Kategorie

Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Lisowska Marta
talent acquisition & development specialist w Randstad Polska
Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?
Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?
Shutterstock
Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

Pierwszy dzień pracy pracownika zdalnego

Rozpoczęcie nowej pracy to wydarzenie, któremu towarzyszą różne emocje. Z jednej strony to radość i ekscytacja, z drugiej niepewność i stres. Teraz, kiedy wiele przedsiębiorstw pracuje przynajmniej częściowo w trybie zdalnym, odczucia pracowników mogą być jeszcze intensywniejsze. Jak im pomóc przezwyciężyć nerwy? Kto powinien zająć się ich wdrożeniem?

To na barkach pracodawcy ciąży obowiązek zadbania o odpowiedni proces wdrożenia nowych osób. Dzięki temu będą one mogły zintegrować się z zespołem, nawet pomimo pracy z domu. Poznają również kulturę organizacyjną i procesy obowiązujące w przedsiębiorstwie. Nie wiesz, jak możesz pomóc nowym pracownikom odnaleźć się w Twojej firmie pierwszego dnia pracy zdalnej? Oto kilka użytecznych wskazówek.

1. Czy pracownik dysponuje niezbędnymi do pracy zasobami i narzędziami?

Reklama

W pierwszej kolejności zadbaj o to, czy nowo zatrudniony pracownik dysponuje wszelkimi zasobami i narzędziami do wykonywania swoich obowiązków zdalnie. Jeśli to Ty dostarczasz komputer, telefon lub inne akcesoria, upewnij się, że dotrą one z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli to pracownik sam zapewnia sobie narzędzia, również sprawdź, czy przygotował je na czas.

Upewnij się również, że pracownik otrzymał wszystkie dane do logowania do zasobów organizacji (poczta, wewnętrzne oprogramowanie, firmowa sieć VPN). Sprawdź, czy wie, jak uzyskać do nich dostęp i czy wie, jak się nimi posługiwać – na początek znajomość firmowych zasobów nie musi być pełna, w pierwszych dniach pracy wystarczą podstawy. Żeby pracownik czuł się pewniej, możesz wcześniej przeprowadzić próbę logowania.

Dzięki zaplanowaniu logistyki wcześniej oszczędzisz pracownikowi nerwów. Pokażesz również swój profesjonalizm i to, że poważnie podchodzisz do współpracy.

2. Czy pracownik ma zapewnione wsparcie kolegi lub koleżanki z zespołu?

Reklama

Każda firma ma swój unikalny sposób funkcjonowania. Żeby go zrozumieć i się w niego wdrożyć, nowy pracownik potrzebuje wsparcia bardziej doświadczonego kolegi lub koleżanki. Wyznaczona przez Ciebie osoba, tzw. buddy, rozwieje wszelkie wątpliwości nowicjusza i odpowie na każde jego pytanie. Przeprowadzi go również przez kluczowe procesy oraz narzędzia stosowane w firmie. W tym celu wykorzystać możesz wideokonferencję, czat lub inne cyfrowe narzędzia.

Wsparcie buddy’ego jest naprawdę cenne. Nowy pracownik powinien mieć, do kogo się zwrócić o pomoc, i nie powinien to być szef. Nawet jeśli jesteś wyrozumiałym i cierpliwym liderem, niektóre osoby mogą mieć problem z proszeniem Cię o wsparcie, by nie wyjść na osoby niekompetentne. Pracownicy chcą zrobić dobre pierwsze wrażanie. Nie warto im tego odbierać.

3. Czy nowy pracownik otrzymał odpowiednie dla niego zadania?

Żeby nowy pracownik dobrze zaaklimatyzował się w firmie, powinien rozpocząć pracę od projektów zespołowych. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku trybu zdalnego. Bez znajomości procesów toczących się w firmie trudno bowiem wykonywać zadania na własną rękę. Tymczasem dzięki projektom zespołowym nowicjusz ma szansę poznać bliżej koleżanki i kolegów. Zaznajamia się również z kulturą organizacyjną firmy.

Podczas pracy zespołowej nowy pracownik dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, a jednocześnie nie ma obaw, że odpowiedzialność za wykonanie zadania spoczywa wyłącznie na nim. Dzięki temu integruje się z pracownikami, mniej się denerwuje i jest bardziej skory do ujawniania swoich talentów.

4. Czy pracownik wie, że zadawanie pytań jest mile widziane?

Brak fizycznej obecności koleżanek i kolegów może sprawiać, że nowy pracownik nie będzie skłonny, by zadawać pytania. Dlatego warto go uczulić, że pytania są wręcz mile widziane. Pierwszego dnia nowicjusz jest wręcz bombardowany informacjami. Nie ma w tym nic dziwnego, że niektóre aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa mogą być dla niego niejasne.

Dlatego jako pracodawca powinieneś zadbać o stworzenie środowiska, w którym zadawanie pytań jest czymś naturalnym. Wówczas nowy pracownik poczuje się komfortowo i nie będzie bał się pytać. Dzięki temu nie tylko szybciej wdroży się w działalność firmy, ale również będzie efektywniej wykonywał swoje obowiązki.

5. Czy pamiętasz o feedbacku?

Onboarding, czyli proces wdrażania, adaptacji i aklimatyzacji pracownika w nowej firmie, bywa trudny i wymagający, zwłaszcza jeśli w całości odbywa się online. Dlatego warto go cały czas udoskonalać, by odpowiadał potrzebom i organizacji i pracowników. Nieoceniona jest w tym względzie informacja zwrotna od personelu. Dzięki feedbackowi będziesz w stanie doskonalić proces onboardingu.

Dlatego poproś zatrudnionych pracowników, by podzielili się swoimi doświadczeniami z pierwszych tygodni/miesięcy. Zapytaj, co było dla nich szczególnie ważne w tym czasie i jak oceniają działania firmy. W ten sposób dowiesz się, co przynosi efekty, a z czego lepiej zrezygnować. O feedback poproś także te osoby, które po okresie próbnym z własnej woli postanowiły odejść z pracy. Problem może tkwić bowiem właśnie w onboardingu. Warto więc to przeanalizować.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?