REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Czwarty kwartał 2022 inny niż rok wcześniej

W porównaniu z II kwartałem 2022 roku w IV kwartale minionego roku Platforma Migracyjna EWL odnotowała 35-procentowy wzrost rekrutacji pracowników zagranicznych, przede wszystkim w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jak podkreśla przedstawiciel firmy, Michał Wierzchowski, zwiększony popyt był tradycyjnie spowodowany akcjami promocyjnymi z okazji Black Friday, świętami Bożego Narodzenia oraz poświątecznymi wyprzedażami.
Niemniej jednak w przeciwieństwie do 2021 roku, gdzie zwiększone obroty w tych sektorach trwały do końca lutego, tym razem pod koniec minionego roku potrzeby naszych klientów zaczęły już wygasać” – informuje Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

REKLAMA

Autopromocja

Popyt na pracowników zagranicznych w 2023 roku

Zdaniem eksperta, zapotrzebowanie na pracowników w tym roku będzie zróżnicowane w zależności od branży. Wiele sektorów rozpocznie 2023 rok z trudnościami, które trwają już od drugiej połowy tego roku. Mówimy tu o inflacji oraz podwyżce cen energii – mają one duży wpływ na możliwości zatrudniania nowych pracowników. Sytuacji wielu firm nie ułatwia też wysoka podwyżka wynagrodzenia minimalnego. 

Spodziewamy się wciąż niestabilnej sytuacji w branży automotive, która uzależniona jest od dostaw komponentów, głównie z Chin, pochłoniętych obecnie walką z kolejną falą Covid-19. Z kolei branża FMCG, uchodząca za jedną z najbardziej stabilnych pod względem ilości wytwarzanych produktów, mierzy się obecnie ze stałym zwiększaniem kosztów działalności, spowodowanym wzrostem cen, a także podwyżką wynagrodzenia minimalnego. Nie inaczej jest w przypadku branży logistycznej – całkowicie uzależnionej od producentów” – podkreśla Michał Wierzchowski.

Dodaje jednak, że w przypadku tych sektorów, podobnie jak w e-commerce, możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, których cały czas brakuje na rynku lokalnym.

Wielu naszych klientów już teraz informuje nas o nowych zamówieniach, na które powinniśmy być przygotowani w drugiej połowie pierwszego kwartału. Oprócz zapotrzebowania od klientów, z którymi pracujemy już wiele lat, w ostatnich tygodniach zakontraktowaliśmy nowe masowe zamówienia w branży logistycznej i e-commerce, dzięki którym z optymizmem patrzymy na 2023 rok” – informuje dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

Nowe kierunki rekrutacji zagranicznych

Zdaniem eksperta, problem braków kadrowych na polskim rynku pracy rozwiązać można zwiększeniem rekrutacji pracowników z Azji Centralnej i Ameryki Południowej. Powyższe zdają się potwierdzać polscy pracodawcy, coraz chętniej otwierający się na kandydatów z krajów azjatyckich, które jeszcze do niedawna uchodziły za zbyt odległe.

Nasza firma na długo przed wybuchem wojny w Ukrainie szukała możliwości zatrudniania kandydatów pochodzących spoza Ukrainy. W minionym roku bardzo aktywnie rekrutowaliśmy pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także Ameryki Południowej. W efekcie liczba zrekrutowanych przez nas obywateli tych krajów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem” – podkreśla ekspert.  

Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy. Z badania „Workers from Asia – solution for the labour shortage in Romania” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że pracownicy z Azji szczególnie dobrze odnaleźli się na rumuńskim rynku pracy.

Badanie pokazało, że ponad połowa badanych jest gotowa polecić zatrudnienie w Rumunii swoim bliskim, a 60% respondentów zamierza pozostać w tym kraju na dłużej niż rok, co w dłuższej perspektywie miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Rumunii. Ponadto 52% badanych podjęło już naukę języka rumuńskiego, co świadczy o tym, że będą chcieli na dłużej zintegrować się z rumuńskim rynkiem pracy. Największą grupę wśród pracujących w Rumunii obywateli krajów Azji stanowią osoby młode, średnia wieku wynosi 27 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA