Kategorie

Obliczanie dodatku nocnego niepełnoetatowca

Monika Wacikowska
Pracownik niepełnoetatowy wykonujący pracę w porze nocnej ma prawo do dodatkowej rekompensaty w postaci 20% dodatku liczonego od płacy minimalnej. Kwotę dodatku oblicza się tak jak dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godziną 21.00 a 7.00 (art. 1517 k.p.). Wskazany przedział czasowy obejmuje aż 10 godzin. Do wyboru konkretnych 8 godzin, które będą stanowić porę nocną w danym zakładzie pracy, zobowiązany jest pracodawca. Porę nocną ustala się bowiem co do zasady w regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu – porę nocną podaje pracownikom w informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3, art. 1041 §1 pkt 4 k.p.).

Pora nocna może więc przypadać w następujących przedziałach czasowych:

 • 21.00 – 5.00,
 • 22.00 – 6.00,
 • 23.00 – 7.00.

Konkretne godziny pory nocnej warto dostosować do organizacji czasu pracy obowiązującej u danego pracodawcy.

Przykład

Pracownicy wytwórni wykonują pracę w 3-zmianowej organizacji czasu pracy. I zmiana przypada w godzinach od 6.00 do 14.00, druga – od 14.00 do 22.00, trzecia zaś w godzinach od 22.00 do 6.00. Aby uprościć rozliczanie czasu pracy, pracodawca ustanowił porę nocną w godzinach od 22.00 do 6.00, by w całości przypadała na trzecią zmianę pracowniczą.

Prawo do dodatku

Za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia minimalnego. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej, bez względu na to, ile godzin w tej porze pracownik przepracował.

Przykład

Reklama

Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy dopuszczającym pracę do 12 godzin na dobę ma w danym dniu zaplanowaną pracę w godzinach od 12.00 do 24.00. Pora nocna obowiązująca w zakładzie pracy przypada na godziny od 23.00 do 7.00. Pracownik za jedną godzinę pracy od 23.00 do 24.00 dostanie dodatek z tytułu pracy w porze nocnej.

Dodatek 20% z tytułu pracy w porze nocnej liczony jest od wynagrodzenia minimalnego. Konkretne składniki wynagrodzenia oraz ich wysokość pozostają bez wpływu na wysokość tego dodatku.

Przykład

Pracownik wynagradzany miesięczną stawką wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 3000 zł oraz premią regulaminową w wysokości 300 zł i dodatkiem stażowym – 600 zł wykonuje stale pracę w porze nocnej. Z tego tytułu za każdą godzinę pracy w tej porze pracownik ma prawo do dodatku. Jego wysokość liczona jest każdorazowo od kwoty minimalnego wynagrodzenia.


Obliczanie wysokości dodatku

Wysokość dodatku z tytułu pracy w porze nocnej uzależniona jest w każdym roku kalendarzowym od wysokości ustalonej kwoty minimalnego wynagrodzenia, np. w 2009 r. jest ona liczona od 1276 zł. Na wysokość dodatku ma wpływ również wymiar czasu pracy ustalony dla danego miesiąca, w którym praca w porze nocnej jest wykonywana. Aby ustalić kwotę 20% dodatku, minimalne wynagrodzenie należy podzielić przez wymiar czasu pracy obowiązujący w danym miesiącu i następnie pomnożyć przez 0,2 (20%).

Przykład

Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym we wrześniu 2009 r. wykonywał pracę w porze nocnej w wymiarze 46 godzin. Dodatek z tytułu pracy w porze nocnej należy obliczyć w następujący sposób:

● 1276 zł : 176 x 0,2 = 1,45 zł – dodatek za 1 godzinę pracy w porze nocnej,

(minimalne wynagrodzenie: wymiar czasu pracy x 20%)

● 1,45 zł x 46 = 66,70 zł – dodatek za 46 godzin pracy w porze nocnej

(dodatek za 1 godzinę pracy w porze nocnej x x liczba godzin pracy w porze nocnej).

Dodatek pracownika niepełnoetatowego

Reklama

Dodatek z tytułu pracy w porze nocnej pracownika niepełnoetatowego obliczany jest w taki sam sposób jak dodatek przysługujący pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku kwotę minimalnego wynagrodzenia należy podzielić przez wymiar czasu pracy obowiązujący w danym miesiącu kalendarzowym, bez uzależniania go od wielkości etatu, na jaki pracownik został zatrudniony. Zawsze chodzi o wymiar pełnoetatowca.

Na wysokość dodatku z tytułu pracy w porze nocnej pracownika niepełnoetatowego nie ma wpływu również długość okresu rozliczeniowego ani zaplanowana na dany miesiąc liczba godzin pracy. Obliczając ten dodatek, zawsze kwotę minimalnego wynagrodzenia dzielimy przez wymiar z danego miesiąca ustalony dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym na 1/2 etatu ma w okresie od października do grudnia 2009 r. przepracować 252 godziny (tyle wynosi jego wymiar czasu pracy w tym okresie) w następujący sposób:

● październik – 100 godzin,

● listopad – 100 godzin,

● grudzień – 52 godziny.

W każdym z tych miesięcy 10 godzin z zaplanowanego czasu pracy przypada na porę nocną. Dodatki z tego tytułu w poszczególnych miesiącach obliczymy w następujący sposób:

● październik – 1276/176 x 0,2 x 10 = 14,50 zł,

● listopad – 1276/160 x 0,2 x 10 = 15,95 zł,

● grudzień – 1276/168 x 0,2 x 10 = 15,20 zł.

(minimalne wynagrodzenie/wymiar czasu pracy w danym miesiącu x 20% x liczba godzin pracy w porze nocnej).

Dodatek od wynagrodzenia zasadniczego

W niektórych zakładach pracy regulaminy pracy, układy zbiorowe pracy czy same umowy o pracę przewidują, że dodatek z tytułu pracy w porze nocnej liczony jest od kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne, pod warunkiem że wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika nie jest niższa od wysokości wynagrodzenia minimalnego. W takim przypadku sam sposób liczenia dodatku z tytułu pracy w porze nocnej jest taki sam. Różnicą jest to, że jego wysokość liczona jest nie od wynagrodzenia minimalnego, lecz od kwoty przysługującego pracownikowi wynagrodzenia zasadniczego.

Przykład

Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu ma zapisane w umowie, że za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje mu 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego. Pracownik wynagradzany jest stawką 3000 zł oraz dodatkiem funkcyjnym w wysokości 500 zł. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej przypadającej we wrześniu 2009 r. pracownik otrzyma zatem:

3000 zł : 176 godz. x 0,2 = 3,41zł

(wynagrodzenie zasadnicze: wymiar czasu pracy we wrześniu x 20%).

Podstawa prawna:

 • art. 29 § 3, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1517, art. 1518 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?