Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp
REKLAMA
Umożliwienie spełnienia tego obowiązku spoczywa na pracodawcy, który powinien zapewnić pracownikowi stosowne przeszkolenie przed dopuszczeniem do pracy, a także szkolenie okresowe już w trakcie świadczenia pracy.
REKLAMA
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zaliczane są do czasu pracy, a ich koszty obciążają pracodawcę. Konsekwencją braku przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest bezwzględny zakaz dopuszczenia pracownika do pracy.
Nowe przepisy Kodeksu pracy ws. podnoszenia kwalifikacji pracowników >>
W czasie pracy wynikającym z ustalonego harmonogramu pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy i jest zobowiązany wykonywać jego polecenia, jeśli dotyczą pracy, a nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. A zatem jeżeli pracodawca poleca pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, które spełnia powyższe warunki i ma miejsce w godzinach pracy, pracownik jest zobowiązany do uczestniczenia w szkoleniu.
Pracodawca może jednak nałożyć na pracownika obowiązek odbywania innych szkoleń, np. obsługi komputera.
Obowiązek taki może wynikać z:
- postanowień przyjętych w indywidualnej umowie o pracę,
- przepisów obowiązującego u pracodawcy regulaminu pracy,
- uregulowań zawartych w układzie zbiorowym pracy, którym objęty jest pracodawca.
Pracodawcy nie dbają o prawidłową organizację i wyposażenie stanowiska pracy >>
W takich przypadkach udział w szkoleniu będzie dla pracownika wypełnianiem ciążącego na nim obowiązku, a w razie braku jego realizacji pracodawca będzie mógł zastosować wobec pracownika kary porządkowe, wypowiedzieć umowę o pracę, a nawet – w skrajnych przypadkach – rozwiązać ją bez wypowiedzenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat