Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Z zacytowanego przepisu wynika, po pierwsze, iż dyżur jest jednym z obowiązków pracowniczych. Stanowi dodatkowe zadanie, po normalnych godzinach pracy, ale zadanie to musi się mieścić w ramach uzgodnionego rodzaju pracy (wynikać z umowy o pracę), a nie wykraczać poza ten rodzaj.
REKLAMA
Po drugie, ustawodawca wskazuje, iż dyżur to „gotowość do wykonywania pracy”, a więc wprowadza wyraźne rozróżnienie gotowości do pracy od pozostawania w dyspozycji pracodawcy, które zgodnie z treścią art. 128 kodeksu pracy jest uznawane za czas pracy. I wreszcie miejscem pozostawania w gotowości do wykonywania pracy może być zakład pracy lub inne miejsce wyznaczone przez pracodawcę. Zauważyć należy, iż pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy oznacza, iż pracownik w każdej chwili będzie mógł podjąć obowiązki wynikające z dyżuru i że musi być do pełnienia tych obowiązków zdolny, co między innymi wyklucza także picie alkoholu w czasie dyżuru.
Porównaj: Jakie są podstawowe elementy stosunku pracy
Czas dyżuru nie jest traktowany jako czas pracy, z wyjątkiem sytuacji, gdy podczas dyżuru pracownik świadczył pracę. Przy czym czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika zarówno do dobowego, jak i tygodniowego odpoczynku.
Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia mu czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagrodzenia - 60% wynagrodzenia.
Polecamy serwis: Urlopy
Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie otrzymują jakiejkolwiek rekompensaty z tytułu pełnienia dyżuru bez względu na to, czy podczas dyżuru świadczą pracę, czy też nie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat