REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Czwarty kwartał 2022 inny niż rok wcześniej

W porównaniu z II kwartałem 2022 roku w IV kwartale minionego roku Platforma Migracyjna EWL odnotowała 35-procentowy wzrost rekrutacji pracowników zagranicznych, przede wszystkim w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jak podkreśla przedstawiciel firmy, Michał Wierzchowski, zwiększony popyt był tradycyjnie spowodowany akcjami promocyjnymi z okazji Black Friday, świętami Bożego Narodzenia oraz poświątecznymi wyprzedażami.
Niemniej jednak w przeciwieństwie do 2021 roku, gdzie zwiększone obroty w tych sektorach trwały do końca lutego, tym razem pod koniec minionego roku potrzeby naszych klientów zaczęły już wygasać” – informuje Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

REKLAMA

Autopromocja

Popyt na pracowników zagranicznych w 2023 roku

Zdaniem eksperta, zapotrzebowanie na pracowników w tym roku będzie zróżnicowane w zależności od branży. Wiele sektorów rozpocznie 2023 rok z trudnościami, które trwają już od drugiej połowy tego roku. Mówimy tu o inflacji oraz podwyżce cen energii – mają one duży wpływ na możliwości zatrudniania nowych pracowników. Sytuacji wielu firm nie ułatwia też wysoka podwyżka wynagrodzenia minimalnego. 

Spodziewamy się wciąż niestabilnej sytuacji w branży automotive, która uzależniona jest od dostaw komponentów, głównie z Chin, pochłoniętych obecnie walką z kolejną falą Covid-19. Z kolei branża FMCG, uchodząca za jedną z najbardziej stabilnych pod względem ilości wytwarzanych produktów, mierzy się obecnie ze stałym zwiększaniem kosztów działalności, spowodowanym wzrostem cen, a także podwyżką wynagrodzenia minimalnego. Nie inaczej jest w przypadku branży logistycznej – całkowicie uzależnionej od producentów” – podkreśla Michał Wierzchowski.

Dodaje jednak, że w przypadku tych sektorów, podobnie jak w e-commerce, możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, których cały czas brakuje na rynku lokalnym.

Wielu naszych klientów już teraz informuje nas o nowych zamówieniach, na które powinniśmy być przygotowani w drugiej połowie pierwszego kwartału. Oprócz zapotrzebowania od klientów, z którymi pracujemy już wiele lat, w ostatnich tygodniach zakontraktowaliśmy nowe masowe zamówienia w branży logistycznej i e-commerce, dzięki którym z optymizmem patrzymy na 2023 rok” – informuje dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL.

Nowe kierunki rekrutacji zagranicznych

Zdaniem eksperta, problem braków kadrowych na polskim rynku pracy rozwiązać można zwiększeniem rekrutacji pracowników z Azji Centralnej i Ameryki Południowej. Powyższe zdają się potwierdzać polscy pracodawcy, coraz chętniej otwierający się na kandydatów z krajów azjatyckich, które jeszcze do niedawna uchodziły za zbyt odległe.

Nasza firma na długo przed wybuchem wojny w Ukrainie szukała możliwości zatrudniania kandydatów pochodzących spoza Ukrainy. W minionym roku bardzo aktywnie rekrutowaliśmy pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także Ameryki Południowej. W efekcie liczba zrekrutowanych przez nas obywateli tych krajów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem” – podkreśla ekspert.  

Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy. Z badania „Workers from Asia – solution for the labour shortage in Romania” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że pracownicy z Azji szczególnie dobrze odnaleźli się na rumuńskim rynku pracy.

Badanie pokazało, że ponad połowa badanych jest gotowa polecić zatrudnienie w Rumunii swoim bliskim, a 60% respondentów zamierza pozostać w tym kraju na dłużej niż rok, co w dłuższej perspektywie miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Rumunii. Ponadto 52% badanych podjęło już naukę języka rumuńskiego, co świadczy o tym, że będą chcieli na dłużej zintegrować się z rumuńskim rynkiem pracy. Największą grupę wśród pracujących w Rumunii obywateli krajów Azji stanowią osoby młode, średnia wieku wynosi 27 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA