Wynagrodzenie za przestój
REKLAMA
Pracownikowi za czas przestoju przysługuje wynagrodzenie tylko wtedy, gdy był on gotów do jej wykonywania, a przestój nastąpił z przyczyn niezawinionych przez niego i jednocześnie dotyczących pracodawcy. Gdy przestój został zawiniony przez pracownika, przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie za pracę rzeczywiście wykonaną.
REKLAMA
Za czas niewykonywania pracy wskutek niezawinionego przez pracownika przestoju za pracę wykonaną przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania (określonego stawką godzinową lub miesięczną). Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia, jednak nie mniej niż płaca minimalna (obecnie 1317 zł). Sposób ustalania wynagrodzenia za przestój zależy od tego, czy pracujący na akord wynagradzany jest jedynie według stawki akordowej, czy też obok tej stawki przysługuje mu pensja określona w stawce miesięcznej bądź godzinowej, a akord jest swoistym dodatkiem do tego wynagrodzenia.
Termin przelewu wynagrodzenia na konto pracownika >>
W sytuacji gdy akord przysługuje pracownikowi obok stałej płacy zasadniczej określonej w stawce miesięcznej bądź godzinowej, wówczas tylko wynagrodzenie miesięczne bądź godzinowe stanowi podstawę ustalenia pensji za czas przestoju. W wynagrodzeniu przestojowym nie uwzględnia się żadnych innych składników pensji, nawet jeśli systematycznie przysługiwały i były wypłacane pracownikowi.
Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę >>
Jeszcze inaczej ustala się pensję za czas przestoju w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje jedynie wynagrodzenie akordowe. Jeżeli pracownik zatrudniony jest w systemie akordowym i nie ma wyodrębnionego wynagrodzenia wynikającego ze stawki osobistego zaszeregowania, wówczas za czas przestoju przysługuje mu 60 proc. wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat