| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kto wstępuje w prawa pracownika po jego śmierci

Kto wstępuje w prawa pracownika po jego śmierci

Z chwilą śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, co jest oczywistą konsekwencją jednej z cech tego stosunku, polegającej na tym, iż świadczenie pracownika ma charakter osobisty - praca nie może być wykonywana przez inną osobę.

Ponieważ pracownik nabywa ze stosunku pracy określone prawa majątkowe, takie jak: prawo do wynagrodzenia, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i innych świadczeń pieniężnych, w razie śmierci pracownika mamy do czynienia z przejściem tych praw na osoby bliskie zmarłego.

Ustawodawca wprowadził w tej mierze wyłom od ogólnych zasad dziedziczenia, gdyż zgodnie z art. 63(1) Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Porównaj: Śmierć pracownika a stosunek pracy

W pierwszej zatem kolejności osobami uprawnionymi do wstąpienia w prawa pracownika jest:

  1.  małżonek pracownika (niezależnie od tego, czy spełnia warunki do otrzymania renty rodzinnej) oraz
  2.  osoby spełniające, zgodnie z odrębnymi przepisami, warunki do otrzymania renty rodzinnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nawet, jeśli osoby te nie są rzeczywistymi spadkobiercami zmarłego, czy to ustawowymi czy też testamentowymi.

Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej zgodnie z powołaną ustawą są: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej oraz rodzice.

Istnienie testamentu, w którym zmarły pracownik wskazał spadkobierców, nie ma żadnego wpływu na uprawnienia tych osób, nabycie praw pracowniczych jest niezależne od dziedziczenia. Nabycie praw zmarłego pracownika, wynikających ze stosunku pracy, następuje z mocy ustawy, a więc bez konieczności dokonywania jakichkolwiek czynności lub składania oświadczeń.

Polecamy serwis: Odprawy

Dopiero w sytuacji, gdy brak jest małżonka i osób spełniających powyższe warunki do otrzymania renty rodzinnej, prawa majątkowe ze stosunku pracy wchodzą do masy spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego. Taka regulacja ustawowa ma swoje uzasadnienie społeczne, gdyż pozwala na zapewnienie najbliższej rodzinie zmarłego określonych środków, w zakresie, w jakim przysługiwały zmarłemu pracownikowi, bez konieczności oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego, niejednokrotnie długotrwałego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »