reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

RADA

Pracownikowi – ojcu dziecka nie przysługuje zasiłek macierzyński, ponieważ nie przysługuje on matce dziecka. Prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu dziecka za okres pobytu matki dziecka w szpitalu, jeżeli matka dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Jeżeli matka dziecka nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, pracownik nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego w okresie pobytu matki dziecka w szpitalu. W tym przypadku ojciec dziecka nie może ubiegać się o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego i tym samym ojcu dziecka nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje przede wszystkim osobie ubezpieczonej – matce dziecka, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia lub w okresie urlopu wychowawczego. Ojciec dziecka o wypłatę zasiłku macierzyńskiego może ubiegać się tylko w ściśle określonych sytuacjach i pod warunkiem, że w tym czasie matce dziecka przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka, jeżeli:

  • matka dziecka wykorzystała co najmniej 98 dni zasiłku macierzyńskiego i wraca do pracy – ubezpieczonemu ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje przez pozostały okres zasiłku macierzyńskiego należnego matce dziecka,
  • w okresie urlopu macierzyńskiego nastąpiła śmierć matki dziecka lub matka porzuciła dziecko – ubezpieczonemu ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje przez pozostały okres zasiłku macierzyńskiego, który przysługiwał matce dziecka,
  • matka dziecka będąca na urlopie macierzyńskim jest chora i w okresie choroby wymaga hospitalizacji. W tej sytuacji matka dziecka po wykorzystaniu co najmniej 56 dni urlopu macierzyńskiego może przerwać urlop na okres, w którym przebywa w szpitalu. W okresie pobytu matki dziecka w szpitalu o wypłatę zasiłku macierzyńskiego może wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka. W okresie 56 dni od dnia porodu matka dziecka nie może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego. Jeżeli w tym okresie jest chora i przebywa w szpitalu, ojciec dziecka, aby zapewnić opiekę nowo narodzonemu dziecku, może ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania nad nim opieki, ale w okresie nie dłuższym niż do 56. dnia życia dziecka.

PRZYKŁAD

Pracownica, która 12 marca 2009 r. urodziła dziecko i od tego dnia ma ustalone prawo do zasiłku macierzyńskiego, w okresie od 5 do 28 maja 2009 r. była w szpitalu. W okresie pobytu matki dziecka w szpitalu opiekę nad dzieckiem sprawował ojciec dziecka, który również jest pracownikiem. Za okres od 5 do 6 maja 2009 r., tj. do 56 dni od dnia porodu, w którym matce dziecka przysługuje zasiłek macierzyński, ojciec dziecka ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Za okres od 7 do 28 maja 2009 r. ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński pod warunkiem, że na ten okres matka dziecka przerwała urlop macierzyński.

WAŻNE!

Zasiłek macierzyński nie przysługuje ojcu dziecka, jeżeli matka dziecka jest chora, ale nie wymaga hospitalizacji lub nie zgadza się na leczenie w szpitalu.

Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem w okresie do 56. dnia życia dziecka oraz zasiłek macierzyński przysługują ojcu dziecka w okresie choroby ubezpieczonej matki dziecka pod warunkiem, że matka dziecka w okresie choroby przebywa w szpitalu.

Podstawa prawna:

  • art. 180 Kodeksu pracy,
  • art. 29, art. 29a, art. 32a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama