REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście zakładu pracy 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Przejście zakładu pracy 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przejście zakładu pracy - raczej nie szykują się zmiany w tym zakresie na 2024 r., ale warto wiedzieć, że koncepcja przejścia zakładu pracy ma na celu zabezpieczenie praw pracowników przez wyeliminowanie możliwości wykorzystania transferu jako pretekstu do pozbawienia ich pracy. Instytucja ta opiera się na zasadzie zachowania tożsamości stosunku pracy pomimo zmiany, jaka następuje po stronie pracodawcy. Jeśli zmiana ta wynika z przejścia zakładu pracy, nowy pracodawca wstępuje w stosunek pracy z mocy prawa w miejsce dotychczasowego pracodawcy. Co oznacza przejście zakładu pracy na innego pracodawcę? Kiedy następuje przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę? Co z pracownikami po przejęciu firmy? Czy pracodawca może przenieść pracownika do innej firmy? 
rozwiń >

Co to jest przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Zasady przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP). Przejście zakładu pracy może nastąpić w całości czy też w części. Przejście zakładu pracy oznacza niejako transfer z jednego podmiotu na drugi. Na skutek tego zmienia się podmiot zatrudniający, tj. pracodawca. Jest to konsekwencją różnorodnych zdarzeń prawnych i gospodarczych, np. takich jak sprzedaż zakładu pracy, dzierżawa czy leasing zakładu pracy.

Ważne
Zasada automatyzmu przejścia zakładu pracy

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, co do zasady, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że konstrukcja prawna przejścia opiera się na zasadzie automatyzmu, polegającej na tym, że skutek w postaci zmiany pracodawcy następuje automatycznie, z mocy samego prawa, z chwilą, w której dochodzi do przejęcia zakładu pracy rozumianego jako fakt. Wola pracowników nie ma tu żadnego znaczenia - ich zgoda nie jest potrzebna. Zatem nawet jeżeli pracownicy sprzeciwiają się zmianie pracodawcy, do takiej zmiany może dojść. Pracownicy mogą jednak rozwiązać stosunek pracy za uprzedzeniem.

Przejście zakładu pracy tylko na gruncie prawa pracy - nie prawa cywilnego

Jeżeli masz zawartą umowę zlecenia, umowę o dzieło czy też świadczenia usług, nie dotyczą Cię przepisy art. 23 zn 1 KP. Dlaczego? Przepis odnosi się wyłącznie do stosunków pracy. Poza zakresem jego normowania pozostają inne stosunki zatrudnienia, w tym wynikające z umów cywilnoprawnych (zob. wyr. SN z 2 października 2019 r., II UK 103/18). 

Kiedy następuje przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę?

Przejęcie zakładu pracy następuje w terminie określonym przez podmiot przejmujący i przejmowany, niemniej jednak muszą one zachować pewne prawne obowiązki co do terminów określonych w KP. Przykładowo, przekazanie informacji o warunkach przejścia powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

O czym pracodawca musi poinformować przy przejściu zakładu pracy?

Zakres informacji, które musi przekazać dotychczasowy i nowy pracodawca zależy od tego czy w zakładzie pracy działają związki zawodowe.

Przykład
Jeżeli nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o:
  • przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,

  • przyczynach przejścia zakładu pracy,

  • prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach przejścia zakładu pracy dla pracowników,

  • zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.

Czy pracownik może rozwiązać umowę z powodu przejścia zakładu pracy?

Pani Jadwiga nie chce pracować u nowego pracodawcy, ponieważ dowiedziała się, że obowiązują u niego dużo gorsze warunki wynagradzania, niż  u dotychczasowego pracodawcy. Pracownicy nie otrzymują premii co miesiąc, zgodnie z regulaminem wynagradzania. Czy Pani Jadwiga może rozwiązać umowę z powodu przejścia zakładu pracy?

Tak, oczywiście pracownik może rozwiązać umowę z powodu przejścia zakładu pracy. Obowiązuje przecież zasada wolności pracy, nikogo nie można zmusić do wykonywania pracy i pozostawania w stosunku pracy. 

Ważne
MOŻESZ ROZWIĄZAĆ STOSUNEK PRACY ZA 7 DNIOWYM UPRZEDZENIEM (NIE WYPOWIEDZENIEM!) - MASZ NA TO 2 MIESIĄCE OD PRZEJŚCIA ZAKŁADU

Jak podkreśla prof. Stelina: "pracownicy pozbawieni są realnego wpływu na to, z kim będą pozostawać w stosunku pracy, co może budzić wątpliwości z punktu widzenia zasady wolności pracy. Dlatego ustawodawca zadecydował się na przyznanie przejętym pracownikom prawa do rozwiązania stosunku pracy w szczególnym trybie. W terminie dwóch miesięcy od daty przejścia pracownik może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, jednak za siedmiodniowym uprzedzeniem. Oznacza to, że stosunek pracy ulega rozwiązaniu po upływie siedmiu dni od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie woli. Oświadczenie jest złożone z chwilą, kiedy dotarło do adresata w taki sposób, że mógł się on z oświadczeniem zapoznać" (zob: A. Stelina, [w:] A. Sobczyk (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 6, Warszawa 2023).

Rozwiązanie powinno nastąpić w formie pisemnej. Taki stosunek pracy ulega rozwiązaniu po upływie siedmiu dni od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie woli. Oświadczenie jest złożone z chwilą, kiedy dotarło do adresata w taki sposób, że mógł się on z oświadczeniem zapoznać. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Czy w związku z przejściem zakładu pracy i rozwiązaniem umowy mam prawo do odprawy?

Jak wyjaśnił SN(7) w uchwała z 18 czerwca 2009 r. (III PZP 1/09): Rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 KP nie uprawnia do nabycia odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, chyba że przyczyną rozwiązania stosunku pracy była poważna zmiana warunków pracy na niekorzyść pracownika.

Nowe warunki pracy i płacy po przejęciu

Nie w każdej sytuacji pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom. 

Ma taki obowiązek jedynie w stosunku do pracowników świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (czyli np. na podstawie powołania, mianowania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę). Musi on wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. 

W przypadku nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.

Czy przejęcie firmy może stanowić podstawę wypowiedzenia umowy?

Nie, przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

Kto odpowiada za długi po przejęciu?

Za zobowiązania, i to różnego typu, wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

Czy można przejąć zakład pracy, w którym jest zatrudniony tylko jeden pracownika?

Tak, przepis art. 231 KP nie wyklucza przejęcia zakładu pracy lub jego części, tylko z jednym pracownikiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA