Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe
REKLAMA
Nie muszą Państwo ustalać pracownikowi samorządowemu limitu godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Takie ustalenie będzie jednak konieczne w przypadku, gdy w regulaminie wynagradzania wprowadzili Państwo dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych należy się, według jego wyboru, czas wolny albo wynagrodzenie bez dodatków (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych). Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych powinien zostać udzielony na wniosek pracownika samorządowego w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
Pracodawca samorządowy może w regulaminie wynagradzania określić warunki i sposób wypłacania różnego rodzaju dodatków. Pracodawca może więc wprowadzić w regulaminie wynagradzania dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.
WAŻNE!
Pracodawca samorządowy może ustalić w regulaminie wynagradzania, że pracownikom będzie przysługiwał dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych reguluje kwestię nadgodzin w sposób wyczerpujący, nie stosujemy w tym przypadku posiłkowo przepisów Kodeksu pracy. Zatem, skoro pracownikowi samorządowemu nie należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, to również nie trzeba zawierać w umowie o pracę zapisów określających, od kiedy przysługują pracownikowi za pracę ponad wymiar jego godzin dodatki takie jak za godziny nadliczbowe.
Inaczej będzie w przypadku, gdy pracodawca ustali w regulaminie wynagradzania dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Wówczas należy ustalić w umowie o pracę pracowników niepełnoetatowych, po przepracowaniu ilu godzin przysługują im świadczenia takie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.
PRZYKŁAD
Asystent osoby niepełnosprawnej w Domu Opieki jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje po 4 godziny dziennie. W Domu Opieki funkcjonuje regulamin wynagradzania, w którym pracodawca określił, że za godziny nadliczbowe pracownikom przysługuje wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 25% wynagrodzenia zasadniczego lub czas wolny w tym samym wymiarze. W takim przypadku pracodawca i pracownik ustalili w umowie o pracę, że za pracę powyżej 1/2 etatu niepełnoetatowcowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 25% wynagrodzenia. Takie ustalenie jest prawidłowe.
Podstawa prawna
- art. 39 ust. 2 pkt 2, art. 42, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
- art. 151 § 5 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat