Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
REKLAMA
REKLAMA
Czwarty kwartał 2022 inny niż rok wcześniej
W porównaniu z II kwartałem 2022 roku w IV kwartale minionego roku Platforma Migracyjna EWL odnotowała 35-procentowy wzrost rekrutacji pracowników zagranicznych, przede wszystkim w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jak podkreśla przedstawiciel firmy, Michał Wierzchowski, zwiększony popyt był tradycyjnie spowodowany akcjami promocyjnymi z okazji Black Friday, świętami Bożego Narodzenia oraz poświątecznymi wyprzedażami.
“Niemniej jednak w przeciwieństwie do 2021 roku, gdzie zwiększone obroty w tych sektorach trwały do końca lutego, tym razem pod koniec minionego roku potrzeby naszych klientów zaczęły już wygasać” – informuje Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.
REKLAMA
Popyt na pracowników zagranicznych w 2023 roku
Zdaniem eksperta, zapotrzebowanie na pracowników w tym roku będzie zróżnicowane w zależności od branży. Wiele sektorów rozpocznie 2023 rok z trudnościami, które trwają już od drugiej połowy tego roku. Mówimy tu o inflacji oraz podwyżce cen energii – mają one duży wpływ na możliwości zatrudniania nowych pracowników. Sytuacji wielu firm nie ułatwia też wysoka podwyżka wynagrodzenia minimalnego.
„Spodziewamy się wciąż niestabilnej sytuacji w branży automotive, która uzależniona jest od dostaw komponentów, głównie z Chin, pochłoniętych obecnie walką z kolejną falą Covid-19. Z kolei branża FMCG, uchodząca za jedną z najbardziej stabilnych pod względem ilości wytwarzanych produktów, mierzy się obecnie ze stałym zwiększaniem kosztów działalności, spowodowanym wzrostem cen, a także podwyżką wynagrodzenia minimalnego. Nie inaczej jest w przypadku branży logistycznej – całkowicie uzależnionej od producentów” – podkreśla Michał Wierzchowski.
Dodaje jednak, że w przypadku tych sektorów, podobnie jak w e-commerce, możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, których cały czas brakuje na rynku lokalnym.
„Wielu naszych klientów już teraz informuje nas o nowych zamówieniach, na które powinniśmy być przygotowani w drugiej połowie pierwszego kwartału. Oprócz zapotrzebowania od klientów, z którymi pracujemy już wiele lat, w ostatnich tygodniach zakontraktowaliśmy nowe masowe zamówienia w branży logistycznej i e-commerce, dzięki którym z optymizmem patrzymy na 2023 rok” – informuje dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.
Nowe kierunki rekrutacji zagranicznych
Zdaniem eksperta, problem braków kadrowych na polskim rynku pracy rozwiązać można zwiększeniem rekrutacji pracowników z Azji Centralnej i Ameryki Południowej. Powyższe zdają się potwierdzać polscy pracodawcy, coraz chętniej otwierający się na kandydatów z krajów azjatyckich, które jeszcze do niedawna uchodziły za zbyt odległe.
„Nasza firma na długo przed wybuchem wojny w Ukrainie szukała możliwości zatrudniania kandydatów pochodzących spoza Ukrainy. W minionym roku bardzo aktywnie rekrutowaliśmy pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także Ameryki Południowej. W efekcie liczba zrekrutowanych przez nas obywateli tych krajów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem” – podkreśla ekspert.
Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy. Z badania „Workers from Asia – solution for the labour shortage in Romania” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że pracownicy z Azji szczególnie dobrze odnaleźli się na rumuńskim rynku pracy.
Badanie pokazało, że ponad połowa badanych jest gotowa polecić zatrudnienie w Rumunii swoim bliskim, a 60% respondentów zamierza pozostać w tym kraju na dłużej niż rok, co w dłuższej perspektywie miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Rumunii. Ponadto 52% badanych podjęło już naukę języka rumuńskiego, co świadczy o tym, że będą chcieli na dłużej zintegrować się z rumuńskim rynkiem pracy. Największą grupę wśród pracujących w Rumunii obywateli krajów Azji stanowią osoby młode, średnia wieku wynosi 27 lat.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat