Obowiązkowa opieka lekarska podczas ciąży
Zaświadczenie lekarskie powinno potwierdzać opiekę lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego nie dotyczy:
- opiekunów prawnych dziecka i osób, które wystąpiły do sądu o przysposobienie dziecka;
- osób, które złożą wnioski o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przed 1 listopada 2009 r.
Powyższe zmiany wynikają z ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654).
18 września br. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie określające formę opieki medycznej nad kobietą nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka.
>> Uprawnienia związane z rodzicielstwem - nowelizacja kodeksu pracy
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineFormą opieki medycznej są świadczenia zdrowotne udzielane w ramach:
- podstawowej opieki zdrowotnej,
- ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych,
- leczenia szpitalnego.
Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli jedno z powyższych świadczeń było udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: