REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają Kodeksowi pracy?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Czy przepisy szczególne wyłączają stosowanie Kodeksu pracy?
Czy przepisy szczególne wyłączają stosowanie Kodeksu pracy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy stanowi, że ilekroć jest w nim mowa o prawie pracy, to należy przez to rozumieć przepisy tego kodeksu oraz m.in. przepisy innych ustaw. Trzeba pamiętać, że kodeks pracy jest również ustawą i w hierarchii źródeł prawa zajmuje zasadniczo takie samo miejsce jak inne ustawy regulujące prawo pracy. Jakie konsekwencje mogą z tego wynikać dla pracownika?

Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Takie osobne, pozakodeksowe regulacje dla poszczególnych grup pracowników zwane są pragmatykami pracowniczymi. Wprowadzanie odrębnych regulacji uzasadnia się specyfiką i właściwościami niektórych przypadków zatrudnienia (np. zapewnienie rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w przypadku pracowników służby cywilnej).

Autopromocja

Polecamy: Stosunek pracy

Przykładowo możemy wskazać następujące ustawy, regulujące pewne stosunki pracy w sposób szczegółowy:

  • ustawę Karta Nauczyciela,
  • ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • ustawę o służbie cywilnej,
  • ustawę o ustroju sądów powszechnych, 
  • ustawę o prokuraturze.

Należy zatem pamiętać, że zatrudniając pracownika, do którego stosuje się m.in. wskazane wyżej ustawy, zawsze w pierwszej kolejności należy sięgać do tych aktów a dopiero później do Kodeksu pracy.

Zobacz także: Kodeks pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Jacek pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel matematyki. Do jego stosunku pracy w pierwszej kolejności będzie miała zastosowanie ustawa Karta Nauczyciela, która przewiduje np. nagrodę jubileuszową po przepracowaniu określonego okresu. Kodeks pracy nie przewiduje w ogóle tego rodzaju nagrody na innych pracowników, chyba że pracodawca dobrowolnie zdecyduje się na jej wypłacanie.

Trzeba pamiętać, że pragmatyki odnoszą się jedynie do ściśle wskazanych w nich kategorii pracowników. W niektórych przypadkach będzie więc zachodzić sytuacja, że zatrudnienie części pracowników danej instytucji podlega regulacji pragmatyk, natomiast odnośnie pozostałych należy stosować przepisy kodeksu pracy.

Arkadiusz Nowak jest Dyrektorem Generalnym jednego z urzędów państwowych. W swoim urzędzie zatrudnia on zarówno pracowników służby cywilnej, do których będzie miała zastosowanie ustawa o służbie cywilnej, jak i np. sprzątaczki, do których będzie miał zastosowanie tylko Kodeks pracy.

Zupełnie inna sytuacja prawna ma miejsce w przypadku osób pozostających w stosunku służbowym (np. żołnierzy zawodowych), którzy nie są zatrudnieni w stosunku pracy (czyli na podstawie którejś z umów o pracę). W ich przypadku może mieć miejsce w pewnych sytuacjach pomocnicze stosowanie przepisów kodeksu pracy, co nie zmienia jednak faktu, że nie są oni pracownikami w rozumieniu kodeksu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA