Kategorie

Przejęcie zakładu pracy a PPK

Łukasz Skoczeń
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Przejęcie zakładu pracy a PPK
Przejęcie zakładu pracy a PPK
Shutterstock
Przejęcie zakładu pracy ma wpływ na obowiązki związane z PPK. Kiedy nowy pracodawca wdraża PPK?

Przejście zakładu na innego pracodawcę a PPK

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, w trybie art. 23[1] kodeksu pracy, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Takie zdarzenie ma wpływ na obowiązki pracodawcy związane z PPK, ale nie powoduje, że musi on wdrożyć ten program szybciej niż w terminach wyznaczonych przez przepisy przejściowe ustawy o PPK.

Przejęcie pracowników w trybie art. 23 [1] k.p. nie stanowi podstawy do zapewnienia im ciągłości oszczędzania w PPK. Jeśli przejmowany pracodawca wprowadził już PPK, a przejmujący tego jeszcze nie uczynił, to przejmowani pracownicy u nowego pracodawcy będą mogli oszczędzać w PPK dopiero po wdrożeniu przez niego programu. Dla pracowników będących uczestnikami PPK oznacza to, że będą mieli przerwę w oszczędzaniu. Wynika to z tego, że ustawa o PPK nie nakłada na przejmującego pracodawcę obowiązku szybszego zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK niż w terminach wynikających z art. 134 i art. 137 ustawy o PPK.

Pracodawca, do którego przepisy ustawy o PPK mają zastosowanie od 1 stycznia 2021 r., ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK do 23 kwietnia, a umowy o prowadzenie PPK do 10 maja br. Jeśli np. w połowie stycznia przejął pracowników w trybie art. 23[1] k.p., nie ma to wpływu na wskazane wyżej terminy wdrożenia przez niego programu PPK – nawet, gdyby osoby te oszczędzały w PPK u dotychczasowego pracodawcy. Zawierając umowę o prowadzenie PPK np. 10 maja, czyli w ostatnim dopuszczalnym dla niego terminie, pracodawca ten ma obowiązek zawrzeć ją m.in. dla pracowników przejętych przez niego w połowie stycznia.   

Kiedy termin na wdrożenie PPK będzie krótszy?

W przypadku, gdy terminy na zawarcie wyżej wymienionych umów są ustalane przez pracodawcę zgodnie z art. 8 ust. 1 i art. 16 ustawy o PPK (dot. to np. podmiotów powstałych w 2021 roku), omawiany sposób przejęcia pracowników może jednak skrócić terminy na wdrożenie PPK przez nowego pracodawcę. Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o PPK, do okresu zatrudnienia przejętych pracowników nowy pracodawca wlicza bowiem także ich okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie art. 23[1] k.p.

Przykładowo, jeśli pracodawca zatrudniłby pierwszych pracowników dopiero 1 maja br., ale byli to pracownicy przejęci przez niego od poprzedniego pracodawcy w trybie art. 23[1] k.p., w związku z czym już w momencie zatrudnienia u nowego pracodawcy mieliby co najmniej 3-miesięczny (90-dniowy) okres zatrudnienia, to ten pracodawca miałby obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK do 10 czerwca br., a umowę o zarządzanie PPK do 26 maja br.

Powyższe obliczenia wynikają z art. 16 ustawy o PPK, w którym mowa o obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o PPK, umowę o zarządzanie PPK podmiot zatrudniający musi zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej podmiot ten ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT +  VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • radek
    2021-05-16 20:29:55
    Jak tak to czytam, to z punktu widzenia pracownika, PPK są ciut skomplikowane, ale też dużo oferują, także dobrze, że wprowadzono ten program. Zawsze to dodatkowe źródło finansowe do emerytury, co każdemu się przyda
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

Praca zdalna a work-life balance

Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Kontroferta dla pracownika - co to jest?

Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.