REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popyt na pracowników w 2021 r. wyższy niż w 2019 r.

Karolina Mózgowiec
Popyt na pracowników w 2021 r. - jakich pracowników poszukują rekruterzy?
Popyt na pracowników w 2021 r. - jakich pracowników poszukują rekruterzy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Popyt na pracowników w 2021 r. mamy wyższy niż w 2019 r. czyli przed pandemią COVID-19. Jakich pracowników poszukują rekruterzy? Jakie zachęty stosują?

Popyt na pracowników w 2021 r.

W sierpniu na portalach rekrutacyjnych opublikowano ok. 318 tys. nowych ofert pracy, czyli o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. To też lepszy wynik niż w sierpniu 2019 r., co potwierdza dobrą kondycję rynku pracy.

Autopromocja

Według raportu w sierpniu br. pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych 317,6 tys. nowych ofert pracy, o 33,8 proc. więcej niż w sierpniu 2020 r. Było to też więcej niż w lipcu br. (307 tys.) i w sierpniu 2019 r., a więc przed pandemią (305 tys.). To, zdaniem autorów raportu, pokazuje, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 r. nie tylko odrobił straty poczynione pandemią, ale zrobił to wręcz z nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie nawet wyższy niż w 2019 r., a więc w jednym z najlepszych okresów w historii polskiego rynku pracy.

Sierpień 2021 r. a oferty pracy

Co więcej, jak zaznaczono w raporcie, zwykle sierpień przynosi wyhamowanie w ofertach pracy, ponieważ kończy się lato i wakacje, a więc wygasa popyt na prace sezonowe w turystyce, gastronomii czy rolnictwie. Ponadto tegoroczny sierpień był wyjątkowo chłodny, co również nie sprzyjało rekrutacjom do prac sezonowych, a mimo to liczba ofert pracy między lipcem a sierpniem wzrosła o ponad 10 tys.

Warszawa radzi sobie najlepiej

Spośród 10 badanych aglomeracji od początku pandemii najlepiej radzi sobie Warszawa - w sierpniu opublikowano tam 37,3 tys. ofert pracy (55 proc. więcej niż rok temu), a w dalszej kolejności Kraków (19,5 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, wzrost o 67 proc. rok do roku). Najmniej ogłoszeń opublikowano w Katowicach i Poznaniu, po 3,2 tys. ogłoszeń - przy czym stolica Wielkopolski od początku pandemii co miesiąc, poza czerwcem br., zajmuje ostatnie miejsce w zestawieniu.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 13,8 ofert pracy (wobec 9,5 rok temu). W sierpniu najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 24,8 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim była Warszawa, w której przypadało średnio 21,2 ofert. Najgorzej wypadł Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 6.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakich pracowników jest największy popyt?

W sierpniu największy wzrost liczby ofert pracy dotyczył rekrutacji specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (o 70 proc. więcej rdr) oraz profesji związanych z IT (48 proc.). Najniższy wzrost popytu zaobserwowano w zawodach związanych z pracą fizyczną (15 proc.), zawodach medycznych (16 proc.) oraz finansowych (17 proc.).

Jakie zachęty zawierają ogłoszenia o pracę?

W sierpniu oferty pracy nieznacznie straciły na atrakcyjności. Jedno ogłoszenie o pracę zawierało średnio 6,4 zachęty, o 0,2 mniej w porównaniu z lipcem br. Nadal jednak jest to jeden z czterech najwyższych wyników od sierpnia 2019 r. Zdecydowanie najczęściej oferowane w ogłoszeniach o pracę zachęty to szkolenia i pakiet medyczny. Przybyło ofert umożliwiających pracę z domu – w lipcu taki rodzaj pracy oferowało 8 proc. firm, w sierpniu - 14 proc.

Jakie wymagania stawia się przyszłym pracownikom?

Wzrosły jednocześnie wymagania stawiane przyszłym pracownikom. W sierpniu pracodawcy stawiali średnio 5,6 wymagań (jeden z najwyższych wyników od wybuchu pandemii), w lipcu było to 5,4. 79 proc. pracodawców oczekuje odpowiedniego doświadczenia zawodowego, a 53 proc. - odpowiedniego wykształcenia. Znajomości języka obcego wymaga 41 proc. pracodawców, a dyspozycyjności – 29 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA