REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Możliwe jest zawarcie kilku umów o pracę z tym samym pracodawcą. Jednak, żeby takie działanie nie zostało zakwestionowane przez organy kontrolne lub w razie sporu sądowego, muszą być spełnione pewne warunki. Jakie?
W niektórych firmach pracownicy spędzają długie lata, w innych ich rotacja jest wysoka i wydaje się niezrozumiała. Skąd wynika różnica? Sprawne zarządzanie rotacją może znacząco wpłynąć na koszty firmy i jej sukces. Poniżej przedstawiam szczegółowe przyczyny rotacji oraz działania, które pomagają ją zmniejszyć
Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.
Według danych Eurobarometru brak rąk do pracy odczuwa aż 82 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Z roku na rok wzrastają też koszty rekrutacji pracowników. Zamiast skupiać siły i środki na budowaniu pozycji na rynku i rozwoju biznesu, firmy kierują swoją energię na procesy rekrutacji. Pochłaniają one nie tylko pieniądze, ale też czas, bo mogą trwać nawet kilka miesięcy.
REKLAMA
1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Program obejmie około 200 000 pracowników i pracownic. Dodatki motywacyjne i wynagrodzenia coraz bliżej kont zainteresowanych, ponieważ została podjęta uchwała nr 62 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. Musi jednak być zrealizowanych 10 kroków i zaangażowanych wiele organów, zanim pieniądze realnie trafią do portfeli pracowników.
Co zawiera projekt uchwały o Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) na lata 2024–2026? Jakie są cele polityki zatrudnienia na najbliższe lata?
Przejście zakładu pracy - raczej nie szykują się zmiany w tym zakresie na 2024 r., ale warto wiedzieć, że koncepcja przejścia zakładu pracy ma na celu zabezpieczenie praw pracowników przez wyeliminowanie możliwości wykorzystania transferu jako pretekstu do pozbawienia ich pracy. Instytucja ta opiera się na zasadzie zachowania tożsamości stosunku pracy pomimo zmiany, jaka następuje po stronie pracodawcy. Jeśli zmiana ta wynika z przejścia zakładu pracy, nowy pracodawca wstępuje w stosunek pracy z mocy prawa w miejsce dotychczasowego pracodawcy. Co oznacza przejście zakładu pracy na innego pracodawcę? Kiedy następuje przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę? Co z pracownikami po przejęciu firmy? Czy pracodawca może przenieść pracownika do innej firmy?
Niektóre polskie placówki dyplomatyczno–konsularne w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium naszego kraju – alarmuje Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA
REKLAMA