reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Porzucenie pracy a termin wypłaty wynagrodzenia

Porzucenie pracy a termin wypłaty wynagrodzenia

Jeden z naszych pracowników w połowie miesiąca porzucił pracę. W związku z tym mam pytanie, kiedy należy wypłacić mu wynagrodzenie za pracę?

Wynagrodzenie dla pracownika, z którym rozwiązano stosunek pracy, powinno być wypłacone najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. W związku z tym za czas nieobecności w pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie tylko wtedy, gdy jest to nieobecność usprawiedliwiona, a przepisy przewidują za taki czas wynagrodzenie (np. urlop wypoczynkowy, niezawiniony przestój, choroba).

Pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 k.p.). Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Dlatego też pracodawca może wypłacić wynagrodzenie za dany miesiąc dopiero po dokonaniu rozliczenia, tj. po ustaleniu jego wysokości i w ustalonym w firmie terminie. Sposób wypłaty wynagrodzenia zależy od ustaleń z pracownikiem. Jeżeli przewidziano dla niego formę rozliczenia „do rąk własnych”, pracodawca powinien poczekać na pracownika, który stawi się po wypłatę osobiście. Jeżeli natomiast przewidziana została dla pracownika forma przelewu czy przekazu bankowego, pracodawca powinien w ten sposób wypłacić pensję pracownika w terminie przewidzianym w przepisach wewnętrznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabek

Radca prawny Warszawskiej Izby Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama