reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Przedłużenie umowy na okres próbny

Przedłużenie umowy na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na 2-miesięczny okres próbny. W tym czasie nie zdążyliśmy jednak sprawdzić wszystkich umiejętności pracownika. Czy możemy przedłużyć taką umowę za pomocą aneksu?

Ponieważ umowa została zawarta na 2 miesiące, pracodawca wciąż jeszcze może ją przedłużyć o 1 miesiąc.

Zgodnie z Kodeksem pracy maksymalny czas trwania okresu próbnego wynosi 3 miesiące (art. 25 § 2 k.p.). W związku z tym, jeżeli umowa zostanie zawarta na okres krótszy niż 3 miesiące, strony mogą w drodze porozumienia stron przesunąć w czasie (raz lub kilka razy) termin zakończenia umowy. Warunkiem jest, aby łączny czas trwania tych umów nie był dłuższy niż 3 miesiące.

Przykładowo, jeżeli pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na 5-tygodniowy okres próbny, a następnie w drodze porozumienia stron umowa została przedłużona najpierw o kolejne 2 tygodnie, a później o kolejne 2 miesiące, to łączny czas trwania umowy na okres próbny został przekroczony – 5 tygodni + 2 tygodnie + 8 tygodni = 15 tygodni, a 3-miesięczna umowa to średnio 12 tygodni. W związku z tym ostatnią umowę pracodawca powinien zawrzeć nie na 2 miesiące, lecz na 5 tygodni. Dlatego okres przekraczający 3 miesiące uznaje się za zawarcie umowy na czas określony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inEwi

inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama