Kiedy można zatrudnić dziecko?
REKLAMA
REKLAMA
Powierzenie pracy lub innych zajęć zarobkowych dziecku do ukończenia 16. roku życia jest dozwolone tylko w określonych branżach. Dotyczy to podmiotów prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, reklamową lub sportową. Jednak przed powierzeniem pracy dziecku należy uzyskać zgodę jego opiekuna (lub innego przedstawiciela ustawowego) oraz zezwolenie od inspektora pracy.
REKLAMA
Zezwolenie inspektora pracy na zatrudnienie dziecka
O zezwolenie na pracę dla dziecka pracodawca wnioskuje do właściwego inspektora pracy. Do wniosku pracodawca dołącza takie dokumenty, jak:
- pisemną zgodę opiekuna (lub przedstawiciela ustawowego) na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
- opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
- orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
- opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniania przez nie obowiązku szkolnego w czasie wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych (jeśli takiemu obowiązkowi podlega).
Odmowa wydania zezwolenia na zatrudnienie dziecka
Inspektor pracy może odmówić wydania zezwolenia, jeżeli powierzane dziecku zajęcia powodują zagrożenie dla jego życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego. Taki sam skutek będzie wtedy, gdy praca zagrozi wypełnianiu przez dziecko obowiązku szkolnego.
Wycofanie zezwolenia na zatrudnienie dziecka
Inspektor pracy, który stwierdzi, że warunki pracy dziecka nie odpowiadają warunkom określonym w wydanym zezwoleniu, cofa ten dokument z urzędu. W każdym momencie wycofać zezwolenie może również opiekun dziecka. Wystarczy, że złoży on odpowiedni wniosek do inspektora pracy.
Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, art. 304(5).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat