Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma zakładowy staż pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Zakładowy staż pracy ma znaczenie przy ustalaniu okresów wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 36 kodeksu pracy okres wypowiedzenia takich umów jest uzależniony od zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
REKLAMA
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Ustalając powyższe okresy zatrudnienia wlicza się także okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę na podstawie art. 23 (1) Kodeksu pracy.
Porównaj: Jak uzasadnić rozwiązanie umowy na czas nieokreślony?
Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Oznacza to, że przy ustalaniu zakładowego stażu pracy dla celów wypowiedzenia, należy zsumować wszystkie dotychczasowe (poprzednie) okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy bez względu na sposób ich ustania i długość przerw pomiędzy poszczególnymi stosunkami pracy.
Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony, nie wlicza się natomiast urlopu bezpłatnego.
Odprawa pośmiertna
Od zakładowego stażu pracy uzależniona jest także wysokość odprawy pośmiertnej. Przysługuje ona członkom rodziny w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. W zależności od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi ona:
a) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
b) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
c) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Polecamy: wzory umów pracowniczych
Odprawa pieniężna
Ważnym świadczeniem przysługującym pracownikowi a uzależnionym od zakładowego stażu pracy jest odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników odprawa powinna zostać wypłacona w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Poza wymienionymi wyżej sytuacjami, pracodawcy mogą w zakładowych przepisach płacowych przyznawać inne świadczenia, których wysokość będzie uzależniona od zakładowego stażu pracy. Kwestie takie można uregulować w układach zbiorowych pracy lub w regulaminie wynagradzania. Popularnymi świadczeniami przyznawanymi przez pracodawców a uzależnionymi od zakładowego stażu pracy są nagrody jubileuszowe oraz dodatki stażowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat