REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popyt na pracowników w 2021 r. wyższy niż w 2019 r.

Karolina Mózgowiec
Popyt na pracowników w 2021 r.  - jakich pracowników poszukują rekruterzy?
Popyt na pracowników w 2021 r. - jakich pracowników poszukują rekruterzy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Popyt na pracowników w 2021 r. mamy wyższy niż w 2019 r. czyli przed pandemią COVID-19. Jakich pracowników poszukują rekruterzy? Jakie zachęty stosują?

Popyt na pracowników w 2021 r.

W sierpniu na portalach rekrutacyjnych opublikowano ok. 318 tys. nowych ofert pracy, czyli o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. To też lepszy wynik niż w sierpniu 2019 r., co potwierdza dobrą kondycję rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Według raportu w sierpniu br. pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych 317,6 tys. nowych ofert pracy, o 33,8 proc. więcej niż w sierpniu 2020 r. Było to też więcej niż w lipcu br. (307 tys.) i w sierpniu 2019 r., a więc przed pandemią (305 tys.). To, zdaniem autorów raportu, pokazuje, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 r. nie tylko odrobił straty poczynione pandemią, ale zrobił to wręcz z nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie nawet wyższy niż w 2019 r., a więc w jednym z najlepszych okresów w historii polskiego rynku pracy.

Sierpień 2021 r. a oferty pracy

Co więcej, jak zaznaczono w raporcie, zwykle sierpień przynosi wyhamowanie w ofertach pracy, ponieważ kończy się lato i wakacje, a więc wygasa popyt na prace sezonowe w turystyce, gastronomii czy rolnictwie. Ponadto tegoroczny sierpień był wyjątkowo chłodny, co również nie sprzyjało rekrutacjom do prac sezonowych, a mimo to liczba ofert pracy między lipcem a sierpniem wzrosła o ponad 10 tys.

Warszawa radzi sobie najlepiej

Spośród 10 badanych aglomeracji od początku pandemii najlepiej radzi sobie Warszawa - w sierpniu opublikowano tam 37,3 tys. ofert pracy (55 proc. więcej niż rok temu), a w dalszej kolejności Kraków (19,5 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, wzrost o 67 proc. rok do roku). Najmniej ogłoszeń opublikowano w Katowicach i Poznaniu, po 3,2 tys. ogłoszeń - przy czym stolica Wielkopolski od początku pandemii co miesiąc, poza czerwcem br., zajmuje ostatnie miejsce w zestawieniu.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 13,8 ofert pracy (wobec 9,5 rok temu). W sierpniu najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 24,8 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim była Warszawa, w której przypadało średnio 21,2 ofert. Najgorzej wypadł Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 6.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakich pracowników jest największy popyt?

W sierpniu największy wzrost liczby ofert pracy dotyczył rekrutacji specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (o 70 proc. więcej rdr) oraz profesji związanych z IT (48 proc.). Najniższy wzrost popytu zaobserwowano w zawodach związanych z pracą fizyczną (15 proc.), zawodach medycznych (16 proc.) oraz finansowych (17 proc.).

Jakie zachęty zawierają ogłoszenia o pracę?

W sierpniu oferty pracy nieznacznie straciły na atrakcyjności. Jedno ogłoszenie o pracę zawierało średnio 6,4 zachęty, o 0,2 mniej w porównaniu z lipcem br. Nadal jednak jest to jeden z czterech najwyższych wyników od sierpnia 2019 r. Zdecydowanie najczęściej oferowane w ogłoszeniach o pracę zachęty to szkolenia i pakiet medyczny. Przybyło ofert umożliwiających pracę z domu – w lipcu taki rodzaj pracy oferowało 8 proc. firm, w sierpniu - 14 proc.

Jakie wymagania stawia się przyszłym pracownikom?

Wzrosły jednocześnie wymagania stawiane przyszłym pracownikom. W sierpniu pracodawcy stawiali średnio 5,6 wymagań (jeden z najwyższych wyników od wybuchu pandemii), w lipcu było to 5,4. 79 proc. pracodawców oczekuje odpowiedniego doświadczenia zawodowego, a 53 proc. - odpowiedniego wykształcenia. Znajomości języka obcego wymaga 41 proc. pracodawców, a dyspozycyjności – 29 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA