Do kiedy można wykorzystać 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Nie mogą Państwo udzielić pracownicy dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 30 czerwca br. Ostatnim dniem na wykorzystanie zwolnienia od pracy jest 29 czerwca 2009 r. W dniu, w którym córka Państwa pracownicy skończy 14 lat, pracownica utraci prawo do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.
UZASADNIENIE
Dwa dni wolne od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługują pracownikowi do chwili ukończenia przez dziecko 14 lat (art. 188 Kodeksu pracy). Zwolnienie to może być wykorzystane w wymiarze 2 dni łącznie lub oddzielnie po 1 dniu. Po osiągnięciu przez dziecko 14 lat uprawnienie do opieki wygasa.
Aby obliczyć wiek dziecka, należy przyjąć, że termin oznaczony w latach upływa z początkiem ostatniego dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Oznacza to, że jeżeli córka Państwa pracownicy urodziła się 30 czerwca, to w roku, w którym przypadają jej 14. urodziny, pracownica dni wolne na opiekę będzie mogła wykorzystać najpóźniej do 29 czerwca włącznie. Jeżeli do tego dnia pracownica wykorzysta tylko 1 dzień, to nie będzie już miała prawa do drugiego dnia wolnego po tym dniu ani nie będzie się jej należał żaden ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.
WAŻNE!
W dniu, w którym dziecko pracownicy skończy 14 lat, nie można jej udzielić dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.
W przypadku złożenia przez pracownika wniosku w sprawie zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem do 14 lat, zakład ma obowiązek udzielić takiego zwolnienia niezależnie od tego, czy drugi rodzic pozostaje bez pracy czy pracuje. Zwolnienie to nie zależy również od długości okresu zatrudnienia. Jeżeli pracownik wykorzystał dni wolne na opiekę na dziecko w danym roku w poprzednim miejscu pracy, to w kolejnym zakładzie takie dni wolne już mu się w tym roku nie należą. Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem niewykorzystane w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. W kolejnym roku kalendarzowym pracownik ma więc prawo wyłącznie do 2 dni opieki, jakie przysługują na każdy rok kalendarzowy. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jeden z pracujących rodziców. Dwa dni w roku zwolnienia od pracy na opiekę przysługują bez względu na liczbę dzieci pracownika i bez względu na to, czy dziecko jest własne czy przysposobione.
Dni wolnych z tytułu opieki na dziecko nie udziela się tak jak urlopu wypoczynkowego na godziny, tylko na dni pracy.
PRZYKŁAD
Pracownica zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy złożyła wniosek o udzielenie dnia wolnego w związku z opieką nad jej 10-letnim synem. O udzielenie tego dnia wolnego wystąpiła w dniu, w którym jej harmonogram czasu pracy przewidywał świadczenie pracy przez 12 godzin. Pracodawca udzielił jej dnia wolnego na opiekę na syna. Pracownica miała więc cały dzień wolny od pracy. Nie musiała zatem po 8 godzinach wracać do pracy na 4 godziny.
Podstawa prawna:
- art. 188, art. 1891, art. 300 Kodeksu pracy,
- art. 112 Kodeksu cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat