Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo europejskie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo europejskie.
Delegacja pracowników do krajów UE
Aktualizacja: 12.01.2012
Pracodawca polski przez czas delegacji powinien stosować przepisy korzystniejsze dla pracownika delegowanego, np. jeśli prawo państwa delegacji nie przywiduje dodatku za nadgodziny, polski pracodawca powinien go jednak wypłacić. »
Zakaz zatrudniania cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie
Aktualizacja: 13.04.2011
Rząd przyjął założenia do ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich. Zakazane będzie zatrudnianie cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie. »
Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania
Aktualizacja: 22.03.2011
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną. »
Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy
Aktualizacja: 23.02.2011
Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych. »
Zakaz dyskryminacji zleceniobiorców - nowe przepisy
Aktualizacja: 27.01.2011
Od 1 stycznia 2011 r. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dochodzić odszkodowania w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu. Takie uprawnienie przyznaje im ustawa z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. »
Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?
Aktualizacja: 14.01.2011
Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu ten pracownik może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy. »
Roczny limit godzin nadliczbowych
Aktualizacja: 22.12.2010
Tylko w prawie polskim godzinami nadliczbowymi nie są godziny pracy wykonywanej przez pracownika niepełnoetatowego ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, ale nieprzekraczające norm wskazanych w Kodeksie pracy. »
Kiedy do umowy o pracę stosować prawo innego państwa
Aktualizacja: 29.03.2010
Wybór określonego prawa właściwego dla umowy o pracę, innego niż prawo kraju, w którym praca jest świadczona, nie wyłącza obowiązku stosowania niektórych reguł prawa pracy obowiązujących w kraju wykonywania pracy. »
Dyskryminacja pozytywna kobiet
Aktualizacja: 26.11.2009
Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania tzw. dyskryminacji pozytywnej ze względu na płeć. Jest to wyjątek, który ma pomóc wyrównać szanse kobiet przez przyznanie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do mężczyzn. »
Ochrona praw pracowniczych w przypadku przejęcia zakładu pracy w UE
Aktualizacja: 13.12.2008
Pracownicy przejmowani w wyniku przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę mogą liczyć na ochronę nie tylko na poziomie prawa krajowego, ale także unijnego. »
Nowe zharmonizowane polskie normy związane z bhp
Aktualizacja: 08.12.2008
Mamy nowy wykaz zharmonizowanych Polskich Norm. Potrzebę stworzenia kolejnych norm „wymusiły” na nas przepisy unijne. »
Aktualizacja: 13.12.2008
Prawo unijne nie ingeruje w kwestie zatrudniania pracowników. Ustala jednak pewne minimalne wytyczne, które muszą być przestrzegane w krajach członkowskich. »
Ochrona pracy młodych pracowników
Aktualizacja: 13.12.2008
Dbanie o dobro pracowników młodocianych odbywa się nie tylko na gruncie prawa krajowego, ale także europejskiego. »
Czy menedżer cudzoziemiec podlega polskim ubezpieczeniom
Aktualizacja: 30.12.2008
Zamierzamy podpisać umowę menedżerską z osobą, która jest cudzoziemcem. Czy będziemy zobowiązani zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i opłacać składki w Polsce (będzie to jego jedyna praca)? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad