Kategorie

Popyt na pracowników w 2021 r. wyższy niż w 2019 r.

Karolina Mózgowiec
Popyt na pracowników w 2021 r. - jakich pracowników poszukują rekruterzy?
Popyt na pracowników w 2021 r. - jakich pracowników poszukują rekruterzy?
Shutterstock
Popyt na pracowników w 2021 r. mamy wyższy niż w 2019 r. czyli przed pandemią COVID-19. Jakich pracowników poszukują rekruterzy? Jakie zachęty stosują?

Popyt na pracowników w 2021 r.

W sierpniu na portalach rekrutacyjnych opublikowano ok. 318 tys. nowych ofert pracy, czyli o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. To też lepszy wynik niż w sierpniu 2019 r., co potwierdza dobrą kondycję rynku pracy.

Według raportu w sierpniu br. pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych 317,6 tys. nowych ofert pracy, o 33,8 proc. więcej niż w sierpniu 2020 r. Było to też więcej niż w lipcu br. (307 tys.) i w sierpniu 2019 r., a więc przed pandemią (305 tys.). To, zdaniem autorów raportu, pokazuje, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 r. nie tylko odrobił straty poczynione pandemią, ale zrobił to wręcz z nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie nawet wyższy niż w 2019 r., a więc w jednym z najlepszych okresów w historii polskiego rynku pracy.

Sierpień 2021 r. a oferty pracy

Co więcej, jak zaznaczono w raporcie, zwykle sierpień przynosi wyhamowanie w ofertach pracy, ponieważ kończy się lato i wakacje, a więc wygasa popyt na prace sezonowe w turystyce, gastronomii czy rolnictwie. Ponadto tegoroczny sierpień był wyjątkowo chłodny, co również nie sprzyjało rekrutacjom do prac sezonowych, a mimo to liczba ofert pracy między lipcem a sierpniem wzrosła o ponad 10 tys.

Warszawa radzi sobie najlepiej

Spośród 10 badanych aglomeracji od początku pandemii najlepiej radzi sobie Warszawa - w sierpniu opublikowano tam 37,3 tys. ofert pracy (55 proc. więcej niż rok temu), a w dalszej kolejności Kraków (19,5 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, wzrost o 67 proc. rok do roku). Najmniej ogłoszeń opublikowano w Katowicach i Poznaniu, po 3,2 tys. ogłoszeń - przy czym stolica Wielkopolski od początku pandemii co miesiąc, poza czerwcem br., zajmuje ostatnie miejsce w zestawieniu.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 13,8 ofert pracy (wobec 9,5 rok temu). W sierpniu najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 24,8 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim była Warszawa, w której przypadało średnio 21,2 ofert. Najgorzej wypadł Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 6.

Na jakich pracowników jest największy popyt?

W sierpniu największy wzrost liczby ofert pracy dotyczył rekrutacji specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (o 70 proc. więcej rdr) oraz profesji związanych z IT (48 proc.). Najniższy wzrost popytu zaobserwowano w zawodach związanych z pracą fizyczną (15 proc.), zawodach medycznych (16 proc.) oraz finansowych (17 proc.).

Jakie zachęty zawierają ogłoszenia o pracę?

W sierpniu oferty pracy nieznacznie straciły na atrakcyjności. Jedno ogłoszenie o pracę zawierało średnio 6,4 zachęty, o 0,2 mniej w porównaniu z lipcem br. Nadal jednak jest to jeden z czterech najwyższych wyników od sierpnia 2019 r. Zdecydowanie najczęściej oferowane w ogłoszeniach o pracę zachęty to szkolenia i pakiet medyczny. Przybyło ofert umożliwiających pracę z domu – w lipcu taki rodzaj pracy oferowało 8 proc. firm, w sierpniu - 14 proc.

Jakie wymagania stawia się przyszłym pracownikom?

Wzrosły jednocześnie wymagania stawiane przyszłym pracownikom. W sierpniu pracodawcy stawiali średnio 5,6 wymagań (jeden z najwyższych wyników od wybuchu pandemii), w lipcu było to 5,4. 79 proc. pracodawców oczekuje odpowiedniego doświadczenia zawodowego, a 53 proc. - odpowiedniego wykształcenia. Znajomości języka obcego wymaga 41 proc. pracodawców, a dyspozycyjności – 29 proc.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?