REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo musi trwać choroba, by trzeba było skierować pracownika na badania kontrolne? Ich organizacja to obowiązek pracodawcy.

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
badania lekarskie badania kontrolne choroba niezdolność do pracy
Jak długo musi trwać choroba, by trzeba było skierować pracownika na badania kontrolne? Ich organizacja to obowiązek pracodawcy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak długo musi trwać choroba, by trzeba było skierować pracownika na badania kontrolne? Ich organizacja to obowiązek pracodawcy, a długie zwolnienie lekarskie może powodować konieczność wysłania pracownika na badania. Jednak jak długo musi trwać niezdolność do pracy, by powstał taki obowiązek?

Badania profilaktyczne pracowników

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W ramach tego obowiązku musi pilnować, aby pracownicy mieli aktualne orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracy i w określonych warunkach pracy. W tym celu pracodawca wystawia skierowania na badania lekarskie.

REKLAMA

Autopromocja

Kodeks pracy wyróżnia trzy rodzaje badań lekarskich:

  1. Wstępne,
  2. Okresowe,
  3. Kontrolne.

Skierowanie musi być wystawione w dwóch egzemplarzach. Jedno otrzymuje osoba kierowana na badania. Pracodawca określa w nim obowiązkowo rodzaj stanowiska pracy, warunki pracy, takie jak czynniki niebezpieczne, szkodliwe, czynniki uciążliwe.

Ważne

Zgodnie z art. 229 § 4 Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. 

Jeśli w wyniku badania lekarz medycyny pracy stwierdzi, że pracownik nie może wykonywać pracy na danym stanowisku i w określonych warunkach, pracodawca musi odsunąć pracownika od pracy. Powinien zgodnie ze wskazaniami lekarza przenieść pracownika do pracy na innym stanowisku.

Pracownik jest zobligowany przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 211 KP). W szczególności musi  poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich. W przeciwnym razie naraża się na jedną z kar z art. 108 § 1 KP (odpowiedzialność porządkowa). Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca może stosować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. karę upomnienia;
  2. karę nagany.

Ponadto pracodawca może zastosować również karę pieniężną (odpowiedzialność materialna). Kara za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, natomiast łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń z art. 87 § 1 pkt 1–3. Co ciekawe, wpływy z takich kar przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

Kto ponosi koszty badań wstępnych, okresowych i kontrolnych?

Koszt lekarskich badań wstępnych, okresowych i kontrolnych pokrywa pracodawca. Powinno przeprowadzać się je w godzinach pracy, a za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo, jeśli badania wymagają przejazdu do innej miejscowości, pracownikowi należy się pokrycie kosztów przejazdu zgodnie z zasadami przyjętymi przy podróżach służbowych.

Po jak długiej chorobie trzeba zrobić  badania kontrolne?

W trakcie zatrudnienia oprócz okresowych badań lekarskich pracownik podlega badaniom kontrolnym. Częstotliwość badań okresowych określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Natomiast badania kontrolne wykonuje się po długotrwałej nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. Po jak długim L4 trzeba zrobić badania? 

Jeśli pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni (bez przerwy), musi otrzymać od pracodawcy skierowanie na badanie kontrolne (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). Do obowiązku pracodawcy należy ustalenie zdolności takiej osoby do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku jeszcze przed powrotem do tej pracy.

Zwolnienie na dni robocze a badania kontrolne

Co w przypadku, gdy pracownik miał wystawione zwolnienia lekarskie tylko na dni robocze z pominięciem weekendów? Jeśli soboty i niedziele są dla niego dniami wolnymi od pracy, nie traktuje się ich jako przerwy w L4. Następujące po sobie zwolnienia od poniedziałku do piątku należy zsumować. Gdy łącznie wynoszą minimum 31 dni, pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badania kontrolne.

Ważne

Pracodawca przechowuje zarówno skierowania na badania jak i orzeczenia lekarskie wydane pod podstawie tych skierowań.

Badanie kontrolne trzeba też zrobić po urlopie macierzyńskim

Czy po urlopie macierzyńskim pracownica powinna otrzymać skierowanie na badanie kontrolne? Tak, jeśli przed urlopem macierzyńskim przebywała na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni. W praktyce jest to bardzo często spotykane, ponieważ ostatnie miesiące ciąży są dużym obciążeniem dla organizmu kobiety, co zwykle uniemożliwia wykonywanie pracy w tym okresie. Gdyby jednak kobieta nie korzystała z L4 przed urlopem, badania kontrolne nie są wymagane przed przystąpieniem do pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

REKLAMA