reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Odprawy > Czy mogę nie otrzymac odprawy przy zwolnieniach grupowych?

Czy mogę nie otrzymac odprawy przy zwolnieniach grupowych?

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W moim zakładzie pracy pracuję od wielu lat. Właśnie dowiedziałam się, że nasz pracodawca planuje dużą redukcję etatów. Czy każdy pracownik, który zostanie zwolniony, w takiej sytuacji otrzyma odprawę?

Pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach zwolnienia grupowego, przysługuje odprawa pieniężna. Od stażu pracy uzależniona jest wysokość odprawy.

Pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata. Odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia przysługuje, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat. Jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy powyżej ośmiu lat przysługuje mu odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Zobacz: Czy po rozwodzie otrzymam odprawę?

Wskazane wyliczenia stosuje się m.in. do tych pracowników, których stosunek pracy ustał wskutek wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Stosuje się je w przypadkach, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, w pozostałych przypadkach obowiązują ogólne zasady prawa pracy.

Wysokość odprawy pieniężnej wypłacanej przy zwolnieniu grupowym ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia

Podstawa prawna

Art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienia grupowe a odprawa dla pracowników.
Zwolnienia grupowe a odprawa dla pracowników.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama