Świadczenia socjalne u dwóch pracodawców
REKLAMA
Tak. Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny, jak również inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu (art. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). Tak więc prawo do ubiegania się o świadczenia z funduszu mają wszyscy pracownicy zatrudnieni zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. Bez znaczenia w tym przypadku jest również fakt, że pracownik pozostaje jednocześnie w stosunku pracy u jednego lub więcej pracodawców. Okoliczność ta nie może pozbawiać pracownika prawa do ubiegania się o świadczenia socjalne u wszystkich pracodawców, u których jest zatrudniony.
REKLAMA
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustala kryteria przyznawania świadczeń socjalnych i uzależnia ich otrzymanie od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej osoby uprawnionej. Kryteria te stanowią jedyną podstawę do przyznania i zróżnicowania wysokości świadczeń finansowanych z funduszu.
Kryteria przyznawania świadczeń ustalone w regulaminie, np. wysokość dochodu, mogą nawet wyłączyć pracownika z możliwości uzyskania pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Może się również zdarzyć sytuacja, że mimo dokonywania odpisu na każdego pracownika część zatrudnionych nie skorzysta ze świadczeń i usług finansowanych z tego funduszu. Należy pamiętać, że świadczenia mają charakter wyłącznie uznaniowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat