REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Przy oznaczaniu terminu końcowego umowy o pracę na zastępstwo mogą w praktyce wystąpić pewne trudności.
Przy oznaczaniu terminu końcowego umowy o pracę na zastępstwo mogą w praktyce wystąpić pewne trudności.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy przewiduje możliwość zawierania umów o pracę obejmujących nieobecność innego pracownika, jest to tak zwana umowa na zastępstwo. Najczęściej dotyczy to pracownic kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Umowa o pracę na czas nieobecności innego pracownika ustaje w następujących okolicznościach:

Autopromocja
  1. Z upływem terminu, na który została zawarta,
  2.  Z upływem terminu wypowiedzenia,
  3.  Przez porozumienie stron,
  4.  Przez rozwiązanie bez wypowiedzenia,
  5.  Przez wygaśnięcie.

Ustanie z upływem terminu na jaki umowa została zawarta

Przy oznaczaniu terminu końcowego omawianej umowy mogą w praktyce wystąpić pewne trudności - ma ona bowiem ze swej istoty obejmować jedynie czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika, który przecież może ulegać wielokrotnym zmianom (np. w przypadku przedłużania się usprawiedliwionej nieobecności związanej z chorobą, krótszy urlop macierzyński matki w związku z jego częściowym wykorzystaniem przez ojca, przedłużanie urlopu bezpłatnego).

Porównaj: Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo

W praktyce pojawiły się sytuacje, kiedy tego rodzaju umowy zawierane były „do momentu powrotu do pracy” bądź „na czas choroby” konkretnego pracownika. Wydaje się jednak, że bezpieczniej jest operować konkretnymi datami, w przypadku przedłużania się nieobecności zastępowanego pracownika zawsze można przedłużyć umowę na zastępstwo lub zawrzeć nową.

 Trzecia z kolei umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustanie z upływem terminu wypowiedzenia

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy na zastępstwo bez względu na czas, na jaki została zawarta. Może to być nawet termin miesięczny. Okres wypowiedzenia w takim wypadku wynosi 3 dni. W oświadczeniu o wypowiedzeniu nie trzeba wskazywać uzasadniającej go przyczyny (taki wymóg dotyczy jedynie wypowiadania umowy na czas nieokreślony).

Polecamy serwis: Okresy wypowiedzenia

Ustanie w związku z porozumieniem stron

Umowy o pracę zawarte na czas nieobecności innego pracownika mogą być oczywiście w każdej chwili rozwiązane na mocy porozumienia stron. W drodze porozumienia między pracownikiem i pracodawcą dopuszczalna jest także zmiana rodzaju umowy o pracę (np. na umowę na czas nieokreślony).

Przedmiotowa umowa może także zostać rozwiązana bez wypowiedzenia przez pracodawcę lub pracownika, jak każda umowa o pracę. Ponadto wygasa ona wraz ze śmiercią pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA