REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik niepełnoetatowy, Odprawa pieniężna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy odchodzący na emeryturę pracownik ma prawo do odprawy uzupełniającej

Otrzymanie przez pracownika odprawy z tytułu przejścia na rentę z powodu niezdolności do pracy wyklucza nabycie przez tego pracownika prawa do kolejnej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę lub prawa do odprawy uzupełniającej, stanowiącej różnicę wysokości odprawy emerytalnej i wysokości otrzymanej odprawy rentowej (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2010 r., II PZP 1/10).

Czy pracownik, który z powodu odmowy przeniesienia do pracy w innej miejscowości straci pracę, ma prawo do odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Odmowa przeniesienia do pracy w innej miejscowości przy niezmienionych warunkach płacowych może być uznana za współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę wykluczającą zastosowanie przepisów o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownik w takim przypadku nie otrzyma odprawy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09).

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma obowiązek wypłacić odprawę, jeżeli rozwiązuje z którymkolwiek z nich umowę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Nie ma znaczenia, czy zwolnienie odbywa się w trybie indywidualnym czy grupowym.

Nadgodziny przy niepełnym etacie

Każdy pracownik uzyskuje prawo do dodatku do wynagrodzenia po przekroczeniu dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy bądź przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, bez względu na to, czy pracuje na pełny lub niepełny etat.

Jakie są zasady obliczania i wypłacania odpraw z tytułu zwolnień grupowych

Obowiązek wypłaty odprawy zwalnianym pracownikom dotyczy zakładów pracy, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników, a więc firm objętych przepisami ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Odprawa przysługuje, gdy pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, takich jak np. trudna sytuacja finansowa pracodawcy (np. kłopoty ze sprzedażą, brak zleceń), zmiany technologiczne bądź organizacyjne (np. likwidacja części oddziałów).

Czy można wypłacić wyższą odprawę z tytułu zwolnień grupowych niż maksymalna kwota ustawowa

Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).

Konsultacje z pracownikami w przypadku zwolnień grupowych

Przepisy unijne regulują samą procedurę zwolnień grupowych, nie ingerując w prawo przedsiębiorcy do dokonania zwolnień grupowych.

Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Pracownica, której skończył się urlop macierzyński, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy w okresie, z którego mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Czy zmniejszenie etatu musimy zgłosić w ZUS? Czy pracownicę trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić?

Obliczanie dodatku nocnego niepełnoetatowca

Pracownik niepełnoetatowy wykonujący pracę w porze nocnej ma prawo do dodatkowej rekompensaty w postaci 20% dodatku liczonego od płacy minimalnej. Kwotę dodatku oblicza się tak jak dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Ustalam okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Zatrudniam pracowników na pełny etat i na pół etatu. Pełnoetatowcom przysługują 2 kombinezony robocze i 2 pary butów na rok. Czy mogę ustalić, że osoby zatrudnione na pół etatu otrzymają połowę odzieży przysługującej zatrudnionym na pełny etat? Półetatowcy nie zużyją tak szybko przydzielonej odzieży jak pracownicy pełnoetatowi.

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie?

Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego?

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Chcemy zatrudnić w Domu Opieki Społecznej pracownika na 1/2 etatu na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Czy w umowie o pracę tego pracownika należy określić limit godzin, po przekroczeniu którego pracownikowi należy się dodatek taki jak za pracę w godzinach nadliczbowych?

Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu

W zakładzie zatrudniamy na 1/4 etatu wielu długoletnich pracowników, mających prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jak postępować przy udzielaniu tym pracownikom urlopu wypoczynkowego? Czy w taki sam sposób należy postępować, jeśli pracownicy byliby zatrudnieni również na 1/4 etatu, ale wykonywaliby pracę tylko dwa razy w tygodniu, np. w poniedziałki i wtorki po 5 godzin?

Wysokość odprawy pieniężnej

Ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną firmy jestem zmuszony ograniczyć zatrudnienie. Planuję zwolnienie dwóch pracowników. Problem w tym, że jestem właścicielem firmy od 2006 r., a pracownicy ci zostali zatrudnieni w 2003 r. jeszcze przez poprzedniego właściciela. Czy możliwe jest rozwiązanie umów o pracę z tymi pracownikami na podstawie porozumienia stron? Jak należy policzyć okres, za który będzie im przysługiwała odprawa pieniężna?

Wysokość odprawy pieniężnej

Ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną firmy jestem zmuszony ograniczyć zatrudnienie. Planuję zwolnienie dwóch pracowników. Problem w tym, że jestem właścicielem firmy od 2006 r., a pracownicy, których zamierzam zwolnić, zostali zatrudnieni w 2003 r. przez poprzedniego właściciela. Czy możliwe jest rozwiązanie umów o pracę z tymi pracownikami na podstawie porozumienia stron? Jak należy policzyć okres, za który będzie im przysługiwała odprawa pieniężna?

Czy pracownikowi rezygnującemu z pracy po przejściu zakładu na nowego pracodawcę należy się odprawa z tytułu zwolnień grupowych

Rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 Kodeksu pracy nie uprawnia do nabycia odprawy pieniężnej z tytułu zwolnień grupowych na podstawie art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), chyba że przyczyną rozwiązania stosunku pracy była poważna zmiana warunków pracy na niekorzyść pracownika (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2009 r., III PZP 1/09).

Czy wypłacać odprawę emerytalną przy zwolnieniu grupowym

W czerwcu 2009 r. wypowiedziałem jednemu z moich pracowników umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik ten ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik przyszedł do mnie z pytaniem, czy wypłacę mu odprawę emerytalną, bo będzie się starał w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, i odprawę z tytułu zwolnień grupowych. Moim zdaniem nie muszę wypłacać ani jednej, ani drugiej odprawy, przecież świadczenie przedemerytalne to nie emerytura, zwolnień grupowych też nie przeprowadzałem, zwolniłem tylko tego jednego pracownika. Kto ma rację, ja czy pracownik?

Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Nasza firma zatrudnia 9 pracowników oraz kilku zleceniobiorców. W związku z trudną sytuacją na rynku, z końcem czerwca musimy zwolnić 5 pracowników i 4 zleceniobiorców. Nie mamy obowiązku wypłacać odpraw. Jednak z jednym z pracowników i zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, na podstawie którego wypłacimy zwalnianym osobom 3-miesięczne wynagrodzenie jako rodzaj dobrowolnej odprawy. Czy od tego rodzaju odprawy naliczać składki na ubezpieczenia oraz zaliczkę na podatek?

Świadczenia socjalne u dwóch pracodawców

Jestem zatrudniona u dwóch pracodawców na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W jednym zakładzie pracuję w pełnym wymiarze, a w drugim na 3/4 etatu. Czy mam prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych w obu zakładach?

Wypłata odprawy emerytalnej przy zwolnieniu grupowym

W maju 2009 r. wypowiedziałem jednemu z moich pracowników umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik ten ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik przyszedł do mnie z pytaniem, czy wypłacę mu odprawę emerytalną, bo będzie się starał w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, i odprawę z tytułu zwolnień grupowych. Moim zdaniem nie muszę wypłacać ani jednej, ani drugiej odprawy, przecież świadczenie przedemerytalne to nie emerytura, zwolnień grupowych też nie przeprowadzałem, zwolniłem tylko tego jednego pracownika. Kto ma rację, ja czy pracownik?

Wynagrodzenie urlopowe pracownika

Wynagrodzenie urlopowe pracownika zatrudnionego na część etatu liczy się jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika. Najważniejsze jest, aby prawidłowo ustalić wymiar urlopu.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu, którego wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca? Rozwiązanie umowy następuje 30 czerwca i musimy wypłacić mu ekwiwalent urlopowy za 23 godziny. Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia godzinowego 15 zł oraz premii regulaminowej w wysokości 10% wypłaconego wynagrodzenia.

Jak wyliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracownika zatrudnionego na część etatu

Pracownik był zatrudniony na 1/3 etatu w podstawowym systemie czasu pracy. Pracował u nas do 14 maja br. i przepracował w tym miesiącu tylko 24 godziny. Pracownikowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 426 zł. Czy wyliczając jego stawkę godzinową należy przyjąć nominalny czas pracy, jaki jest do przepracowania w maju br., czy tylko liczbę godzin właściwą do przepracowania w maju dla 1/3 etatu?

Odprawa związana ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania przewiduje, że w sytuacji rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pracownikom z co najmniej 5-letnim zakładowym stażem pracy firma wypłaca dodatkowe odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Z końcem maja zostanie rozwiązana umowa o pracę w drodze porozumienia stron z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownik pracował u nas 5,5 roku i osiągał bardzo dobre wyniki w pracy, dlatego chcemy mu wypłacić dodatkową odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty tej odprawy będzie wynikał z zawartego z pracownikiem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik otrzyma również przysługującą mu odprawę przewidzianą w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Od którego z tych świadczeń pieniężnych należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek?

Odprawa pieniężna wypłacana przy zwolnieniach grupowych

Odprawę z tytułu zwolnień grupowych otrzymają zarówno pracownicy zwalniani grupowo, jak i indywidualnie. Aby tak się stało, pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników.

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

W ramach reorganizacji w zakładzie pracy są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Do zwolnienia wytypowaliśmy m.in. dwóch pracowników, którzy spełniają warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. Czy tym pracownikom przysługuje odprawa emerytalna? Jeśli tak, to czy w tej sytuacji należy im wypłacić dwie odprawy - emerytalną i z tytułu zwolnień grupowych?

Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

W naszej firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Jeden pracownik pracuje u nas od czerwca 1999 r. Pracownik ten w styczniu 2002 r. odszedł z firmy w związku z redukcją etatów i dostał wówczas odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W styczniu 2003 r. pracownik wrócił do naszej firmy na poprzednie stanowisko pracy. Obecnie planujemy redukcję etatów. Jaką odprawę powinniśmy wypłacić temu pracownikowi? Czy do stażu pracy powinniśmy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia, czy wziąć pod uwagę tylko ostatni okres nieprzerwanego zatrudnienia?

Wynagradzanie urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury

Pracownikom sądów i prokuratury oprócz normalnego wynagrodzenia przysługują także dodatki, m.in. funkcyjny, stażowy oraz nocny.

Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe

Jeśli umowa o pracę tak przewiduje, osobom zatrudnionym na części etatu przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych mimo pracy poniżej 8 godzin na dobę.

Urlop na żądanie dla niepełnoetatowca

Mam pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/4 etatu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jego wymiar urlopu wypoczynkowego jest wyliczany od 26 dni i wynosi 56 godzin. Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w takiej sytuacji?

Czy wniosek o obniżenie wymiaru etatu w czasie posiadania prawa do urlopu wychowawczego można składać kilka razy

Pracownica posiadająca 2-letni staż pracy wychowuje 2-letnie dziecko. Dlatego może starać się o urlop wychowawczy. Pół roku temu wystąpiła do nas z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 5 miesięcy. Na jej prośbę wyraziliśmy na to zgodę. Po zakończeniu tego okresu przepracowała miesiąc na pełny etat. Obecnie ponownie wystąpiła z wnioskiem obniżenie wymiaru czasu pracy, tym razem do 3/4 etatu. Czy pracownica może kilkakrotnie występować o obniżenie wymiaru czasu pracy, gdy ma prawo do urlopu wychowawczego? Ile maksymalnie czasu może mieć skrócony etat w takim przypadku?

Czy będąc na emeryturze pomostowej można pracować w szczególnych warunkach

Nasza pracownica chce przejść w marcu br. na emeryturę pomostową. Pracuje w szczególnych warunkach. Spełnia wszystkie warunki do przyznania emerytury pomostowej. Po rozwiązaniu umowy o pracę chcemy ją ponownie zatrudnić na tym samym stanowisku, ale na 1/2 etatu. Czy możemy zatrudnić tę pracownicę? Czy utraci ona prawo do emerytury pomostowej?

Jaki wymiar urlopu przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat

Od 1 lutego br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Wcześniej pracował on na 1/2 etatu. W styczniu 2009 r. u swojego dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Była to maksymalna liczba dni urlopu, jaka mu w tym roku przysługiwała ze względu na pracę na pół etatu. U nas pracownik ten pracuje na pełny etat. Czy w naszym zakładzie przysługuje mu jeszcze urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni, ponieważ ma on 6-letni staż urlopowy.

Ekwiwalent za urlop dla niepełnoetatowca

Wyliczenie ekwiwalentu dla niepełnoetatowca na ogólnych zasadach może spowodować zaniżenie jego wysokości, co w konsekwencji może doprowadzić do odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Czy mogę nie otrzymac odprawy przy zwolnieniach grupowych?

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W moim zakładzie pracy pracuję od wielu lat. Właśnie dowiedziałam się, że nasz pracodawca planuje dużą redukcję etatów. Czy każdy pracownik, który zostanie zwolniony, w takiej sytuacji otrzyma odprawę?

Czy zawsze przysługuje odprawa pieniężna?

Jakie są zasady wypłacania odprawy w przypadku dokonywania przez pracodawcę zwolnień grupowych. Czy jest możliwość, że któraś grupa pracowników nie otrzyma odprawy. 

Kto otrzyma odprawę w związku ze zwolnieniami grupowymi?

Pracownikowi zwalnianemu z przyczyn niedotyczących pracownika przysługuje odprawa pieniężna. Nie ma znaczenia, że pracodawca zwalnia grupowo wielu pracowników, czy tylko indywidualnie jednego pracownika.

Czy rozliczać składki za pracownicę na urlopie wychowawczym

Pracownica naszej firmy przebywa na urlopie wychowawczym. Nie rozliczaliśmy za nią składek, bo jednocześnie pracowała w innej firmie na 1/2 etatu. Umowa o pracę z tą drugą firmą została rozwiązana 10 września br. Po ustaniu tego zatrudnienia pracownica pobiera zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zgłosić pracownicę do ubezpieczeń społecznych z tytułu urlopu wychowawczego od razu po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przyjąć, że zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia jest innym tytułem do ubezpieczeń?

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca pracującego 2 dni w tygodniu

 Zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownika w systemie podstawowym czasu pracy. Ma on świadczyć pracę jedynie przez 2 dni w tygodniu przez różną liczbę godzin dziennie, np. w niektóre dni po 2 godziny, a w inne po 8 godzin. W jaki sposób powinniśmy określić w umowie o pracę liczbę godzin, po przepracowaniu których zaczynają się dla tej osoby godziny dodatkowo płatne tak jak godziny nadliczbowe? Pracownika obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy.

Urlop wychowawczy a likwidacja zakładu pracy

Nasza firma jest w likwidacji. Czy pracownicy, która przebywa na urlopie wychowawczym i która nie podejmie już pracy w naszej firmie (umowa zostanie rozwiązana w czasie urlopu wychowawczego), okres tego urlopu trzeba wliczyć do okresu, od którego zależy wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych?

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Od 3 lipca 2008 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika, który w tym roku nigdzie wcześniej nie pracował. Przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu. Ile godzin urlopu wypoczynkowego należy się temu pracownikowi za 2008 r.? Mnie zgodnie z wyliczeniem wyszło: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 7 dni x 8 godz. = 56 godz. Jednak skoro za cały rok pracownikowi należy się 26 dni, czyli przy zatrudnieniu na 1/2 etatu będzie to 13 dni x 8 godzin = 104 godziny, to za pół roku pracy powinny być 52 godziny. Które wyliczenie jest prawidłowe?

Grupowe ubezpieczenie na życie w zakładzie pracy

W wielu zakładach pracy pracodawcy dodatkowo ubezpieczają grupowo pracowników na życie. W praktyce w związku z tym, że osoby zatrudnione w zakładzie i administrujące ubezpieczeniem grupowym otrzymują od towarzystwa ubezpieczeniowego wynagrodzenie (prowizję - na ogół określony procent od wartości przekazywanych składek), pracodawcy mają wątpliwości, czy czynności związane z obsługą tego ubezpieczenia mieszczą się w pojęciu wykonywania obowiązków pracowniczych.

Wymiar urlopu niepełnoetatowca

Od 1 stycznia br. zatrudniamy pracownika na 2/3 etatu. Ma on umowę zawartą na czas określony do 30 czerwca br. Dalej tej umowy nie zamierzamy przedłużać. Pracownik ma 6-letni staż pracy. Wystąpił o udzielenie w czerwcu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Czy możemy mu udzielić tyle dni urlopu, jeżeli od 1 stycznia do 30 czerwca br. pracownik nabędzie prawo tylko do 7 dni urlopu?

Czy pracownik, którego zakład pracy ponownie zatrudni po przejściu na emeryturę, może zrzec się odprawy emerytalnej

Nasz pracownik przechodzi na emeryturę. Niebawem zatrudnimy go ponownie, ale tylko na 1/2 etatu. Pracownik poinformował nas, że w związku z tym, że będzie dalej u nas pracował, chce się zrzec odprawy emerytalnej. Czy jeżeli odbierzemy od pracownika takie oświadczenie na piśmie, to możemy niewypłacać mu odprawy?

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Czy odprawa jest zwolniona ze składek i podatku

Z dniem 31 marca br. nasza firma rozwiązuje umowę o pracę z dyrektorem finansowym. Dyrektorowi na mocy porozumienia stron mamy wypłacić odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Czy odprawa ta będzie opodatkowana i oskładkowana?

REKLAMA