Kategorie

Czy pasierbica ma prawo do renty rodzinnej po śmierci macochy

Maria Gałecka
Nasza pracownica wyszła ponownie za mąż. Mąż ma dorosłą studiującą córkę, która z nimi mieszka i jest wychowywana przez ojca i macochę, która jej formalnie nie przysposobiła. Czy w razie śmierci pracownicy córka jej męża ma prawo do renty rodzinnej po macosze? Co będzie w sytuacji, gdy wcześniej ZUS przyzna jej prawo do renty po biologicznej matce?

Córka męża pracownicy ma prawo do renty rodzinnej po macosze. Prawo do renty uzyska nawet wówczas, gdy wcześniej ZUS ustali jej prawo do renty po biologicznej matce.

UZASADNIENIE

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej są następujący członkowie rodziny:

 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
 • małżonek (wdowa i wdowiec),
 • rodzice, przy czym za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

WAŻNE!

Reklama

Prawo do renty rodzinnej po zmarłym emerycie, renciście, po osobie spełniającej warunki do uzyskania emerytury lub renty oraz po osobie pobierającej świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, ma również dziecko małżonka tej osoby.

Przy ubieganiu się o rentę rodzinną w związku ze śmiercią macochy lub ojczyma przeszkodą nie jest brak formalnego przysposobienia pasierba. Przeszkodą nie jest również ustalenie prawa do renty rodzinnej po biologicznym rodzicu. W tej sytuacji ZUS przyzna prawo do drugiej renty rodzinnej, ponieważ inny jest tytuł, z którego to drugie świadczenie przysługuje.

Reklama

Prawo do renty rodzinnej nie przysługuje osobie, która ma prawo do tego świadczenia po zmarłych rodzicach, ale tylko wówczas, gdy o rentę ubiegają się przyjęte na wychowanie i utrzymanie wnuki, rodzeństwo i inne dzieci. Zasada ta nie ma zastosowania do dzieci drugiego małżonka. Dlatego prawo do renty rodzinnej przysługuje im również po zmarłej macosze. W zakresie uprawnień do renty rodzinnej dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione zostały zrównane z dziećmi własnymi.

Przyznanie drugiej renty rodzinnej nie oznacza jednak, że ZUS będzie wypłacał obydwa świadczenia równocześnie. W tym przypadku ma zastosowanie ogólna zasada obowiązująca przy zbiegu świadczeń emerytalno-rentowych (art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej). Przy zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez osobę zainteresowaną. Dlatego w przypadku uzyskania prawa do renty rodzinnej po matce oraz macosze córka męża pracownicy musiałaby wybrać, którą rentę chce otrzymywać – rentę rodzinną po zmarłej matce lub rentę z tytułu śmierci swojej macochy.

Jeżeli pracownica i jej mąż mają także wspólne dzieci, to ZUS jedną rentę rodzinną przyzna wszystkim uprawnionym członkom rodziny (w tym również pasierbicy) i podzieli ją w równych częściach na każdego z nich.

WAŻNE!

Biologiczne dzieci pracownicy i jej męża mogą ubiegać się przed sądem o wyłączenie pasierbicy z kręgu osób uprawnionych do renty, jeżeli będą znajdować się w znacznie gorszej od niej sytuacji materialnej.

W tej sytuacji biologiczne dzieci pracownicy mogą odwołać się od decyzji ZUS do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W podobnej sprawie Sąd Najwyższy 22 lutego 1974 r. (III UZP 1/72) podjął uchwałę, w której wyjaśnił, że prawo pasierba do renty rodzinnej po pracowniku jest uzależnione, tak jak prawo dziecka własnego, od spełnienia ogólnych warunków określonych w ustawie, chyba że przyznanie tego świadczenia byłoby niezgodne z istotą i celem renty rodzinnej w systemie obowiązkowego zabezpieczenia społecznego. Zdaniem sądu, w wyjątkowej sytuacji, gdy renta rodzinna po ojczymie (macosze) nie spełnia wobec pasierba celu wynikającego z istoty tego świadczenia w systemie obowiązkowego zabezpieczenia społecznego (np. stanowiłoby dla niego nieuzasadnioną korzyść majątkową z jednoczesnym pokrzywdzeniem dzieci własnych zmarłego), mogą nie zachodzić w konkretnych okolicznościach podstawy do przyznania renty rodzinnej. Dotyczy to m.in. sytuacji podziału renty rodzinnej należnej dziecku własnemu pracownika na rzecz pasierba, którego sytuacja materialna jest znacznie korzystniejsza, np. oboje rodzice żyją i są zobowiązani do alimentacji wobec pasierba albo pasierb ma prawo do renty rodzinnej po swoich rodzicach.

W przypadku odmowy prawa do renty rodzinnej i odwołania od decyzji do sądu ewentualne wyłączenie pasierba lub pasierbicy z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej jest uzależnione od oceny dokonanej przez sąd w konkretnej rozpatrywanej sprawie.

Podstawa prawna

 • art. 65–69, art. 74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?