| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Tak, wypowiedzenie dokonane esemesem, e-mailem czy faksem wprawdzie jest wadliwe, ale skuteczne. Po jego upływie umowa ulegnie rozwiązaniu.

Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub o jej rozwiązaniu powinno być dokonane na piśmie i własnoręcznie podpisane przez pracodawcę lub inną upoważnioną do tego osobę. Jeżeli wypowiedzenie będzie dotyczyło umów zawartych na czas nieokreślony lub rozwiązania umów bez wypowiedzenia, dodatkowo powinno zawie-rać uzasadnienie podjętej woli.

W świetle art. 61 §1 k.c., który stosujemy w tym przypadku również w sprawach ze stosunku pracy, oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że osoba ta miała możliwość zapoznania się z jego treścią. Oznacza to, że jeżeli pracownik miał możliwość zapoznania się z pismem wypowiadającym stosunek pracy, to odmowa jego przyjęcia osobiście lub za pośrednictwem poczty nie powoduje nieskuteczności doręczenia. Podobnie jest z doręczeniem oświadczenia woli pracodawcy za pomocą innych metod komunikowania się z pracownikiem, a więc przy użyciu esemesa, e-maila czy faksu. Oznacza to, że wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg, czy umowa ulega rozwiązaniu, a także rozpoczynają bieg terminy do wniesienia odwołania.

Wadliwe oświadczenie woli stanowi podstawę do uwzględnienia na rzecz pracownika roszczeń przewidzianych w:

  • art. 45 § 1 k.p. – nieuzasadnione wypowiedzenie lub naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów na czas nieokreślony – orzeczenie o bezskuteczności wypowiedzenia lub gdy umowa uległa już rozwiązaniu – orzeczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach lub odszkodowanie,
  • art. 50 § 1 i 3 k.p. – naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – orzeczenie o odszkodowaniu,
  • art. 56 § 1 k.p. – naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów bez wypowiedzenia – orzeczenie o przywróceniu do pracy lub o odszkodowaniu.

Zdarza się, że po złożeniu oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy pracodawca stwierdzi, że zostały naruszone przepisy prawa w tym zakresie i zechce to oświadczenie cofnąć. Może to uczynić i cofnięcie oświadczenia woli jest skuteczne, pod warunkiem że doszło do pracownika równocześnie z oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 § 1 k.c.). Przyjmuje się jednak, że aby oświadczenie woli pracodawcy było skuteczne, konieczna jest zgoda pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »