REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przychód pracownika, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze

Pracownik samorządowy został zatrudniony na stanowisku pomocniczym na czas nieokreślony. Obecnie wygrał nabór na stanowisko urzędnicze w naszym urzędzie. Od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym odbył się nabór, mamy zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony na 6 miesięcy. Czy nowo zawarta umowa przerywa bieg i jednocześnie unieważnia poprzednią umowę jako pracownika obsługi? Jak postąpić w przedstawionej sytuacji?

Jak należy naliczyć wynagrodzenie pracownikowi, który został wybrany na społecznego inspektora pracy

Jesteśmy jednostką budżetową. W naszym zakładzie jeden z pracowników został wybrany na społecznego inspektora pracy. Na pełnienie tej funkcji przeznaczy 15 godzin miesięcznie. W jaki sposób należy mu naliczyć wynagrodzenie za czas pełnienia tej funkcji? Czy powinniśmy zawrzeć umowę i w jakiej formie? Czy to wynagrodzenie należy liczyć do podstawy „trzynastki”?

Czy pracownik na stanowisku administracyjno-biurowym z monitorem ekranowym musi przejść szkolenie stanowiskowe?

Pracownicy firmy rachunkowej zatrudnieni są na stanowiskach administracyjno-biurowych. Pracę wykonują głównie przy monitorach ekranowych, korzystają również z kserokopiarek, niszczarek do papieru oraz faksów. Pracodawca uważa, że instruktaż stanowiskowy z zakresu bhp nie jest obowiązkowy dla tych pracowników. Czy pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym wyposażonym w monitor ekranowy musi przejść szkolenie stanowiskowe z zakresu bhp?

Jak przenieść środki z PPE do IKE?

Uczestnicy ponad 1000 pracowniczych programów emerytalnych (PPE) gromadzą dodatkowe środki na emeryturę dzięki składkom opłacanym przez pracodawcę oraz wnoszonym przez nich samych składkom dodatkowym. Po zaprzestaniu pracy u danego pracodawcy nie mogą już jednak wnosić składek do PPE. Poniżej prezentujemy możliwości dokonania wypłaty transferowej z PPE do programu indywidualnego na tzw. indywidualne konto emerytalne (IKE).

REKLAMA

Urodzenie martwego dziecka (art. 180(1))

Przepis ten gwarantuje pracownicy, w razie zgonu urodzonego przez nią dziecka przed upływem 8 tygodni życia, prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze nie dłuższym niż 8 tygodni po porodzie i nie krótszym niż 7 dni, bez względu na to, w którym tygodniu urlopu macierzyńskiego nastąpił zgon.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 183)

Pomimo, iż co do zasady urlop macierzyński jest uprawnieniem związanym ściśle z urodzeniem dziecka i okresem połogu, to jednak w niektórych przypadkach ustawodawca dał prawo do takiego urlopu również w przypadku braku faktycznego urodzenia dziecka.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego (art. 186(3))

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop przeznaczony na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia.

Przerwy w pracy dla kobiety karmiącej piersią (art. 187)

Kobieta, która karmi dziecko piersią, a pracuje na pełnym etacie, ma prawo do dwóch półgodzinnych lub - w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka - do dwóch czterdziestopięciominutowych przerw na karmienie.

REKLAMA

Praca na urlopie wychowawczym (art. 186(2))

Omawiany artykuł zezwala pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym na podjęcie pracy zarobkowej u dotychczasowego czy innego pracodawcy lub na podjęcie innej działalności.

Europejskie rady zakładowe

Jednym z podstawowych celów Europejskich Rad Zakładowych jest stworzenie dialogu pomiędzy pracownikami a pracodawcami, którzy prowadzą swoje przedsiębiorstwa na terenie kilku państw członkowskich.

Podstawowe zasady udzielania urlopu macierzyńskiego (art. 183(1))

Kodeks pracy określa także sposób liczenia urlopu macierzyńskiego przy jego udzielaniu. Dotyczy tego omawiany przepis.

Dodatkowy urlop macierzyński dla pracownika – ojca (art. 182(2))

Dodatkowy urlop macierzyński jest urlopem fakultatywnym, przysługującym po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Przysługuje pracownikowi od 1 stycznia 2010 r.

Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Pracownicy w wieku przedemerytalnym nie chcą inwestować w przedłużanie uprawnień kwalifikacyjnych. Twierdzą, że prawo nie działa wstecz i nadane im bezterminowe uprawnienia nie mogły stracić ważności. Czy świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (art. 183(2))

Omawiany przepis reguluje kwestie powrotu do pracy po skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Obniżenie wymiaru czasu pracy na urlopie wychowawczym (art. 186(7))

Omawiany przepis nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia wniosku uprawnionego pracownika i obniżenie wymiaru czasu jego pracy, nie więcej jednak niż o połowę obowiązującego go wymiaru.

Dodatkowy urlop macierzyński (art. 182(1))

Dodatkowy urlop macierzyński jest urlopem fakultatywnym, przysługującym po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Przysługuje pracownikowi od 1 stycznia 2010 r.

Kopia aktu zgonu

Niedawno zmarł członek rodziny jednego z naszych pracowników. Chcemy pracownikowi udzielić urlopu okolicznościowego na załatwienie spraw związanych z pogrzebem. Czy w takiej sytuacji pracodawca może żądać kserokopii aktu zgonu do dokumentacji? Jeżeli tak, to dlaczego?

Wakacyjne urlopy dłuższe niż przed rokiem

O to, na jak długi okres Polacy zaplanowali wakacje w 2010 r., zapytali analitycy Sedlak & Sedlak, w sondzie przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl na przełomie maja i czerwca.

Czy pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracownika służby bhp na najwyższym możliwym stanowisku?

Pracodawca zatrudnił pracownika służby bhp na stanowisku inspektora ds. bhp, pomimo że pracownik ma wyższe wykształcenie o specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy oraz udokumentowany sześcioletni staż pracy w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik uważa, że ma uprawnienia do posługiwania się tytułem głównego specjalisty do spraw bhp i że w związku z tym pracodawca powinien zmienić nazwę stanowiska w jego umowie o pracę. Czy pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracownika służby bhp na najwyższym możliwym stanowisku, na które pracownik spełnia wymagania kwalifikacyjne, i czy pracownik służby bhp może używać określeń: inspektor, starszy inspektor, specjalista, starszy specjalista, główny specjalista ds. bhp, jako tytułu zawodowego?

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy (art. 174(1))

Fakultatywnym urlopem bezpłatnym jest także urlop udzielany przez pracodawcę z jego inicjatywy, jednak za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między zainteresowanymi pracodawcami.

Czy poniesiony przez pracodawcę koszt dojazdu pracowników do/z pracy jest oskładkowany i opodatkowany

Jesteśmy firmą budowlaną. Realizujemy kontrakty w różnych częściach kraju. Zwykle w miejscowości, gdzie wykonujemy dany kontrakt, zapewniamy naszym pracownikom zakwaterowanie, choć nie są oni w delegacji. Obecnie realizujemy kontrakt w miejscu, gdzie są problemy z transportem publicznym. Aby zapewnić pracownikom dojazd z miejsca tymczasowego zamieszkania (kwater) na teren budowy i z powrotem, planujemy wynajęcie kilkunastoosobowego busa. Trudno będzie precyzyjnie ustalić, jaka kwota z tytułu przejazdu przypada na konkretnego pracownika, ponieważ opłacamy z góry wynajęcie całego busa (ryczałt w stałej wysokości). Czy jest to świadczenie w naturze, którego wartość będzie podstawą do naliczenia zaliczki na podatek i składek na ZUS? Jeśli tak, to jak należy ustalić wartość tego przychodu?

Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika w zakresie bhp wobec pracowników tymczasowych?

Pracodawca w sezonie letnim w związku ze zwiększoną sprzedażą zdecydował się na zatrudnianie w magazynie pracowników tymczasowych. Pracownik agencji zapewnił go, że wszystkie obowiązki związane z bhp bierze na siebie agencja. Czy rzeczywiście obowiązki z zakresu bhp wobec pracowników tymczasowych ma wyłącznie agencja zatrudniająca tych pracowników?

Data rozwiązania umowy o pracę

Od 2 marca 2010 r. zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik przychodzi do pracy na godzinę 8 rano i podpisuje listę obecności. Następnie pracuje przez 3 godziny i wychodzi z pracy, tego dnia ani następnego już nie wraca. Następnie oświadcza, że już nie będzie pracował. Mam pytanie, z jaką datą powinnam rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem. Wiem, że muszę zapłacić za przepracowany czas, ale co z urlopem?

Co może zrobić pracodawca, gdy pracownik jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków

Pracodawca, który stwierdzi nietrzeźwość pracownika, ma obowiązek odsunięcia go od pracy. W zależności od stopnia naganności zachowania zatrudnionego pracodawca może zastosować wobec niego różne sankcje, z dyscyplinarnym zwolnieniem włączenie. W taki sam sposób pracodawca może ukarać pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki po użyciu narkotyków lub innych środków odurzających.

Wysokość odprawy

Zamierzamy zwolnić jednego z naszych pracowników. Bezpośrednią przyczyną zwolnienia są przyczyny ekonomiczne i likwidacja stanowiska pracy. Zwalniany pracownik pracuje w naszym zakładzie od 1995 r., w związku z czym będzie miał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. W jakiej wysokości powinien otrzymać odprawę?

Czy wypłata nagrody w ratach może być korzystna dla pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Od niedawna prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam pracownika, który od marca 2007 r. jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego. Wypłacam mu wynagrodzenie zasadnicze w miesięcznej wysokości 1600 zł brutto. W przyszłym miesiącu chciałbym wypłacić mu nagrodę w kwocie 500 zł za bardzo dobre wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale 2010 r. Zastanawiam się jednak, czy nie spowoduje to zawieszenia przez ZUS świadczenia przedemerytalnego za miesiąc, w którym nagroda zostanie wypłacona. Czy w związku z tym lepiej dla pracownika byłoby, gdybym wypłacił nagrodę np. w dwóch miesięcznych ratach po 250 zł?

Bezpieczeństwo pracowników a stosowanie substancji szkodliwych dla zdrowia

Pracodawca może stosować materiały i procesy technologiczne dopiero wtedy, gdy ustali się ich stopień szkodliwości dla zdrowia pracowników i podejmie się odpowiednie środki profilaktyczne.

Składki za pracowników "sezonowych"

Umowa-zlecenie zawarta ze studentem do ukończenia 26. roku życia powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takiej umowy praca jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Nagranie rozmowy jako dowód w sprawie pracowniczej

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Od tej decyzji odwołał się do sądu pracy. Jednym z powołanych przez niego dowodów jest nagranie rozmowy za pomocą telefonu komórkowego. Czy sąd może dopuścić ten dowód, nawet w sytuacji gdy nie wiedziałem, że rozmowa jest nagrywana?

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Pracodawcy ciągle nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie niesie zatrudnianie osób niepełnosprawnych, wielu z nich odstraszają towarzyszące temu formalności. Dlatego wielu inwalidów, mimo dobrych kwalifikacji, nigdy nie trafia z zakładów aktywności zawodowej na otwarty rynek pracy.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, żeby ograniczyć koszty i nie narazić na zarzuty organów kontroli.

Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie

Pracownik wystąpił o udzielenie 4 dni urlopu na żądanie. W drugim dniu korzystania z tego urlopu przez pracownika nastąpiła awaria systemu informatycznego. Pracownik ten ze względu na swoje umiejętności oraz zajmowane w firmie stanowisko jest nam niezbędny do usunięcia awarii. Czy możemy go odwołać z urlopu na żądanie?

Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Od wielu lat podstawowym dowodem uzasadniającym prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników – twórców są zapisy w umowie o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Te dokumenty analizują organy podatkowe w czasie kontroli pracodawców. WSA w Warszawie 15 stycznia 2010 r. zgodził się na inne dowody niż umowa o pracę i ewidencja czasu pracy rozliczanej jako podlegająca prawu autorskiemu. Są dopuszczalne pod warunkiem, że pozwalają wydzielić z pensji część wynagrodzenia za korzystanie przez pracownika z praw autorskich lub rozporządzenie nimi. Wyrok ma charakter przełomowy.

Ekwiwalenty pracownicze

Ekwiwalenty pracownicze spełniają jedną podstawową funkcję – rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. W praktyce najczęściej spotykamy się z ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

System pracy w ruchu ciągłym

Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji oraz gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W ubiegłym miesiącu wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i zwolniłem go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu za 2 miesiące. Czy mogę cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu i wezwać pracownika do pracy?

Czy work-life balance to moda, czy konieczność?

Zwolnienie pracownika chronionego

W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie?

Czy pracownik zwolniony od pracy na czas pracy w komisji wyborczej ma prawo do wynagrodzenia

Pracownik poinformował nas, że w niedzielę 20 czerwca 2010 r. będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej. Na ten dzień ma zaplanowany dzień pracy. Pracuje bowiem w systemie równoważnym czasu pracy na zmiany. Czy powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy z tego powodu? Czy przysługuje mu za ten dzień wynagrodzenie?

Obowiązek przekazywania pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Polscy pracodawcy delegujący pracowników do krajów członkowskich UE/EFTA odmawiają przekazania tym pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego pół roku temu uzyskała naszą zgodę na obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Ostatnio złożyła wniosek o zwiększenie jej wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Czy możemy nie uwzględnić wniosku pracownicy?

Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy

W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

Obowiązki pracodawcy związane z ochroną zdrowia

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dbanie o zdrowie swoich pracowników. Tak sformułowany obowiązek daje pracownikom pewne uprawnienia.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (art. 151(1))

Przyjmuje się, iż obowiązujący pracownika zatrudnionego na cały etat wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Przekroczenie tych limitów oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, za które należy się wynagrodzenie bądź czas wolny.

Wynagrodzenie pracownika w razie przestoju

Co do zasady wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracodawca ma obowiązek zapłacić tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jedną z takich sytuacji jest przestój (art. 81 k.p.), który dotyczy sytuacji, kiedy pracownik doznał przeszkody w wykonywaniu pracy, uniemożliwiającej świadczenie pracy określonej w umowie.

Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy stanowi, że urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego za dany rok kalendarzowy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) chce przedłużyć ten okres do końca sierpnia.

Dyskusja o sposobach weryfikacji wiarygodności kandydatów do pracy

W Polsce źle rozumiemy, czym jest background screening i nie potrafimy jeszcze dobrze zakomunikować kandydatom, czego firmy od nich w tym procesie oczekują i czego oni sami mogą się spodziewać – to wnioski z dyskusji zorganizowanej przez BIGRAM SA.

Jak skutecznie odwołać się od orzeczeń sądu pracy

Dla pracodawcy odwołującego się od niekorzystnego orzeczenia sądu pracy istotna jest kwestia kosztów postępowania. Jeśli wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł, strona wnosząca odwołanie musi uiścić tzw. opłatę stosunkową w wysokości 5% od żądanej kwoty.

Praca w porze nocnej (art. 151(7))

Zgodnie z Kodeksem pracy, pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Inaczej kwestia ta jest uregulowana chociażby w Kodeksie karnym, gdzie pora nocna przypada na godziny pomiędzy 22.00 a 6.00 rano.

Praca w godzinach nadliczbowych (art. 151)

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA