Wynagrodzenie urlopowe a świadczenie antykryzysowe
REKLAMA
Nie, od 3 listopada 2009 r. do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego nie wliczamy antykryzysowych świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub stypendiów z Funduszu Pracy należnych podwładnemu objętemu przestojem ekonomicznym bądź obniżonym wymiarem czasu pracy.
REKLAMA
Takie subsydia płacowe dla załogi przedsiębiorców w przejściowych trudnościach finansowych przewiduje ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035).
Paragraf 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 października 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 174, poz. 1353) stanowi, że przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nie uwzględnia się należności przysługujących pracownikowi zgodnie z przepisami o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy.
Jest to związane z czasowym obowiązywaniem ustawy antykryzysowej do końca 2011 r. Przy obliczaniu wynagrodzenia i ekwiwalentu za wypoczynek uwzględniamy wyłącznie wynagrodzenie wypłacone przez pracodawcę z jego środków, pomijając subsydia pomocowe pochodzące z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Funduszu Pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat