reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracowników zarządzających zakładem pracy?

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracowników zarządzających zakładem pracy?

Pracownicy, których dotyczy zadaniowy system pracy, czyli pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu pracy, w razie konieczności mogą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy, bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z powyższą regulacją, prawo do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie będzie więc przysługiwało pracownikom zarządzającym, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy np. dyrektorom, bez względu na ilość czasu przepracowanego ponad normę, jak i świąteczny charakter dnia, w którym świadczyli pracę.

Przez pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy - należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

Zobacz również: Jak usprawiedliwiać nieobecności w pracy?

Natomiast kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zachowują prawo do oddzielnego wynagrodzenia oraz do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (lub innego dnia wolnego od pracy) pod warunkiem, że pracę ponad normę wykonywali w niedzielę lub święto.

Pani Leokadia jest dyrektorem działu kadr w fabryce części samochodowych. W związku z restrukturyzacją zakładu pracy w ciągu ostatnich tygodni wielokrotnie pozostawała w pracy w godzinach nadliczbowych. Jej pracodawca będzie zobowiązany wypłacić jej dodatkowe wynagrodzenie tylko za te godziny nadliczbowe, które przypadły w niedziele i święta. Za godziny przepracowane ponad wymiar czasu pracy, ale przypadające na tygodniu, Pani Leokadia nie otrzyma wynagrodzenia.

Polecamy serwis: Urlopy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama