REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pasierbica ma prawo do renty rodzinnej po śmierci macochy

Maria Gałecka

REKLAMA

Nasza pracownica wyszła ponownie za mąż. Mąż ma dorosłą studiującą córkę, która z nimi mieszka i jest wychowywana przez ojca i macochę, która jej formalnie nie przysposobiła. Czy w razie śmierci pracownicy córka jej męża ma prawo do renty rodzinnej po macosze? Co będzie w sytuacji, gdy wcześniej ZUS przyzna jej prawo do renty po biologicznej matce?

Córka męża pracownicy ma prawo do renty rodzinnej po macosze. Prawo do renty uzyska nawet wówczas, gdy wcześniej ZUS ustali jej prawo do renty po biologicznej matce.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej są następujący członkowie rodziny:

 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
 • małżonek (wdowa i wdowiec),
 • rodzice, przy czym za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do renty rodzinnej po zmarłym emerycie, renciście, po osobie spełniającej warunki do uzyskania emerytury lub renty oraz po osobie pobierającej świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, ma również dziecko małżonka tej osoby.

Przy ubieganiu się o rentę rodzinną w związku ze śmiercią macochy lub ojczyma przeszkodą nie jest brak formalnego przysposobienia pasierba. Przeszkodą nie jest również ustalenie prawa do renty rodzinnej po biologicznym rodzicu. W tej sytuacji ZUS przyzna prawo do drugiej renty rodzinnej, ponieważ inny jest tytuł, z którego to drugie świadczenie przysługuje.

Prawo do renty rodzinnej nie przysługuje osobie, która ma prawo do tego świadczenia po zmarłych rodzicach, ale tylko wówczas, gdy o rentę ubiegają się przyjęte na wychowanie i utrzymanie wnuki, rodzeństwo i inne dzieci. Zasada ta nie ma zastosowania do dzieci drugiego małżonka. Dlatego prawo do renty rodzinnej przysługuje im również po zmarłej macosze. W zakresie uprawnień do renty rodzinnej dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione zostały zrównane z dziećmi własnymi.

Przyznanie drugiej renty rodzinnej nie oznacza jednak, że ZUS będzie wypłacał obydwa świadczenia równocześnie. W tym przypadku ma zastosowanie ogólna zasada obowiązująca przy zbiegu świadczeń emerytalno-rentowych (art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej). Przy zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez osobę zainteresowaną. Dlatego w przypadku uzyskania prawa do renty rodzinnej po matce oraz macosze córka męża pracownicy musiałaby wybrać, którą rentę chce otrzymywać – rentę rodzinną po zmarłej matce lub rentę z tytułu śmierci swojej macochy.

Jeżeli pracownica i jej mąż mają także wspólne dzieci, to ZUS jedną rentę rodzinną przyzna wszystkim uprawnionym członkom rodziny (w tym również pasierbicy) i podzieli ją w równych częściach na każdego z nich.

WAŻNE!

Biologiczne dzieci pracownicy i jej męża mogą ubiegać się przed sądem o wyłączenie pasierbicy z kręgu osób uprawnionych do renty, jeżeli będą znajdować się w znacznie gorszej od niej sytuacji materialnej.

W tej sytuacji biologiczne dzieci pracownicy mogą odwołać się od decyzji ZUS do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W podobnej sprawie Sąd Najwyższy 22 lutego 1974 r. (III UZP 1/72) podjął uchwałę, w której wyjaśnił, że prawo pasierba do renty rodzinnej po pracowniku jest uzależnione, tak jak prawo dziecka własnego, od spełnienia ogólnych warunków określonych w ustawie, chyba że przyznanie tego świadczenia byłoby niezgodne z istotą i celem renty rodzinnej w systemie obowiązkowego zabezpieczenia społecznego. Zdaniem sądu, w wyjątkowej sytuacji, gdy renta rodzinna po ojczymie (macosze) nie spełnia wobec pasierba celu wynikającego z istoty tego świadczenia w systemie obowiązkowego zabezpieczenia społecznego (np. stanowiłoby dla niego nieuzasadnioną korzyść majątkową z jednoczesnym pokrzywdzeniem dzieci własnych zmarłego), mogą nie zachodzić w konkretnych okolicznościach podstawy do przyznania renty rodzinnej. Dotyczy to m.in. sytuacji podziału renty rodzinnej należnej dziecku własnemu pracownika na rzecz pasierba, którego sytuacja materialna jest znacznie korzystniejsza, np. oboje rodzice żyją i są zobowiązani do alimentacji wobec pasierba albo pasierb ma prawo do renty rodzinnej po swoich rodzicach.

W przypadku odmowy prawa do renty rodzinnej i odwołania od decyzji do sądu ewentualne wyłączenie pasierba lub pasierbicy z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej jest uzależnione od oceny dokonanej przez sąd w konkretnej rozpatrywanej sprawie.

Podstawa prawna

 • art. 65–69, art. 74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA