REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki BHP rolnika zatrudniającego pracowników

Obowiązki BHP rolnika zatrudniającego pracowników - jak zapobiegać wypadkom przy pracy w rolnictwie?
Obowiązki BHP rolnika zatrudniającego pracowników - jak zapobiegać wypadkom przy pracy w rolnictwie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są obowiązki z zakresu BHP rolnika zatrudniającego pracowników? Rolnictwo cechuje się wysoką wypadkowością. Jakie są przyczyny wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym? Jak im zapobiegać?

Wypadki w gospodarstwach rolnych w 2021 r.

Jak podaje GUS[1], w 2021 roku zgłoszono ponad 68 tys. osób poszkodowanych podczas pracy, z czego 855 wypadków dotyczyło branży rolniczej. Dane te nie obejmowały jednak gospodarstw indywidualnych, a większość wypadków ma miejsce właśnie w małych domowych gospodarstwach rolniczych. Wg danych KRUS[2], w 2021 r. zgłoszono aż 12 088 takich zdarzeń, co przekłada się na ponad 18 proc. udział wypadków w rolnictwie indywidualnym w ogólnej liczbie zdarzeń.

REKLAMA

Autopromocja

Wysoka wypadkowość w rolnictwie - przyczyny

Rolnictwo należy do gałęzi produkcji charakteryzujących się wysoką wypadkowością, co jest spowodowane złożonym środowiskiem pracy. Przez to, że praca rolnika wiąże się z wykonywaniem różnych czynności na różnych stanowiskach pracy, wymaga odmiennych umiejętności. Mowa tutaj o konieczności używania różnych maszyn, narzędzi czy konieczności stykania się ze zwierzętami. Istotny wpływ na intensywność zagrożeń ma zarówno miejsce wykonywania pracy, które często wystawione jest na zmienne warunki pogodowe (pole, obiekty inwentarskie), stopień zmechanizowania i czas pracy, co razem generuje niespotykaną w innych zawodach ilość zagrożeń.

Rodzaje wypadków przy pracy

Jak wynika z danych KRUS, aż połowa wypadków wynikała z upadku osób (50,2 proc.). Pochwycenie i uderzenie przez części ruchome urządzeń stanowiło źródło 12,7 proc. zdarzeń, natomiast uderzenie, przygniecenie oraz pogryzienie przez zwierzęta – 11,8 proc. Wśród pozostałych przyczyn wypadków wymieniono upadek przedmiotów (5,4 proc.), zetknięcie z ostrymi narzędziami i przedmiotami (4,4 proc.), uderzenie i przygniecenie przez przedmioty transportowane mechanicznie (2 proc.) oraz przejechanie, uderzenie i pochwycenie przez środek transportu w ruchu (1,4 proc.).

Wypadki rolników

- Niestety struktura wypadkowa pozostaje podobna od wielu lat, a jej przyczyny wciąż pozostają takie same. Najczęściej związane są ze złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, nieodpowiednimi przejściami i dojściami, niewłaściwą obsługą zwierząt i brakiem wiedzy na temat ich zachowania. Duża ilość zdarzeń związanych jest także z niestosowaniem ubrań i butów roboczych oraz środków ochrony indywidualnej, nieprawidłowym sposobem wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, niewłaściwym zabezpieczeniem maszyn, urządzeń i narzędzi. Istotną przyczyną jest również niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności, niewłaściwe tempo pracy, pośpiech, nadmierny wysiłek fizyczny, przemęczenie czy po prostu ignorowanie zagrożeń. Wydaje się jednak, że wśród wielu przyczyn, najważniejszą jest mała świadomość wśród rolników, mimo szeregu akcji informacyjnych i edukacyjnych – mówi Joanna Misiun, Specjalista ds. BHP W&W Consulting.

Praca w rolnictwie znacznie różni się od tej w innych sektorach gospodarki, również ze względu na jej sezonowe nasilenie. O ile w poszczególnych porach roku gospodarstwa nie wymagają zatrudnienia dodatkowych osób i wystarczy tylko praca właścicieli, o tyle w innych zatrudnienie zwiększa się nawet do kilkudziesięciu osób. Okresem wzmożonych prac, w którym rolnicy szczególnie narażeni są na ryzyko wypadków jest okres letni podczas żniw, sianokosów i transportu płodów rolnych. Przyczyną najczęściej jest pośpiech, presja zmiany pogody, zły stan techniczny maszyn i angażowanie do tych czynności osób starszych i dzieci. Gospodarstwa rolne muszą więc dostosować warunki pracy do ogólnych norm bezpieczeństwa, uwzględniając eliminację zagrożeń związanych z czynnikiem ludzkim, maszynami oraz środowiskiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki rolnika zatrudniającego pracowników - BHP

Przede wszystkim nie może on dopuścić do wykonywania obowiązków pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku oraz bez aktualnego szkolenia z zakresu BHP w pracy. Co jednak, gdy rolnik zatrudnia na innej podstawie niż stosunek pracy?

- Przepisy prawa pracy, w tym BHP, co do zasady mają zastosowanie wobec pracowników. Nie oznacza to jednak, że wobec innych pracujących można całkowicie je ignorować, ponieważ zgodnie z art. 304 § 1 k.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (czyli np. na podstawie umów cywilnoprawnych jak i umów agencyjnych). Przepisy nie rozstrzygają jednak, w jaki sposób ten obowiązek ma być zrealizowany. Np. mamy pracę, w której stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tego pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną - poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie BHP. Wówczas osoba ta ma na podstawie art. 211 k.p. obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim – dodaje Specjalista ds. BHP W&W Consulting.

Zapobieganie wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym

REKLAMA

Obowiązkiem rolnika jako pracodawcy jest również reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywanie podejmowanych środków do istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników. - Z tym wiąże się również konieczność zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym poprzez odpowiednią organizację pracy, uwzględniającą np. ochronę zdrowia młodocianych. Istotną kwestią jest także zapewnianie wykonywania nakazów, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy oraz zapewnianie wykonania ewentualnych zaleceń inspektora pracy – wskazuje Joanna Misiun.

Podsumowując, pracodawca powinien pamiętać, że bezpiecznej pracy sprzyja właściwa jej organizacja, odpowiedni stan techniczny sprzętu i narzędzi oraz właściwe, fachowe przygotowanie pracowników. Pracodawca powinien również niwelować wszelkie objawy rutyny, ponieważ z pozoru proste czynności wykonywane wbrew zasadom bezpieczeństwa mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

[1] Główny Urząd Statystyczny, Wypadki przy pracy w 2021 r. – dane wstępne

[2] Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych w 2021 r.

W&W Consulting

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA

Pracownika można ukarać, jeśli nie chce wykorzystać urlopu wypoczynkowego

Kara porządkowa grozi pracownikowi, który nie chce współpracować z pracodawcą w kwestii wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za urlop powinien być wypłacany tylko wtedy, gdy odbiór dni wolnych w naturze nie jest możliwy.

Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

Kwiecień 2025 - dni wolne od pracy i godziny pracy

Kwiecień 2025 - ile jest dni wolnych od pracy i godzin pracy w miesiącu? Kiedy wypadają święta? Czy drugi dzień świąt jest wolny od pracy? Jak liczy się liczbę godzin pracy w miesiącu?

Wielki Piątek wolny dla tych pracowników w 2025 r. Komu przysługuje wolne w ten dzień?

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jak co roku ożywiła się debata o ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Jednak mimo braku dnia wolnego w Wielki Piątek, część osób nie będzie musiała w tym dniu pracować. O kogo chodzi?

REKLAMA

Kwiecień 2025. Kalendarz do druku pdf

Pobierz kalendarz kwietnia 2025 do druku z miejscem na notatki. Kwiecień 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy i dwie niedziele handlowe. Jakie inne ważne dni występują w tym miesiącu?

Kto z pracowników jest chroniony przed natychmiastowym zwolnieniem z pracy, na jakich zasadach

Cztery lata przed emeryturą czyli przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego dającego możliwość złożenia wniosku o emeryturę, pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem. Czy jednak bezwarunkowo? Czy każdy może być pewnym gwarancji pracy już do emerytury, aż przez cztery najbliższe lata?

REKLAMA