reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Zatrudniona w naszej firmie pracownica 12 stycznia 2009 r. wróciła z urlopu macierzyńskiego. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 4 miesiące od 1 czerwca 2009 r. Czy w przypadku powrotu do pracy tej pracownicy od 1 września 2009 r., okres 36 miesięcy, przez który nie musimy za nią opłacać składek na FP i FGŚP, liczy się od początku? Czy do tego okresu należy wliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Do 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP powinni Państwo wliczyć wszystkie okresy zwolnienia z opłacania tych składek, które wystąpiły po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego 12 stycznia 2009 r.

UZASADNIENIE

Do 36 miesięcy, przez które pracodawca nie opłaca za pracownika składek na FP i FGŚP, wlicza się wszystkie okresy zwolnienia z opłacania tych składek, które wystąpiły po powrocie z urlopu udzielonego z tytułu urodzenia dziecka lub dzieci przy jednym porodzie. Tym samym, jeżeli pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego korzysta z przerwami z urlopu wychowawczego, to do okresu 36 miesięcy należy wliczyć zarówno okres po powrocie z urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu macierzyńskiego) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie tego urlopu, do miesiąca, w którym nastąpiło rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części, jak również okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu wychowawczego do miesiąca, w którym nastąpiło rozpoczęcie kolejnej części tego urlopu.

PRZYKŁAD

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego 12 stycznia 2009 r. Następnie przebywała na urlopie wychowawczym w okresie od 1 marca do 31 maja 2009 r. W tym przypadku pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w okresie od 1 do 28 lutego 2009 r. Jeżeli pracownica będzie korzystała z urlopu wychowawczego na to samo dziecko – po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca nadal będzie uprawniony do zwolnienia ze składek na FP i FGŚP do wyczerpania 36 miesięcy zwolnienia, z uwzględnieniem okresu zwolnienia, który wystąpił po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli pracownica po raz kolejny wystąpi o urlop wychowawczy na to samo dziecko, to 36-miesięczny okres zwolnienia ze składek pracodawca ma obowiązek liczyć łącznie z wcześniejszym okresem zwolnienia ze składek.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie mają obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 36 miesięcy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Okres 36 miesięcy pracodawca powinien liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik wrócił z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama