| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Chcemy zatrudnić w Domu Opieki Społecznej pracownika na 1/2 etatu na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Czy w umowie o pracę tego pracownika należy określić limit godzin, po przekroczeniu którego pracownikowi należy się dodatek taki jak za pracę w godzinach nadliczbowych?

Nie muszą Państwo ustalać pracownikowi samorządowemu limitu godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Takie ustalenie będzie jednak konieczne w przypadku, gdy w regulaminie wynagradzania wprowadzili Państwo dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych należy się, według jego wyboru, czas wolny albo wynagrodzenie bez dodatków (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych). Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych powinien zostać udzielony na wniosek pracownika samorządowego w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Pracodawca samorządowy może w regulaminie wynagradzania określić warunki i sposób wypłacania różnego rodzaju dodatków. Pracodawca może więc wprowadzić w regulaminie wynagradzania dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

Pracodawca samorządowy może ustalić w regulaminie wynagradzania, że pracownikom będzie przysługiwał dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych reguluje kwestię nadgodzin w sposób wyczerpujący, nie stosujemy w tym przypadku posiłkowo przepisów Kodeksu pracy. Zatem, skoro pracownikowi samorządowemu nie należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, to również nie trzeba zawierać w umowie o pracę zapisów określających, od kiedy przysługują pracownikowi za pracę ponad wymiar jego godzin dodatki takie jak za godziny nadliczbowe.

Inaczej będzie w przypadku, gdy pracodawca ustali w regulaminie wynagradzania dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Wówczas należy ustalić w umowie o pracę pracowników niepełnoetatowych, po przepracowaniu ilu godzin przysługują im świadczenia takie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

PRZYKŁAD

Asystent osoby niepełnosprawnej w Domu Opieki jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje po 4 godziny dziennie. W Domu Opieki funkcjonuje regulamin wynagradzania, w którym pracodawca określił, że za godziny nadliczbowe pracownikom przysługuje wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 25% wynagrodzenia zasadniczego lub czas wolny w tym samym wymiarze. W takim przypadku pracodawca i pracownik ustalili w umowie o pracę, że za pracę powyżej 1/2 etatu niepełnoetatowcowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 25% wynagrodzenia. Takie ustalenie jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 39 ust. 2 pkt 2, art. 42, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
  • art. 151 § 5 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Autor:

radca Prezesa Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa RM

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »