REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej obowiązków dla pracodawców w ramach PPE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Mniej obowiązków dla pracodawców w ramach PPE
Mniej obowiązków dla pracodawców w ramach PPE
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Już nie pracodawcy u których prowadzone są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) a podmioty zarządzające kontami oszczędnościowymi w ramach PPE będą składały Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) roczną informację dotyczącą realizacji prowadzonego programu. Nowe wzory i zasady wchodzą w życie 1.1.2023 r.
rozwiń >

Co to jest pracowniczy program emerytalny?

Generalizując, PPE jest dobrowolną i dodatkową formą oszczędzania na przyszłość w ramach III filaru systemu ubezpieczeń społecznych. Istotą PPE jest wypłata zgormadzonych środków w przyszłości, np. po przejściu na emeryturę. W ramach PPE pracodawca zawiera umowę z instytucją obracającą środkami finansowymi. Gromadzone pieniądze pracują na siebie, tak aby oszczędności było jak najwięcej. Pracodawca oblicza oraz odprowadza składki podstawowe (czasami też dodatkowe) za swoich pracowników, którzy zdecydują się uczestniczyć w PPE. Składka jest odprowadzana w wysokości nie wyższej niż 7% wynagrodzenia uczestnika PPE. Według danych KNF na koniec 2020 r. w PPE uczestniczyło 631 761 osób, a łączna wartość zgromadzonych środków wynosiła ok. 17 mld zł.

Autopromocja

Informacja dotycząca prowadzenia PPE

Aktualnie trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia zakresu rocznej informacji dotyczącej realizacji pracowniczych programów emerytalnych, trybu jej przekazywania organowi nadzoru oraz jej wzoru (nr 82 w wykazie prac legislacyjnych Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, dalej: projekt).

Dotychczas to pracodawca był zobowiązany do przekazywania KNF rocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonego programu. Niemniej jednak ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz.U. poz. 904), zmieniono między innymi treść przepisów art. 23 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2139, późn. zm.). Aktualnie to zarządzający jest obowiązany do przekazania organowi nadzoru rocznej informacji dotyczącej realizacji programów, którymi zarządza na podstawie zawartych umów.

Projekt stanowi realizację upoważnienia ustawowego. Przepisy powyżej ustawy się zmieniły, tak więc i rozporządzenie wydane na ich podstawie powinno się zmienić. Zmiana w projekcie dotyczy scedowania obowiązków informacyjnych o prowadzonym PPE, z pracodawców na podmioty zarządzające PPE.

Co ważne zakres informacji przekazywanej przez zarządzającego nie jest taki sam jak zakres informacji przekazywanej dotychczas przez pracodawcę. W konsekwencji, z uwagi na zmianę podmiotu przekazującego roczną informację zaszła konieczność wydania nowego wzoru przekazywanych informacji. Obecnie obowiązujące rozporządzenie jest utrzymane w mocy do dnia 31 grudnia 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, jako podmiot odpowiedzialny za koordynację projektu w ocenie skutków regulacji, wskazało że w projekcie i wzorach:

- określono dane, jakie powinna zawierać roczna informacja zarządzającego,

- zaproponowano, aby w przypadku zarządzania pracowniczym programem emerytalnym tego samego pracodawcy przez kilka funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) informację roczną o zarządzanych programach sporządzało i przekazywało organowi nadzoru,

- zaproponowano, aby pracowniczy fundusz emerytalny upoważnił zarządzające nim pracownicze towarzystwo emerytalne do sporządzenia i przekazania organowi nadzoru przedmiotowej informacji,

- wskazano, że informacja zarządzającego obejmuje dane za rok kalendarzowy i jest sporządzana na dzień 31 grudnia,

- zaproponowano, aby informacja była przekazywana do organu nadzoru w postaci elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez organ nadzoru w formacie danych zgodnym z formatem danych systemu teleinformatycznego organu nadzoru.

Ile pracodawców korzysta z PPE?

Według danych KNF na koniec 2020 r. w Polsce pracodawców prowadzących PPE (będących osobami fizycznymi, osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej) jest niewiele bo ponad 2 300. Być może dlatego, że bardziej popularną dobrowolną i dodatkową formą oszczędzania w ostatnim czasie są Pracownicze Plany Kapitałowe.

To właśnie wobec tych 2 300 podmiotów (z zastrzeżeniem, że ich liczba na koniec 2022 r. może być inna) zniesiony zostanie obowiązek informacyjny wobec KNF związanych z realizacją PPE.

Ile jest podmiotów zarządzających PPE?

Instytucje finansowe zarządzające PPE (zakłady ubezpieczeń na życie, fundusze inwestycyjne, pracownicze fundusze emerytalne, zarządzający zagraniczni) - podmiotów tych według danych KNF na koniec 2020 r. było 30. To właśnie te podmioty mają obowiązek sporządzania i przesyłania w postaci elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez organ nadzoru informacji rocznej dotyczącej realizacji PPE.

Cel zmian?

Celem zmian, jak podaje KNF i strona rządowa jest zmniejszenie liczby informacji rocznych dotyczących realizacji PPE w związku z przeniesieniem obowiązku sporządzania informacji rocznej dotyczącej realizacji programów, przekazywanej corocznie organowi nadzoru, z pracodawcy prowadzącego PPE na zarządzającego PPE. Ponadto celem jest zmniejszenie liczby przekazywania błędnych lub niezupełnych informacji z uwagi na to, że będą one aktualnie przekazywane przez profesjonalne podmioty i to drogą elektroniczną.

Konsultacje i wejście w życie

Projekt rozporządzenia zost przekazany do opinii reprezentatywnym organizacjom związków zawodowych, pracodawców, Radzie Dialogu Społecznego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Izbie Zarządzającej Funduszami i Aktywami, Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Po konsultacjach i przejściu całej ścieżki legislacyjnej projekt wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami z dniem 1 stycznia 2023 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. poz. 904)

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2139, późn. zm.)

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia zakresu rocznej informacji dotyczącej realizacji pracowniczych programów emerytalnych, trybu jej przekazywania organowi nadzoru oraz jej wzoru (nr 82 w wykazie prac legislacyjnych Ministra Rodziny i Polityki Społecznej)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA