Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Kiedy pracodawca dopuszcza się wykroczenia wobec pracownika
Aktualizacja: 25.06.2012
Zawarcie umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę, niepotwierdzenie na piśmie umowy o pracę, naruszenie przepisów o czasie pracy, uprawnieniach związanych z rodzicielstwem czy zatrudnianiu młodocianych to tylko niektóre z wykroczeń, jakich może dopuścić się pracodawca względem pracownika. »
Kontrola trzeźwości pracowników
Aktualizacja: 06.06.2011
W praktyce pracodawcy często spotykają się z problemem nietrzeźwych pracowników. Powinni więc dostosować procedury kontrolne do obowiązujących przepisów i np. wprowadzić do regulaminu zapisy o wyrywkowej kontroli trzeźwości. »
Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia przez pracownika
Aktualizacja: 25.03.2011
Pracodawcy często zapisują w regulaminach wewnętrznych zakazy rozpowszechniania przez pracowników jakichkolwiek informacji na temat wysokości wynagrodzeń. Jednak często zapisy te są martwym prawem wewnątrzzakładowym. »
Pracownicy nie zyskają na karaniu pracodawców za niewypłacanie wynagrodzeń
Aktualizacja: 03.03.2011
Zdaniem Pracodawców RP przedłożony Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przez związki zawodowe projekt mający ograniczyć zjawisko niewypłacania wynagrodzeń nie przyniesie spodziewanych efektów. »
Udzielanie zaległych urlopów wypoczynkowych z 2010 r.
Aktualizacja: 21.01.2011
Urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w 2010 r. powinny być udzielone do końca pierwszego kwartału 2011 r. Pracodawca może nawet zmusić do tego pracowników, narzucając im terminy odbycia zaległych urlopów. Zaległości te powinien rozłożyć tak, aby nie zakłócić organizacji pracy. Jeśli z tych powodów nie każdy pracownik będzie mógł w pierwszym kwartale pójść na urlop, nie oznacza to, że można go w ogóle pozbawić. Trzeba go udzielić później. Inaczej pracodawca może odpowiadać za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika. »
Czy inspektor pracy może poinformować pracodawcę, kto złożył na niego skargę
Aktualizacja: 20.01.2011
Domyślam się, że któryś z pracowników złożył skargę na nasz zakład do PIP z powodu łamania przepisów prawa pracy. Czy mogę uzyskać informację od inspektora pracy, kto był autorem skargi? »
Składki ZUS - tylko jedna kara dla niesumiennych płatników
Aktualizacja: 12.01.2011
Nie wolno karać w różny sposób i na podstawie różnych przepisów za ten sam czyn – stwierdził Trybunał Konstytucyjny, kwestionując możliwość jednoczesnego obowiązywania opłaty dodatkowej ZUS i kar kryminalnych dla pracodawców uchylających się od opłacania składek ubezpieczeniowych. »
Pracodawcy mogą zlecać dyżur tylko w wyjątkowych sytuacjach
Aktualizacja: 01.01.2011
Polskie ustawodawstwo w zakresie stosowania dyżurów jest niezgodne z prawem unijnym. Przykładowo planowanie dyżuru zastępuje czas pracy, a tym samym stanowi obejście przepisów prawa. »
Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy
Aktualizacja: 21.12.2010
Ostatnio mieliśmy kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy i inspektor znalazł błąd w świadectwie pracy jednego z pracowników. Osoba wypisująca świadectwo wpisała błędny okres zatrudnienia. Ten błąd od razu został przez nas skorygowany i wystawiliśmy pracownikowi nowe świadectwo pracy. Czy w takiej sytuacji możemy dostać mandat od inspektora za ten błąd? »
Jak uchylić mandat karny nałożony przez inspekcję pracy
Aktualizacja: 24.11.2010
W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże zwrot uiszczonej grzywny. »
Nielegalność "przymusowego" urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 08.11.2010
W związku z huraganem, który przeszedł nad moją miejscowością, i zatorem drogi przez powalone drzewa nie byłem w stanie dotrzeć do pracy. Poinformowałem o tym telefonicznie pracodawcę. Pracodawca zakomunikował mi, że potraktuje to jako nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, w związku z tym nie otrzymam wynagrodzenia za ten dzień. Ponadto jako alternatywę zasugerował wzięcie urlopu. Czy mój pracodawca miał prawo wysłać mnie na przymusowy urlop? »
Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku
Aktualizacja: 09.11.2010
Jestem pracownicą banku X. Pracodawca wymaga ode mnie i innych pracowników posiadania w tym banku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które przelewa co miesiąc nasze wynagrodzenia. Czy pracodawca – bank może wymagać od nas takiego zachowania oraz czy jest to zgodne z prawem pracy? »
Pracodawcy nie płacą pracownikom wynagrodzeń
Aktualizacja: 03.11.2010
Kwota należności niewypłaconych pracownikom w trzech pierwszych kwartałach 2010 r. wyniosła 144 mln zł i dotyczyła 72 tys. osób. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku 2009 - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy. »
Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika
Aktualizacja: 30.10.2009
Grzywna lub kara ograniczenia albo pozbawienia wolności grozi pracodawcy, który złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika. »
Aktualizacja: 05.12.2008
Jakie warunki musi spełnić klauzula zgody, którą firma zamierza umieścić w treści umów zawieranych z klientami? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »