Mniej obowiązków dla pracodawców w ramach PPE
REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest pracowniczy program emerytalny?
- Informacja dotycząca prowadzenia PPE
- Ile pracodawców korzysta z PPE?
- Ile jest podmiotów zarządzających PPE?
- Cel zmian?
- Konsultacje i wejście w życie
Co to jest pracowniczy program emerytalny?
Generalizując, PPE jest dobrowolną i dodatkową formą oszczędzania na przyszłość w ramach III filaru systemu ubezpieczeń społecznych. Istotą PPE jest wypłata zgormadzonych środków w przyszłości, np. po przejściu na emeryturę. W ramach PPE pracodawca zawiera umowę z instytucją obracającą środkami finansowymi. Gromadzone pieniądze pracują na siebie, tak aby oszczędności było jak najwięcej. Pracodawca oblicza oraz odprowadza składki podstawowe (czasami też dodatkowe) za swoich pracowników, którzy zdecydują się uczestniczyć w PPE. Składka jest odprowadzana w wysokości nie wyższej niż 7% wynagrodzenia uczestnika PPE. Według danych KNF na koniec 2020 r. w PPE uczestniczyło 631 761 osób, a łączna wartość zgromadzonych środków wynosiła ok. 17 mld zł.
REKLAMA
Informacja dotycząca prowadzenia PPE
Aktualnie trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia zakresu rocznej informacji dotyczącej realizacji pracowniczych programów emerytalnych, trybu jej przekazywania organowi nadzoru oraz jej wzoru (nr 82 w wykazie prac legislacyjnych Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, dalej: projekt).
Dotychczas to pracodawca był zobowiązany do przekazywania KNF rocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonego programu. Niemniej jednak ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz.U. poz. 904), zmieniono między innymi treść przepisów art. 23 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2139, późn. zm.). Aktualnie to zarządzający jest obowiązany do przekazania organowi nadzoru rocznej informacji dotyczącej realizacji programów, którymi zarządza na podstawie zawartych umów.
Projekt stanowi realizację upoważnienia ustawowego. Przepisy powyżej ustawy się zmieniły, tak więc i rozporządzenie wydane na ich podstawie powinno się zmienić. Zmiana w projekcie dotyczy scedowania obowiązków informacyjnych o prowadzonym PPE, z pracodawców na podmioty zarządzające PPE.
Co ważne zakres informacji przekazywanej przez zarządzającego nie jest taki sam jak zakres informacji przekazywanej dotychczas przez pracodawcę. W konsekwencji, z uwagi na zmianę podmiotu przekazującego roczną informację zaszła konieczność wydania nowego wzoru przekazywanych informacji. Obecnie obowiązujące rozporządzenie jest utrzymane w mocy do dnia 31 grudnia 2022 r.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, jako podmiot odpowiedzialny za koordynację projektu w ocenie skutków regulacji, wskazało że w projekcie i wzorach:
- określono dane, jakie powinna zawierać roczna informacja zarządzającego,
REKLAMA
- zaproponowano, aby w przypadku zarządzania pracowniczym programem emerytalnym tego samego pracodawcy przez kilka funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) informację roczną o zarządzanych programach sporządzało i przekazywało organowi nadzoru,
- zaproponowano, aby pracowniczy fundusz emerytalny upoważnił zarządzające nim pracownicze towarzystwo emerytalne do sporządzenia i przekazania organowi nadzoru przedmiotowej informacji,
- wskazano, że informacja zarządzającego obejmuje dane za rok kalendarzowy i jest sporządzana na dzień 31 grudnia,
- zaproponowano, aby informacja była przekazywana do organu nadzoru w postaci elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez organ nadzoru w formacie danych zgodnym z formatem danych systemu teleinformatycznego organu nadzoru.
Ile pracodawców korzysta z PPE?
Według danych KNF na koniec 2020 r. w Polsce pracodawców prowadzących PPE (będących osobami fizycznymi, osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej) jest niewiele bo ponad 2 300. Być może dlatego, że bardziej popularną dobrowolną i dodatkową formą oszczędzania w ostatnim czasie są Pracownicze Plany Kapitałowe.
To właśnie wobec tych 2 300 podmiotów (z zastrzeżeniem, że ich liczba na koniec 2022 r. może być inna) zniesiony zostanie obowiązek informacyjny wobec KNF związanych z realizacją PPE.
Ile jest podmiotów zarządzających PPE?
Instytucje finansowe zarządzające PPE (zakłady ubezpieczeń na życie, fundusze inwestycyjne, pracownicze fundusze emerytalne, zarządzający zagraniczni) - podmiotów tych według danych KNF na koniec 2020 r. było 30. To właśnie te podmioty mają obowiązek sporządzania i przesyłania w postaci elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez organ nadzoru informacji rocznej dotyczącej realizacji PPE.
Cel zmian?
Celem zmian, jak podaje KNF i strona rządowa jest zmniejszenie liczby informacji rocznych dotyczących realizacji PPE w związku z przeniesieniem obowiązku sporządzania informacji rocznej dotyczącej realizacji programów, przekazywanej corocznie organowi nadzoru, z pracodawcy prowadzącego PPE na zarządzającego PPE. Ponadto celem jest zmniejszenie liczby przekazywania błędnych lub niezupełnych informacji z uwagi na to, że będą one aktualnie przekazywane przez profesjonalne podmioty i to drogą elektroniczną.
Konsultacje i wejście w życie
Projekt rozporządzenia został przekazany do opinii reprezentatywnym organizacjom związków zawodowych, pracodawców, Radzie Dialogu Społecznego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Izbie Zarządzającej Funduszami i Aktywami, Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Po konsultacjach i przejściu całej ścieżki legislacyjnej projekt wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami z dniem 1 stycznia 2023 r.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. poz. 904)
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2139, późn. zm.)
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia zakresu rocznej informacji dotyczącej realizacji pracowniczych programów emerytalnych, trybu jej przekazywania organowi nadzoru oraz jej wzoru (nr 82 w wykazie prac legislacyjnych Ministra Rodziny i Polityki Społecznej)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat