reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Kodeks pracy przewiduje możliwość zawierania umów o pracę obejmujących nieobecność innego pracownika, jest to tak zwana umowa na zastępstwo. Najczęściej dotyczy to pracownic kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Umowa o pracę na czas nieobecności innego pracownika ustaje w następujących okolicznościach:

  1. Z upływem terminu, na który została zawarta,
  2.  Z upływem terminu wypowiedzenia,
  3.  Przez porozumienie stron,
  4.  Przez rozwiązanie bez wypowiedzenia,
  5.  Przez wygaśnięcie.

Ustanie z upływem terminu na jaki umowa została zawarta

Przy oznaczaniu terminu końcowego omawianej umowy mogą w praktyce wystąpić pewne trudności - ma ona bowiem ze swej istoty obejmować jedynie czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika, który przecież może ulegać wielokrotnym zmianom (np. w przypadku przedłużania się usprawiedliwionej nieobecności związanej z chorobą, krótszy urlop macierzyński matki w związku z jego częściowym wykorzystaniem przez ojca, przedłużanie urlopu bezpłatnego).

Porównaj: Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo

W praktyce pojawiły się sytuacje, kiedy tego rodzaju umowy zawierane były „do momentu powrotu do pracy” bądź „na czas choroby” konkretnego pracownika. Wydaje się jednak, że bezpieczniej jest operować konkretnymi datami, w przypadku przedłużania się nieobecności zastępowanego pracownika zawsze można przedłużyć umowę na zastępstwo lub zawrzeć nową.

 Trzecia z kolei umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Ustanie z upływem terminu wypowiedzenia

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy na zastępstwo bez względu na czas, na jaki została zawarta. Może to być nawet termin miesięczny. Okres wypowiedzenia w takim wypadku wynosi 3 dni. W oświadczeniu o wypowiedzeniu nie trzeba wskazywać uzasadniającej go przyczyny (taki wymóg dotyczy jedynie wypowiadania umowy na czas nieokreślony).

Polecamy serwis: Okresy wypowiedzenia

Ustanie w związku z porozumieniem stron

Umowy o pracę zawarte na czas nieobecności innego pracownika mogą być oczywiście w każdej chwili rozwiązane na mocy porozumienia stron. W drodze porozumienia między pracownikiem i pracodawcą dopuszczalna jest także zmiana rodzaju umowy o pracę (np. na umowę na czas nieokreślony).

Przedmiotowa umowa może także zostać rozwiązana bez wypowiedzenia przez pracodawcę lub pracownika, jak każda umowa o pracę. Ponadto wygasa ona wraz ze śmiercią pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama