczony w latach upływa z początkiem ostatniego dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Oznacza to, że jeżeli córka Państwa pracownicy urodziła się 30 czerwca, to w roku, w którym przypadają jej 14. urodziny, pracownica dni wolne na opiekę będzie mogła wykorzystać najpóźniej do 29 czerwca włącznie. Jeżeli do tego dnia pracownica wykorzysta tylko 1 dzień, to nie będzie już miała prawa do drugiego dnia wolnego po tym dniu ani nie będzie się jej należał żaden ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

W dniu, w którym dziecko pracownicy skończy 14 lat, nie można jej udzielić dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.

W przypadku złożenia przez pracownika wniosku w sprawie zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem do 14 lat, zakład ma obowiązek udzielić takiego zwolnienia niezależnie od tego, czy drugi rodzic pozostaje bez pracy czy pracuje. Zwolnienie to nie zależy również od długości okresu zatrudnienia. Jeżeli pracownik wykorzystał dni wolne na opiekę na dziecko w danym roku w poprzednim miejscu pracy, to w kolejnym zakładzie takie dni wolne już mu się w tym roku nie należą. Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem niewykorzystane w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. W kolejnym roku kalendarzowym pracownik ma więc prawo wyłącznie do 2 dni opieki, jakie przysługują na każdy rok kalendarzowy. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jeden z pracujących rodziców. Dwa dni w roku zwolnienia od pracy na opiekę przysługują bez względu na liczbę dzieci pracownika i bez względu na to, czy dziecko jest własne czy przysposobione.

Dni wolnych z tytułu opieki na dziecko nie udziela się tak jak urlopu wypoczynkowego na godziny, tylko na dni pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy złożyła wniosek o udzielenie dnia wolnego w związku z opieką nad jej 10-letnim synem. O udzielenie tego dnia wolnego wystąpiła w dniu, w którym jej harmonogram czasu pracy przewidywał świadczenie pracy przez 12 godzin. Pracodawca udzielił jej dnia wolnego na opiekę na syna. Pracownica miała więc cały dzień wolny od pracy. Nie musiała zatem po 8 godzinach wracać do pracy na 4 godziny.

Podstawa prawna:

  • art. 188, art. 1891, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 112 Kodeksu cywilnego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA