Kategorie

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

RADA

Pracownikowi – ojcu dziecka nie przysługuje zasiłek macierzyński, ponieważ nie przysługuje on matce dziecka. Prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu dziecka za okres pobytu matki dziecka w szpitalu, jeżeli matka dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Jeżeli matka dziecka nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, pracownik nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego w okresie pobytu matki dziecka w szpitalu. W tym przypadku ojciec dziecka nie może ubiegać się o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego i tym samym ojcu dziecka nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje przede wszystkim osobie ubezpieczonej – matce dziecka, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia lub w okresie urlopu wychowawczego. Ojciec dziecka o wypłatę zasiłku macierzyńskiego może ubiegać się tylko w ściśle określonych sytuacjach i pod warunkiem, że w tym czasie matce dziecka przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka, jeżeli:

 • matka dziecka wykorzystała co najmniej 98 dni zasiłku macierzyńskiego i wraca do pracy – ubezpieczonemu ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje przez pozostały okres zasiłku macierzyńskiego należnego matce dziecka,
 • w okresie urlopu macierzyńskiego nastąpiła śmierć matki dziecka lub matka porzuciła dziecko – ubezpieczonemu ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje przez pozostały okres zasiłku macierzyńskiego, który przysługiwał matce dziecka,
 • matka dziecka będąca na urlopie macierzyńskim jest chora i w okresie choroby wymaga hospitalizacji. W tej sytuacji matka dziecka po wykorzystaniu co najmniej 56 dni urlopu macierzyńskiego może przerwać urlop na okres, w którym przebywa w szpitalu. W okresie pobytu matki dziecka w szpitalu o wypłatę zasiłku macierzyńskiego może wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka. W okresie 56 dni od dnia porodu matka dziecka nie może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego. Jeżeli w tym okresie jest chora i przebywa w szpitalu, ojciec dziecka, aby zapewnić opiekę nowo narodzonemu dziecku, może ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania nad nim opieki, ale w okresie nie dłuższym niż do 56. dnia życia dziecka.

PRZYKŁAD

Pracownica, która 12 marca 2009 r. urodziła dziecko i od tego dnia ma ustalone prawo do zasiłku macierzyńskiego, w okresie od 5 do 28 maja 2009 r. była w szpitalu. W okresie pobytu matki dziecka w szpitalu opiekę nad dzieckiem sprawował ojciec dziecka, który również jest pracownikiem. Za okres od 5 do 6 maja 2009 r., tj. do 56 dni od dnia porodu, w którym matce dziecka przysługuje zasiłek macierzyński, ojciec dziecka ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Za okres od 7 do 28 maja 2009 r. ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński pod warunkiem, że na ten okres matka dziecka przerwała urlop macierzyński.

WAŻNE!

Zasiłek macierzyński nie przysługuje ojcu dziecka, jeżeli matka dziecka jest chora, ale nie wymaga hospitalizacji lub nie zgadza się na leczenie w szpitalu.

Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem w okresie do 56. dnia życia dziecka oraz zasiłek macierzyński przysługują ojcu dziecka w okresie choroby ubezpieczonej matki dziecka pod warunkiem, że matka dziecka w okresie choroby przebywa w szpitalu.

Podstawa prawna:

 • art. 180 Kodeksu pracy,
 • art. 29, art. 29a, art. 32a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.