REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Czwarty kwartał 2022 inny niż rok wcześniej

W porównaniu z II kwartałem 2022 roku w IV kwartale minionego roku Platforma Migracyjna EWL odnotowała 35-procentowy wzrost rekrutacji pracowników zagranicznych, przede wszystkim w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jak podkreśla przedstawiciel firmy, Michał Wierzchowski, zwiększony popyt był tradycyjnie spowodowany akcjami promocyjnymi z okazji Black Friday, świętami Bożego Narodzenia oraz poświątecznymi wyprzedażami.
Niemniej jednak w przeciwieństwie do 2021 roku, gdzie zwiększone obroty w tych sektorach trwały do końca lutego, tym razem pod koniec minionego roku potrzeby naszych klientów zaczęły już wygasać” – informuje Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

Autopromocja

Popyt na pracowników zagranicznych w 2023 roku

Zdaniem eksperta, zapotrzebowanie na pracowników w tym roku będzie zróżnicowane w zależności od branży. Wiele sektorów rozpocznie 2023 rok z trudnościami, które trwają już od drugiej połowy tego roku. Mówimy tu o inflacji oraz podwyżce cen energii – mają one duży wpływ na możliwości zatrudniania nowych pracowników. Sytuacji wielu firm nie ułatwia też wysoka podwyżka wynagrodzenia minimalnego. 

Spodziewamy się wciąż niestabilnej sytuacji w branży automotive, która uzależniona jest od dostaw komponentów, głównie z Chin, pochłoniętych obecnie walką z kolejną falą Covid-19. Z kolei branża FMCG, uchodząca za jedną z najbardziej stabilnych pod względem ilości wytwarzanych produktów, mierzy się obecnie ze stałym zwiększaniem kosztów działalności, spowodowanym wzrostem cen, a także podwyżką wynagrodzenia minimalnego. Nie inaczej jest w przypadku branży logistycznej – całkowicie uzależnionej od producentów” – podkreśla Michał Wierzchowski.

Dodaje jednak, że w przypadku tych sektorów, podobnie jak w e-commerce, możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, których cały czas brakuje na rynku lokalnym.

Wielu naszych klientów już teraz informuje nas o nowych zamówieniach, na które powinniśmy być przygotowani w drugiej połowie pierwszego kwartału. Oprócz zapotrzebowania od klientów, z którymi pracujemy już wiele lat, w ostatnich tygodniach zakontraktowaliśmy nowe masowe zamówienia w branży logistycznej i e-commerce, dzięki którym z optymizmem patrzymy na 2023 rok” – informuje dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

Nowe kierunki rekrutacji zagranicznych

Zdaniem eksperta, problem braków kadrowych na polskim rynku pracy rozwiązać można zwiększeniem rekrutacji pracowników z Azji Centralnej i Ameryki Południowej. Powyższe zdają się potwierdzać polscy pracodawcy, coraz chętniej otwierający się na kandydatów z krajów azjatyckich, które jeszcze do niedawna uchodziły za zbyt odległe.

Nasza firma na długo przed wybuchem wojny w Ukrainie szukała możliwości zatrudniania kandydatów pochodzących spoza Ukrainy. W minionym roku bardzo aktywnie rekrutowaliśmy pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także Ameryki Południowej. W efekcie liczba zrekrutowanych przez nas obywateli tych krajów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem” – podkreśla ekspert.  

Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy. Z badania „Workers from Asia – solution for the labour shortage in Romania” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że pracownicy z Azji szczególnie dobrze odnaleźli się na rumuńskim rynku pracy.

Badanie pokazało, że ponad połowa badanych jest gotowa polecić zatrudnienie w Rumunii swoim bliskim, a 60% respondentów zamierza pozostać w tym kraju na dłużej niż rok, co w dłuższej perspektywie miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Rumunii. Ponadto 52% badanych podjęło już naukę języka rumuńskiego, co świadczy o tym, że będą chcieli na dłużej zintegrować się z rumuńskim rynkiem pracy. Największą grupę wśród pracujących w Rumunii obywateli krajów Azji stanowią osoby młode, średnia wieku wynosi 27 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA