REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Czwarty kwartał 2022 inny niż rok wcześniej

W porównaniu z II kwartałem 2022 roku w IV kwartale minionego roku Platforma Migracyjna EWL odnotowała 35-procentowy wzrost rekrutacji pracowników zagranicznych, przede wszystkim w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jak podkreśla przedstawiciel firmy, Michał Wierzchowski, zwiększony popyt był tradycyjnie spowodowany akcjami promocyjnymi z okazji Black Friday, świętami Bożego Narodzenia oraz poświątecznymi wyprzedażami.
Niemniej jednak w przeciwieństwie do 2021 roku, gdzie zwiększone obroty w tych sektorach trwały do końca lutego, tym razem pod koniec minionego roku potrzeby naszych klientów zaczęły już wygasać” – informuje Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

REKLAMA

Autopromocja

Popyt na pracowników zagranicznych w 2023 roku

Zdaniem eksperta, zapotrzebowanie na pracowników w tym roku będzie zróżnicowane w zależności od branży. Wiele sektorów rozpocznie 2023 rok z trudnościami, które trwają już od drugiej połowy tego roku. Mówimy tu o inflacji oraz podwyżce cen energii – mają one duży wpływ na możliwości zatrudniania nowych pracowników. Sytuacji wielu firm nie ułatwia też wysoka podwyżka wynagrodzenia minimalnego. 

Spodziewamy się wciąż niestabilnej sytuacji w branży automotive, która uzależniona jest od dostaw komponentów, głównie z Chin, pochłoniętych obecnie walką z kolejną falą Covid-19. Z kolei branża FMCG, uchodząca za jedną z najbardziej stabilnych pod względem ilości wytwarzanych produktów, mierzy się obecnie ze stałym zwiększaniem kosztów działalności, spowodowanym wzrostem cen, a także podwyżką wynagrodzenia minimalnego. Nie inaczej jest w przypadku branży logistycznej – całkowicie uzależnionej od producentów” – podkreśla Michał Wierzchowski.

Dodaje jednak, że w przypadku tych sektorów, podobnie jak w e-commerce, możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, których cały czas brakuje na rynku lokalnym.

Wielu naszych klientów już teraz informuje nas o nowych zamówieniach, na które powinniśmy być przygotowani w drugiej połowie pierwszego kwartału. Oprócz zapotrzebowania od klientów, z którymi pracujemy już wiele lat, w ostatnich tygodniach zakontraktowaliśmy nowe masowe zamówienia w branży logistycznej i e-commerce, dzięki którym z optymizmem patrzymy na 2023 rok” – informuje dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

Nowe kierunki rekrutacji zagranicznych

Zdaniem eksperta, problem braków kadrowych na polskim rynku pracy rozwiązać można zwiększeniem rekrutacji pracowników z Azji Centralnej i Ameryki Południowej. Powyższe zdają się potwierdzać polscy pracodawcy, coraz chętniej otwierający się na kandydatów z krajów azjatyckich, które jeszcze do niedawna uchodziły za zbyt odległe.

Nasza firma na długo przed wybuchem wojny w Ukrainie szukała możliwości zatrudniania kandydatów pochodzących spoza Ukrainy. W minionym roku bardzo aktywnie rekrutowaliśmy pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także Ameryki Południowej. W efekcie liczba zrekrutowanych przez nas obywateli tych krajów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem” – podkreśla ekspert.  

Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy. Z badania „Workers from Asia – solution for the labour shortage in Romania” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że pracownicy z Azji szczególnie dobrze odnaleźli się na rumuńskim rynku pracy.

Badanie pokazało, że ponad połowa badanych jest gotowa polecić zatrudnienie w Rumunii swoim bliskim, a 60% respondentów zamierza pozostać w tym kraju na dłużej niż rok, co w dłuższej perspektywie miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Rumunii. Ponadto 52% badanych podjęło już naukę języka rumuńskiego, co świadczy o tym, że będą chcieli na dłużej zintegrować się z rumuńskim rynkiem pracy. Największą grupę wśród pracujących w Rumunii obywateli krajów Azji stanowią osoby młode, średnia wieku wynosi 27 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA