| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Uprawnienia kobiety karmiącej piersią

Uprawnienia kobiety karmiącej piersią

Moja pracownica po okresie urlopu wychowawczego wróciła do pracy. Oświadczyła mi, że nadal karmi dziecko piersią. Chciałbym wiedzieć, jakie prawa przysługują kobiecie karmiącej i w jakiej formie można je zrealizować?

Pracownica karmiąca piersią uprawniona jest do następujących przerw:

  • gdy posiada jedno dziecko, ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, w przypadku gdy jej czas pracy dziennie przekracza 6 godzin,
  • gdy posiada więcej niż jedno dziecko do karmienia piersią, to ma prawo do 2 przerw w pracy po 45 minut każda, w przypadku gdy jej czas pracy dziennie przekracza 6 godzin.

Natomiast pracownica karmiąca, której dzienny czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin pracy, ma prawo do jednej 30-minutowej przerwy na karmienie, a w przypadku pracownicy karmiącej zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują (art. 187 k.p.).

Pracodawca ma obowiązek udzielić przerwy na karmienie pracownicy karmiącej na jej wniosek zawierający oświadczenie o tym, że karmi dziecko piersią. Na mocy obowiązujących przepisów pracownica nie ma obowiązku udokumentowania tego faktu.

Wykorzystanie przerw na karmienie powinno przypadać w czasie godzin pracy. Często zdarza się tak, że przerwy na karmienie są wykorzystywane w ten sposób, że pracownica wcześniej kończy pracę lub później ją zaczyna, a skrócenie czasu pracy odpowiada przysługującej jej przerwie. Prawodawca nie decyduje, czy obie przerwy mają być wykorzystane łącznie czy osobno w czasie dnia pracy. Sposób wykorzystania przerw pracownica powinna zaznaczyć we wniosku do pracodawcy. Natomiast czas przeznaczony na karmienie traktuje się jak czas, w którym pracownica faktycznie wykonywała pracę i wlicza się do czasu pracy. W związku z tym pomimo przerw na karmienie dobowy wymiar czasu pracy pracownicy nie ulega zmianie. Za czas przerw przysługuje jej wynagrodzenie w takiej samej wysokości, w jakiej uzyskałaby, gdyby w tym czasie pracowała.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »