| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kto wstępuje w prawa pracownika po jego śmierci

Kto wstępuje w prawa pracownika po jego śmierci

Z chwilą śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, co jest oczywistą konsekwencją jednej z cech tego stosunku, polegającej na tym, iż świadczenie pracownika ma charakter osobisty - praca nie może być wykonywana przez inną osobę.

Ponieważ pracownik nabywa ze stosunku pracy określone prawa majątkowe, takie jak: prawo do wynagrodzenia, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i innych świadczeń pieniężnych, w razie śmierci pracownika mamy do czynienia z przejściem tych praw na osoby bliskie zmarłego.

Ustawodawca wprowadził w tej mierze wyłom od ogólnych zasad dziedziczenia, gdyż zgodnie z art. 63(1) Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Porównaj: Śmierć pracownika a stosunek pracy

W pierwszej zatem kolejności osobami uprawnionymi do wstąpienia w prawa pracownika jest:

  1.  małżonek pracownika (niezależnie od tego, czy spełnia warunki do otrzymania renty rodzinnej) oraz
  2.  osoby spełniające, zgodnie z odrębnymi przepisami, warunki do otrzymania renty rodzinnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nawet, jeśli osoby te nie są rzeczywistymi spadkobiercami zmarłego, czy to ustawowymi czy też testamentowymi.

Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej zgodnie z powołaną ustawą są: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej oraz rodzice.

Istnienie testamentu, w którym zmarły pracownik wskazał spadkobierców, nie ma żadnego wpływu na uprawnienia tych osób, nabycie praw pracowniczych jest niezależne od dziedziczenia. Nabycie praw zmarłego pracownika, wynikających ze stosunku pracy, następuje z mocy ustawy, a więc bez konieczności dokonywania jakichkolwiek czynności lub składania oświadczeń.

Polecamy serwis: Odprawy

Dopiero w sytuacji, gdy brak jest małżonka i osób spełniających powyższe warunki do otrzymania renty rodzinnej, prawa majątkowe ze stosunku pracy wchodzą do masy spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego. Taka regulacja ustawowa ma swoje uzasadnienie społeczne, gdyż pozwala na zapewnienie najbliższej rodzinie zmarłego określonych środków, w zakresie, w jakim przysługiwały zmarłemu pracownikowi, bez konieczności oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego, niejednokrotnie długotrwałego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »