reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego?

Liczba przysługujących pracownikowi dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, a także od wymiaru etatu. Na urlop może mieć także czasem wpływ liczba miesięcy przepracowanych w danym roku, jeżeli w jego trakcie nastąpiła zmiana pracodawcy lub jeżeli w danym roku pracownik miał przerwę w zatrudnieniu. Wtedy wylicza się urlop proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u konkretnego pracodawcy w danym roku kalendarzowym. Dlatego pracownik, który świadczy pracę przez część roku kalendarzowego i zatrudniony jest na część etatu, będzie miał mniej urlopu niż pracownik zatrudniony na cały etat przez 12 miesięcy.

W sytuacji gdy pracownik nie świadczy pracy przez cały rok u danego pracodawcy, należy mu wyliczyć urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w danym zakładzie (art. 154 § 2 k.p.). Jeśli nie jest to pierwszy w życiu urlop, to pod uwagę brany jest każdy przepracowany, chociażby przez kilka dni, miesiąc. W związku z powyższym oraz przyjmując, że pracownik będzie świadczył pracę od lutego do grudnia 2009 r., za taki okres pracy należy mu się 11/12 z 26 dni, tj. 24 dni urlopu wypoczynkowego.

Ponieważ pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, to przysługujący mu wymiar urlopu należy dodatkowo zmniejszyć w zależności od wymiaru etatu, a więc w 2009 r. pracownikowi będzie przysługiwało 12 dni urlopu (24 dni x 1/2 etatu).

Ponadto należy wspomnieć, że urlop wypoczynkowy udzielany jest godzinowo w dni pracy pracownika, przy czym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Identyczna zasada dotyczy pracowników zatrudnionych na część etatu. Biorąc pod uwagę powyższe pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, który ma prawo do 12 dni urlopu, będzie przysługiwać 96 godzin urlopu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama