REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie. Pracodawca poszukiwał, a nawet już znalazł cudzoziemca do pracy. Często jednak chęć szybkiego przyjęcia go do firmy spowalniają formalności i czas oczekiwania na pozwolenie zatrudnienia w Polsce. Sposobem przyspieszającym ten proces jest złożenie w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Po wpisaniu tego dokumentu do ewidencji oświadczeń może on zostać zatrudniony bez zezwolenia na pracę pod warunkiem, że będzie wykonywać ją zgodnie z oświadczeniem.

Korzyści z zatrudnienia cudzoziemca na oświadczenie

W ten sposób przedsiębiorca może skrócić czas oczekiwania na potrzebnego w firmie pracownika, a jednocześnie ominąć tzw. test rynku pracy, przeprowadzony przez urzędy pracy w momencie zatrudniania obcokrajowców. Testem tym weryfikuje się kadrowe potrzeby firmy, w pierwszej kolejności zaspokajane pracownikami rekrutowanymi przez urzędy pracy na lokalnym rynku.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca musi zatrudnić obcokrajowca, w tym wypłacać mu wynagrodzenie wyłącznie na zasadach określonych w oświadczeniu. Cudzoziemiec natomiast decydujący się na pracę na podstawie oświadczenia musi udokumentować swój legalny pobyt Polsce, a więc posiadać np. wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy, uprawniające do wykonywania pracy. Nie może to być jednak wiza turystyczna. Legalnie w Polsce może też pracować cudzoziemiec nie posiadający wizy, nie dłużej jednak niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego.

Korzyścią dla przedsiębiorcy, który powierzył pracę cudzoziemcowi na mocy oświadczenia jest możliwość oceny umiejętności i kompetencji pracownika zza granicy, oczekującego na pozwolenie na pracę w Polsce. Dziś z tej formy zatrudnienia korzystają m.in. branże: stolarska, transportowa, budowlana i cukiernicza.

Praca z oświadczeniem dla wybranych cudzoziemców

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi pracodawca powinien złożyć przed przyjęciem do firmy pracownika. Z tej formy zatrudnienia mogą korzystać wyłącznie obywatele: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy, jednak na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Nie musi on pokrywać się z rokiem kalendarzowym.

REKLAMA

Nie może to być natomiast praca sezonowa, wymagająca zezwolenia np. w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie, rybactwie, turystyce lub związana z zakwaterowaniem i gastronomią. Poza tym cudzoziemiec nie może pełnić funkcji: w zarządzie firmy np. prezesa lub członka zarządu, komplementariusza prowadzącego sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej czy też prokurenta podmiotu z KRS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi ma prawo złożyć: osoba prywatna, firma lub agencja pracy tymczasowej. Specjalny formularz powinien zawierać m.in.: dane zatrudniającej firmy, informacje o cudzoziemcu oraz szczegóły dotyczące pracy i czasu, na jaki została mu powierzona.

Do oświadczenia należy dołączyć m.in. kopie lub skany ważnych dokumentów tożsamości, a więc dowód osobisty – gdy zatrudniającą jest osoba fizyczna, odpis Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub innego właściwego rejestru zawierającego aktualne dane – w przypadku osoby prawnej, oświadczenie o niekaralności, pełnomocnictwo – jeśli oświadczenie składa pełnomocnik oraz dowód wpłaty za złożenie oświadczenia. Należy dołączyć też skan lub kopię stron dokumentu podróży cudzoziemca wraz z danymi osobowymi – jeśli nie przebywa on w Polsce.

Opłata za złożenie oświadczenia wynosi 30 zł i uiszczana jest na konto bankowe urzędu pracy, w którym złożono oświadczenie. Pracodawca natomiast nie ma prawa żądać od obcokrajowca żadnych opłat w zamian za podjęcie działań umożliwiających mu pracę również na podstawie oświadczenia.

Jak złożyć oświadczenie? Najprościej on-line

Dokumenty pracodawca przesyła elektronicznie, listownie, ewentualnie składa osobiście lub poprzez pełnomocnika w urzędzie pracy. Najlepiej wcześniej zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami, gdyż niektóre urzędy pracy mogą a inne nie muszą przyjmować oświadczeń on-line. Dokument z pieczęcią urzędu, potwierdzającą dokonanie wpisu do ewidencji oświadczeń, pracodawca może odebrać osobiście lub przez pełnomocnika. Może też zostać mu odesłany pocztą, jeśli zaznaczył to przy składaniu oświadczenia.

Najlepiej jednak gdy oświadczenie złoży on-line poprzez portal praca.gov.pl. Wystarczy, że wybierze zakładkę „Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi PSZ-OPWP”, następnie wypełni elektroniczne oświadczenie, załączając kopie (skany) niezbędnych dokumentów, a oświadczenie podpisze kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym. Jeśli konieczne będzie uzupełnienie braków lub nieścisłości, czy też okazanie oryginalnych dokumentów, urząd pracy skontaktuje się z pracodawcą. Dlatego ten powinien podać swój adres e-mail. Oświadczenie po wpisaniu do ewidencji, zostanie odesłane w postaci dokumentu, który powinien otrzymać również cudzoziemiec.

Przedsiębiorca na złożone oświadczenie może uzyskać decyzję odmowną, jeśli dopuścił się przestępstwa, np. poważnie naruszył przepisy przy zatrudnianiu cudzoziemców lub przepisy kodeksu karnego. Powodem odmowy może też być np.:

  • fikcyjny charakter oświadczenia;
  • niepowierzenie cudzoziemcowi zadeklarowanej w oświadczeniu pracy;
  • brak środków finansowych lub źródeł dochodu na pokrycie zobowiązań związanych z pracą cudzoziemca;
  • zawieszenie działalności, wykreślenie z właściwego rejestru lub okres likwidacji firmy, a także
  • niezgłaszanie do ubezpieczeń społecznych osób objętych obowiązkowo tymi ubezpieczeniami, zaleganie ze składkami na ubezpieczenia społeczne lub podatkami.

Od decyzji odmownej pracodawca może odwołać się w ciągu 14 dni – za pośrednictwem starosty – do ministra rodziny i polityki społecznej.

Oświadczenie ważne po wpisaniu do ewidencji oświadczeń

Pracodawca może zatrudnić cudzoziemca, dopiero po wpisaniu oświadczenia do ewidencji oświadczeń. Urząd pracy na rozpatrzenie decyzji ma siedem dni roboczych, w razie konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego – 30 dni, natomiast w bardzo skomplikowanych sytuacjach – dwa miesiące.

Jeśli oświadczenie zostało wpisane do ewidencji, pracodawca musi pisemnie powiadomić właściwy mu urząd pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca – najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia lub niepodjęcia pracy przez cudzoziemca – w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym termin jej rozpoczęcia określony został w oświadczeniu wpisanemu do ewidencji oświadczeń. Ponadto pracodawca musi podpisać z cudzoziemcem umowę na zasadach określonych w oświadczeniu, a także przestrzegać wszystkich warunków zatrudnienia, zgodnie z polskimi przepisami prawa. Inaczej zostanie ukarany grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

Pracodawca zatrudniający cudzoziemca, nie musi starać się o wpis nowego oświadczenia do ewidencji oświadczeń, jeśli zmienił siedzibę lub miejsca stałego pobytu; zmienił nazwę lub formę prawną przedsiębiorstwa; zakład pracy został przejęty lub przeszedł w całości albo w części na innego pracodawcę; pracodawca i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej; zatrudniony tymczasowo cudzoziemiec został skierowany do innego pracodawcy, ale poza miejscem pracy, nie uległy zmianie warunki pracy określone w oświadczeniu.

Pracodawca posiadający wpisane do ewidencji oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, może także zatrudniać go na dłużej niż sześć miesięcy. Jednak wyłącznie wtedy, gdy ten pracował nie krócej niż trzy miesiące, a pracodawca złożył wniosek o wydanie zezwolenia na jego dalszą pracę przed jej zakończeniem określonym w oświadczeniu. Ponadto cudzoziemiec musi pracować na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie. Pracodawca zaś przedstawił w urzędzie wojewódzkim m.in.:

  • wpisane do ewidencji oświadczenie o powierzeniu zatrudnienia pracy obcokrajowcowi;
  • umowę o pracę;
  • potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Wtenczas cudzoziemiec zatrudniony na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanemu do ewidencji oświadczeń, może legalnie pracować poczynając od dnia upływu ważności oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia mu decyzji odmownej.

Magdalena Serwotka, ACARTUS SA

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce ujawnienie pensji w kodeksie pracy. Zakazy tego są nieważne ex lege [projekt nowelizacji]

Będziesz mógł legalnie przyznać się pracodawcy, że znasz wynagrodzenia swoich kolegów i koleżanek (o ile koledzy przekazali ci informacje o swoim wynagrodzeniu). Projekt nowelizacji kodeksu pracy, z którego wynika taka możliwość wejdzie w życie w II połowie 2025 r. Możesz informacje o pensjach kolegów wykorzystać np. w negocjacjach o podwyżkę.

Zabójczo wysoki podatek od pensji albo zleceń grozi już od 8400 zł netto. Brutto to 11 879 zł

Po podwyżkach inflacyjnych coraz więcej osób jest zagrożonych podatkiem 32%. Niewielu z nas wie, że wynagrodzenie miesięczne brutto: 11 879 zł i netto 8 427,85 zł, jest dochodem granicznym między stawką 12% a 32%. Wiadomo, że niewielu z nas zarabia powyżej 8500 zł netto pensji podstawowej. Ale jak się uwzględni premie i zlecenia dodatkowe, to okaże się, że osób zagrożonych stawką 32% jest sporo. Pewnym ratunkiem może być wpłata przeszło 9000 zł na IKZE. Da to odpis podatkowy około 3000 zł. 

Wykorzystaj póki możesz, bo te dni nie przejdą na 2025 r. [nie chodzi o urlop]

W prawie pracy jest kilka uprawnień dla pracowników, które są ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym. Jednym z nich jest np. okazjonalna praca zdalna. Niewykorzystana w 2024 r. nie przejdzie na 2025 r. Podobnie jest z urlopem opiekuńczym czy ze zwolnieniem z pracy z powodu działania siły wyższej. Mamy jeszcze czas w grudniu na wykorzystanie pewnych uprawnień, które nie odwracalnie przepadną w nowym roku.

Sprawdź czy masz prawo do trzynastki w 2024 r. Nie dla każdego prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia

W pewnych sytuacjach pracownicy szeroko pojętej budżetówki mogą nie otrzymać za 2024 r. dodatkowego rocznego wynagrodzenia, tzw. trzynastki. Ważny jest okres zatrudnienia oraz jakoś świadczonej pracy.

REKLAMA

Likwidacja stanowiska pracy. Jaka odprawa w 2025 r.? [PORADA]

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmianie ulegną również inne świadczenia m.in. maksymalna wysokość odprawy, która przysługuje pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Jaka kwota będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 r.? Kiedy likwidacja stanowiska pracy uprawnia do otrzymania odprawy?

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.: dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r., dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, ulga rehabilitacyjna.

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa? W grudniu aż dwie niedziele handlowe!

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Przedsiębiorcy z zakresu handlu już zacierają ręce. W grudniu 2024 r. będą aż dwie niedziele handlowe, a na dodatek w dniu 24 grudnia też zrobimy zakupy. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o karze, która grozi za pracę w handlu po 14:00. Może to być nawet do 100 000 zł.

Sejm uchwalił dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od kiedy będzie przysługiwać?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością o około 15 proc. Ustawa trafi teraz do Senatu.

REKLAMA

Interpelacja poselska: Czy dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi bez wymaganego przygotowania pedagogicznego?

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców i posiadającemu określone kwalifikacje. Czy nauczyciel legitymujący się właściwym wykształceniem lecz nieposiadający przygotowania pedagogicznego, ma wymagane kwalifikacje do uzyskania dodatku wiejskiego?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – od lipca 2024 r. czy od stycznia 2025 r.?

Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Jedną z rozstrzyganych kwestii jest termin, od którego waloryzacja wejdzie w życie. W grę wchodzi 1 stycznia 2025 r. lub 1 lipca 2024 r.

REKLAMA