REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców
Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców

REKLAMA

REKLAMA

Jakie błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca są najczęściej popełniane? Warto mieć ich świadomość! Złożoność i czasochłonność procedury sprawiają, że nietrudno o popełnienie błędu, który nieraz może skutkować dotkliwą karą, a nawet pozbawieniem wolności. Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam” stworzonego z myślą o polskich przedsiębiorcach, którzy planują zatrudnienie cudzoziemców.

Zatrudnienie cudzoziemca – jak uniknąć błędów

Zatrudnienie cudzoziemców to rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają polscy przedsiębiorcy. Zagraniczni pracownicy pozwalają szybko wypełnić luki kadrowe oraz zachować ciągłość pracy, co ma szczególnie duże znaczenie w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Obywatele Unii Europejskiej mogą pracować w Polsce na tych samych zasadach, co Polacy, a ich zatrudnienie nie wymaga dokonania dodatkowych procedur. Schody zaczynają się w momencie decyzji o zatrudnieniu pracowników spoza UE. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak ich uniknąć? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

REKLAMA

Autopromocja

Złożenie niekompletnych dokumentów

Aby legalnie zatrudnić pracownika spoza Unii Europejskiej, niezbędne jest uzyskanie odpowiednich dokumentów i zgód ze strony organów administracyjnych. Jednym z najczęściej popełnianych błędów na tym etapie są braki w wymaganych dokumentach, które powodują znaczne wydłużenie całej procedury, co może mieć duże znaczenie biznesowe. Dla każdego dokumentu legalizacyjnego obowiązuje uregulowana lista dokumentów, które należy złożyć razem z wnioskiem.

Wniosek o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (wymagane dokumenty)

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek;
  2. Skan wszystkich wypełnionych stron paszportu cudzoziemca;
  3. Dowód uiszczenia opłaty za oświadczenie - 100 zł.

W przypadku występowania w sprawie pełnomocnika:

  1. Podpisane oświadczenia o niekaralności pracodawcy;
  2. Podpisane pełnomocnictwo.

Wniosek o zezwolenie na pracę (wymagane dokumenty)

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek;
  2. Skan wszystkich wypełnionych stron paszportu cudzoziemca;
  3. Potwierdzenie dokonania opłaty administracyjnej w wysokości 100 zł;
  4. Informację od starosty i dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków dla zawodów regulowanych.
  5. Aktualny wyciąg z KRS.

W przypadku występowania w sprawie pełnomocnika są to dodatkowo:

  1. Opłata za pełnomocnictwo 17 zł;
  2. Upoważnienie; 
  3. Oświadczenie o niekaralności pracodawcy;
  4. Aktualny wyciąg z KRS.

Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy (wymagane dokumenty)

  1. Dwa egzemplarze prawidłowo wypełnionych wniosków;
  2. 4 kolorowe zdjęcia;
  3. Załącznik nr 1;
  4. Potwierdzenie opłaty 440 zł;
  5. Potwierdzenie ubezpieczenia;
  6. Kopia paszportu x 2;
  7. Zeznanie podatkowe;
  8. Aktualny wyciąg z KRS;
  9. Osobiste stawiennictwo do UW w celu złożenia odcisków linii papilarnych w terminie nie krótszym niż 7 dni (pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania).

W przypadku występowania w sprawie pełnomocnika niezbędne będą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Opłata za pełnomocnictwo 17 zł;
  2. Upoważnienie;
  3. Aktualny wyciąg z KRS.

Lista wymaganych do złożenia wniosków dokumentów może się różnić, w zależności od Województwa. Złożenie niekompletnego wniosku powoduje wydłużenie się sprawy. Zebranie i weryfikacja odpowiedniej dokumentacji jest obowiązkiem podmiotu, który planuje zatrudnić cudzoziemca.

Brak lub niedotrzymanie terminu powiadomienia o podjęciu pracy przez cudzoziemca

Skompletowanie wymaganych pozwoleń to nie wszystko. Po otrzymaniu urzędowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy pracodawca musi powiadomić właściwe organy o podjęciu pracy przez cudzoziemca. Jednym z często popełnianych błędów jest brak wystosowania takiego powiadomienia lub przekroczenie określonego przez ustawę terminu. Jak powinna wyglądać procedura?

Ustawowy obowiązek informacyjny o podjęciu pracy przez cudzoziemca  powinien być spełniony w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń. Taki sam termin obowiązuje w przypadku, gdy cudzoziemiec dla którego wydane zostało oświadczenie, jednak nie podejmie pracy. Informacje należy składać:

  • za pośrednictwem platformy praca.gov.pl;
  • za pośrednictwem poczty;
  • osobiście w Kancelarii Urzędu Pracy.

Brak wystosowania odpowiedniej informacji do starosty, jest równoznaczny z nielegalnym zatrudnieniem cudzoziemca i podlega karze grzywny.

Niepoinformowanie starosty o podjęciu/niepodjęciu pracy na oświadczeniu jest równoznaczne nielegalnemu zatrudnieniu i niedopełnienie obowiązku informowania przez cudzoziemca podlega karze grzywny. Maksymalny wymiar kary to nawet 30 000 zł.

Brak powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy

Obywatele Ukrainy należą do najczęściej zatrudnionej mniejszości narodowej w Polsce. W świetle obowiązującej Ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przy zatrudnieniu pracowników z Ukrainy nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę jak w przypadku innych cudzoziemców. Aby jednak zatrudnienie było legalne, konieczne jest wysłanie powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia pracy.

Rozporządzenie dotyczy obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce legalnie i mają ważny tytuł pobytowy lub przybyli na terytorium Polski legalnie w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w Polsce. Postanowienia ustawy dotyczą także małżonka obywatela Ukrainy, który nie ma obywatelstwa ukraińskiego, o ile przybył na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. Obywatela Ukrainy można zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

Legalny pobyt lub przybycie na terytorium Polski w określonym przez ustawę terminie, poświadczają określone dokumenty, których weryfikacja jest zadaniem pracodawcy. Wśród nich znajdują się:

  1. Dokumenty pobytowe (wydłużone na mocy prawa):
  • Wiza krajowa do 31.12.2022r;
  • Zezwolenie na pobyt czasowy do 31.12.2022;
  • Ruch bezwizowy - 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 roku, niezależnie od daty rzeczywistego przekroczenia granicy.
  1. Stempel ze wskazaniem daty, umieszczony przez polską Straż Graniczną w dokumencie podróży.
  2. Wniosek o nadanie numeru PESEL, w przypadku wjazdu na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022, który nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej. Wniosek powinien być złożony nie później niż 90 dni od dnia przekroczenia granicy.

Dodatkowo, aby legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy lub jego małżonka o innym obywatelstwie, pracodawca powinien w ciągu 14 dni od daty podjęcia, powiadomić właściwy powiatowy Urząd Pracy właściwy ze względu na adres firmy lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Należy to zrobić elektronicznie na portalu praca.gov.pl lub w siedzibie Urzędu.

Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam

Jak widać lista formalności jest długa, a niedopełnienie któregoś z punktów może skutkować znacznym wydłużeniem procesu zatrudnienia lub wysoką karą, w przypadku stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia cudzoziemca. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym pracodawca może zaoszczędzić czas oraz zyskać pewność, że cały proces został przeprowadzony poprawnie. Na czym to polega?
EWL dostarcza usługę legalizacji zatrudnienia cudzoziemca, dzięki której obsługą procesu i kompletowaniem dokumentacji nie musi zajmować się przedsiębiorca lub dedykowane przez niego osoby. Outsoursing legalizacji zatrudnienia jest dużym ułatwieniem oraz pozwala zaoszczędzić czas. Dodatkowym atutem jest po prostu wolna głowa i możliwość skoncentrowania się na bieżącym prowadzeniu biznesu. 

Mariya Kuzenko, kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

REKLAMA

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

REKLAMA