| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy wniosek o obniżenie wymiaru etatu w czasie posiadania prawa do urlopu wychowawczego można składać kilka razy

Czy wniosek o obniżenie wymiaru etatu w czasie posiadania prawa do urlopu wychowawczego można składać kilka razy

Pracownica posiadająca 2-letni staż pracy wychowuje 2-letnie dziecko. Dlatego może starać się o urlop wychowawczy. Pół roku temu wystąpiła do nas z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 5 miesięcy. Na jej prośbę wyraziliśmy na to zgodę. Po zakończeniu tego okresu przepracowała miesiąc na pełny etat. Obecnie ponownie wystąpiła z wnioskiem obniżenie wymiaru czasu pracy, tym razem do 3/4 etatu. Czy pracownica może kilkakrotnie występować o obniżenie wymiaru czasu pracy, gdy ma prawo do urlopu wychowawczego? Ile maksymalnie czasu może mieć skrócony etat w takim przypadku?

RADA

Pracownica może wielokrotnie wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym może wystąpić o urlop wychowawczy. Przepisy Kodeksu pracy nie limitują bowiem liczby składanych wniosków. Natomiast z obniżonego wymiaru czasu pracy pracownica może korzystać przez okres, w którym jest uprawniona do urlopu wychowawczego, a więc maksymalnie przez 3 lata.

UZASADNIENIE

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi, który opiekuje się dzieckiem i ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika w wymiarze 3 lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Uprawniony pracownik nie musi od razu wykorzystywać urlopu w całym przysługującym mu wymiarze - może go wykorzystać w 4 częściach. Oznacza to, że wniosek o urlop wychowawczy pracownik może złożyć 4 razy, po jednym na każdą z części urlopu. Wykorzystanie urlopu wychowawczego nie jest jednak obligatoryjne. Zamiast wykorzystywać urlop wychowawczy, uprawniony do tego urlopu pracownik może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego dotychczasowego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

W przeciwieństwie do regulacji dotyczącej wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, przepisy Kodeksu pracy nie regulują szczegółowo kwestii składania przez pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego wniosków o obniżenie wymiaru czasu pracy w tym okresie.

Oznacza to, że pracownik nie jest ograniczony liczbą składanych wniosków o zmniejszenie etatu, tak jak w przypadku urlopu wychowawczego. A zatem może składać nieograniczoną liczbę wniosków, a pracodawca jest zobowiązany uznać je wszystkie. Warunkiem tego jest, że wszystkie wnioski dotyczą okresu, w którym pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego.

WAŻNE!

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wielokrotnie występować do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do 1/2 etatu.

We wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownik określa, do jakiego wymiaru czasu pracy chce obniżyć dotychczasowy wymiar oraz jak długo ma trwać takie obniżenie. Pracodawca jest zaś związany wnioskiem pracownika i może dokonać jego korekty jedynie w przypadku, gdy pracownik zawnioskuje niezgodnie z przepisami prawa pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy złożył wniosek o obniżenie mu wymiaru czasu pracy do 1/4 etatu przez okres 10 miesięcy. W takim przypadku pracodawca nie musi zgodzić się na takie obniżenie wymiaru czasu pracy. Jest bowiem związany wnioskiem pracownika jedynie w zakresie obniżenia etatu maksymalnie do 1/2.

Długość okresu, przez który uprawniony pracownik chce korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy, określa sam pracownik. Jedynym warunkiem jest, aby czas korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy nie przekraczał okresu, w którym pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego, a więc 3 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 186 § 1, § 4 i § 5, art. 1867 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »