| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?

Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?

Nawiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracownika obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Czy istnieje zatem sytuacja kiedy pracownik może zostać zwolniony z tego obowiązku?

Obowiązkom pracownika odpowiadają zobowiązania pracodawcy związane z zatrudnieniem i z wypłaceniem wynagrodzenia. Ponieważ na podstawie umowy o pracę strony zaciągają wobec siebie wzajemne zobowiązania pracodawca może zawsze zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy za jego zgodą, przy zachowaniu przez pracownika prawa do wynagrodzenia. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy powinno mieć formę pisemnego porozumienia.

Jednostronne zwolnienie - przez pracodawcę - pracownika z obowiązku świadczenia pracy ma charakter wyjątkowy. Pracownik jest uprawniony do otrzymania wynagrodzenia wyłącznie za wykonaną pracę, za czas jej niewykonywania zachowuje on prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Dlatego pracodawca nie może, według własnego dowolnego uznania, zrezygnować z obowiązku świadczenia przez pracownika pracy.

Odsunięcie pracownika od pracy decyzją pracodawcy pozostaje w rażącej sprzeczności z Kodeksem pracy nawet wtedy, gdy pracodawca nie pozbawia pracownika prawa do świadczeń pracowniczych. Odstępstwa od tej zasady mogą być stosowane tylko wtedy, gdy wymaga tego uzasadniony i istotny interes pracodawcy, a celem tego zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika.

Porównaj: Jakie występują rodzaje zatrudnienia?

Wyjątkowo zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy jednostronną decyzją pracodawcy jest możliwe tylko ze względu na dobro pracodawcy i z poszanowaniem słusznych interesów pracownika oraz przy uznaniu tego za oczywisty wyjątek od zasady, że wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną.

Pan Tomek pełnił funkcję dyrektora działu marketingu w hurtowni papierniczej. Jego szef nie był do końca zadowolony z jego pracy i wypowiedział mu umowę o pracę. Pana Tomka obowiązuje 3 – miesięczny okres wypowiedzenia. W związku z tym, że jego szef zatrudnił już nowego dyrektora, a także aby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych konfliktów, Pan Tomek został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Dowolne stosowanie przez pracodawcę jednostronnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest działaniem pozbawionym podstaw prawnych, a możliwość taka przewidziana jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy pracownik może byc zwolniony z obowiązku świadczenia pracy?
Kiedy pracownik może byc zwolniony z obowiązku świadczenia pracy?

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »