REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczególna ochrona kobiet a przepisy BHP

Katarzyna Tomaszewska

REKLAMA

Zatrudniając kobiety w zakładzie pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to głównie organizacji pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz niezatrudniania przy określonych rodzajach prac.

Warunki pracy, jakie pracodawca powinien zapewnić kobietom i mężczyznom w swoim zakładzie pracy, są w zasadzie podobne. Niemniej jednak są takie obszary, w których warunki te muszą być rozróżnione ze względu na płeć.

REKLAMA

Autopromocja

Odmienne obowiązki odnoszą się do:

 • niektórych pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych,
 • szczególnej ochrony zdrowia, czyli określenia prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet,
 • przenoszenia kobiet w niektórych okresach do innych prac.

Pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednią liczbę pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych. Obowiązek taki spoczywa na pracodawcy w stosunku do wszystkich pracowników, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Wymagania dla pomieszczeń pracy>>

Jednak część pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych, takich jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • szatnie,
 • umywalnie,
 • pomieszczenia z natryskami,
 • ustępy, należy urządzić oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.

WAŻNE!

Pracodawca, który zatrudnia do 10 pracowników na jednej zmianie, nie musi urządzać osobnych pomieszczeń higienicznosanitarnych dla kobiet i mężczyzn. Niemniej w takim przypadku powinien zapewnić możliwość osobnego korzystania przez kobiety i mężczyzn z tych pomieszczeń, np. wstawiając zamki w drzwiach.


Dla niektórych pomieszczeń higienicznosanitarnych dla kobiet pracodawca musi spełnić określone warunki organizacyjne. Polegają one na spełnieniu następujących wymogów:

 • na każde 20 kobiet jednocześnie zatrudnionych przy pracach biurowych lub zbliżonych do tych prac należy urządzić 1 umywalkę, ale nie mniej niż 1 umywalkę przy mniejszej liczbie zatrudnionych kobiet,
 • na każde 20 kobiet zatrudnionych na 1 zmianie powinna przypadać co najmniej 1 miska ustępowa, ale nie mniej niż 1 taka miska przy mniejszej liczbie zatrudnionych kobiet,
 • w razie zatrudnienia na 1 zmianie więcej niż 20 kobiet w jednym budynku należy urządzić w nim pomieszczenie z miejscami do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Musi tu przypadać co najmniej 1 miejsce na każde 300 kobiet zatrudnionych na 1 zmianie, ale nie mniej niż 1 miejsce. Powierzchnia tego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2.

Zatrudnianie przy szczególnych rodzajach prac

Powszechnie wiadomo, że kobiet nie można zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Większość ograniczeń w tym zakresie dotyczy kobiet w ciąży lub kobiet karmiących. Jeśli dana praca jest dla kobiety wzbroniona, to nie można jej przy niej zatrudnić, nawet jeżeli sama wyrazi na to zgodę.

Jak prawidłowo zlecać pracę nocną>>

Prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet określone są w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Dzielą się one na prace dotyczące wszystkich kobiet, kobiet w ciąży i karmiących, wyłącznie kobiet w ciąży, wyłącznie kobiet karmiących.

WAŻNE!

Zakaz zatrudniania kobiet przy pracach im wzbronionych obejmuje wszystkie kobiety–pracownice. A więc nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Nie ma konkretnego katalogu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Zostały jednak określone pewne czynniki szkodliwe dla zdrowia i parametry środowiska pracy, których istnienie lub przekroczenie w środowisku pracy będzie czyniło pracę wzbronioną.

WAŻNE!

Pracodawca, na podstawie załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, powinien ustalić własny wykaz prac, które występują w jego firmie i są wzbronione kobietom.


Aby stworzyć taki wykaz, pracodawca musi ustalić, które spośród prac wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do wyżej wymienionego rozporządzenia są w danym zakładzie wykonywane. Często zdarza się, że pracodawca podejmuje taką decyzję samodzielnie, ale nierzadko trzeba też wykonać badania środowiska pracy. Niekiedy niezbędne będzie także obliczenie wydatku energetycznego.

Pracodawca powinien zamieścić wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w regulaminie pracy. Gdy w zakładzie nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, wykaz powinien stanowić odrębny dokument. Może on być sporządzony w formie zarządzenia wewnętrznego.

Zakładowy wykaz prac wzbronionych kobietom nie może być tylko kopią załącznika do wyżej wymienionego rozporządzenia. Musi zawierać prace, które faktycznie występują w danym zakładzie pracy i są rzeczywiście wykonywane.

Ograniczenia związane z pracą kobiet w ciąży>>

REKLAMA

Może zdarzyć się tak, że w danym zakładzie pracy kobiety wykonują prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla ich zdrowia, a rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet nie zawiera w swojej treści takich prac. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek sam dopisać daną pracę do zakładowego wykazu prac wzbronionych kobietom.

Dodatkowo należy pamiętać, że naruszenie przepisów dotyczących pomieszczeń higienicznosanitarnych i zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca może być ukarany grzywną w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA