Uprawnienia kobiety karmiącej piersią
REKLAMA
Pracownica karmiąca piersią uprawniona jest do następujących przerw:
REKLAMA
- gdy posiada jedno dziecko, ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, w przypadku gdy jej czas pracy dziennie przekracza 6 godzin,
- gdy posiada więcej niż jedno dziecko do karmienia piersią, to ma prawo do 2 przerw w pracy po 45 minut każda, w przypadku gdy jej czas pracy dziennie przekracza 6 godzin.
Natomiast pracownica karmiąca, której dzienny czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin pracy, ma prawo do jednej 30-minutowej przerwy na karmienie, a w przypadku pracownicy karmiącej zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują (art. 187 k.p.).
Pracodawca ma obowiązek udzielić przerwy na karmienie pracownicy karmiącej na jej wniosek zawierający oświadczenie o tym, że karmi dziecko piersią. Na mocy obowiązujących przepisów pracownica nie ma obowiązku udokumentowania tego faktu.
Wykorzystanie przerw na karmienie powinno przypadać w czasie godzin pracy. Często zdarza się tak, że przerwy na karmienie są wykorzystywane w ten sposób, że pracownica wcześniej kończy pracę lub później ją zaczyna, a skrócenie czasu pracy odpowiada przysługującej jej przerwie. Prawodawca nie decyduje, czy obie przerwy mają być wykorzystane łącznie czy osobno w czasie dnia pracy. Sposób wykorzystania przerw pracownica powinna zaznaczyć we wniosku do pracodawcy. Natomiast czas przeznaczony na karmienie traktuje się jak czas, w którym pracownica faktycznie wykonywała pracę i wlicza się do czasu pracy. W związku z tym pomimo przerw na karmienie dobowy wymiar czasu pracy pracownicy nie ulega zmianie. Za czas przerw przysługuje jej wynagrodzenie w takiej samej wysokości, w jakiej uzyskałaby, gdyby w tym czasie pracowała.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat