reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Dwa urlopy wypoczynkowe

Dwa urlopy wypoczynkowe

Zatrudniamy pracownika na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę. Pierwsza na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Wymiar urlopu tego pracownika wynikający z jego ogólnego stażu pracy wynosi 26 dni. Na tej podstawie obliczyliśmy, że jego urlop wypoczynkowy wynosi odpowiednio: 20 dni z pierwszej umowy zawartej na 3/4 etatu oraz 7 dni z drugiej umowy zawartej na 1/4 etatu. Poinformowano go, że w sumie przysługuje mu 27 dni urlopu. Czy pracownikowi można w jednym roku kalendarzowym udzielić 27 dni urlopu wypoczynkowego?

Pracownikowi można udzielić urlopu w wymiarze 27 dni łącznie w danym roku kalendarzowym. Dwa etaty w tej samej firmie oznaczają, że pracownik ma prawo do dwóch urlopów wypoczynkowych – z każdego stosunku pracy oddzielnie.

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, ma zatem prawo do 20 dni urlopu (za 3/4 etatu) i 7 dni (za 1/4 etatu). Co więcej, żaden z tych wymiarów nie przekroczy ustawowych 26 dni. Nie ma znaczenia to, że u tego samego pracodawcy jeden pracownik korzysta w sumie z 27 dni urlopu wypoczynkowego.

Co prawda art. 154 § 3 k.p. określa wyraźnie, że wymiar urlopu wypoczynkowego w jednym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 20 albo 26 dni, ale ogólna suma dni urlopu wypoczynkowego tego pracownika (27 dni) wynika z dwóch odrębnych umów o pracę.

A zatem nie zostały naruszone żadne przepisy, ponieważ wymiar urlopu wypoczynkowego liczony z każdej z tych umów oddzielnie nie przekracza ustawowej granicy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama