REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop 14 dni - czy obowiązkowy?
Urlop 14 dni - czy obowiązkowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Czy urlop wypoczynkowy można podzielić na części? Sprawdź czy dwutygodniowy urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy.

Komu przysługuje urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu to 20 dni (w przypadku pracowników, którzy są zatrudnieni krócej niż 10 lat) lub 26 dni (dotyczy pracowników, których staż pracy wynosi co najmniej 10 lat).

REKLAMA

Autopromocja

W pierwszym roku zatrudnienia pracownikowi przysługuje urlop po przepracowaniu pełnego miesiąca kalendarzowego. Urlop ten liczony jest proporcjonalnie i wynosi 1/12 przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Prawo do pełnego urlopu pracownik nabywa z każdym nowym rokiem kalendarzowym.

WAŻNE!

Pracownik nie może zrzec się prawa do przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Co wlicza się do urlopu wypoczynkowego

Do obliczenia wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wliczyć wszystkie okresy zatrudnienia na umowę o pracę a także okresy nauki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 3 lata - za ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
  • 5 lat – za ukończenie średniej szkoły zawodowej,
  • 4 lata – za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej,
  • 5 lat za ukończenie średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych lub równorzędnych szkół zawodowych,
  • 6 lat – za ukończenie szkoły policealnej,
  • 8 lat – za ukończenie szkoły wyższej.

WAŻNE!

Okresy nauki, o których mowa powyżej nie podlegają sumowaniu.

Czy pracownik musi wykorzystać dwutygodniowy urlop wypoczynkowy

Przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w całości w wymiarze 20 lub 26 dni. Jest on bowiem przeznaczony na regenerację sił pracownika. Kodeks pracy przewiduje jednak odstępstwo od tej reguły. Zgodnie z art. 162 k.p. na wniosek pracownika urlop może być podzielony na kilka części. Należy jednak pamiętać, aby w takim przypadku co najmniej jedna część urlopu trwała minimum 14 dni kalendarzowych. Podzielenie całego przysługującego urlopu na kilka krótszych okresów uniemożliwiłaby pełną regenerację sił pracownika.

Jak liczyć 14 dni urlopu wypoczynkowego

Art. 162 k.p. mówi o 14 dniach kalendarzowych. Warto zwrócić uwagę, że termin ten dotyczy części wypoczynku a nie części urlopu. Oznacza to, że do 14 dni wypoczynku wliczane są dni wolne od pracy oraz święta.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na umowę pracę, wykonujący czynności służbowe od poniedziałku do piątku składa wniosek o urlop wypoczynkowy w terminie od 8 sierpnia 2022 r. do 21 sierpnia 2022 r. W tym przypadku pracownik wykorzystuje 9 dni urlopu, a jego wypoczynek trwa 14 dni.

Podstawa prawna:

· ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA